EYT’de Bilinmeyen Detay Ortaya Çıktı! Borçlanma ile İşe Başlangıç Tarihi Geriye Çekileilecek mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar son dönemlerde yıl sonuna odaklanmış durumda. Çıkacak yeni yasa ile bir buçuk milyona yakın kişi erken emeklilik sürecini başlatabilecek. Öte yandan prim gün sayısı ve yaş şartına bağlı olarak başlatılacak bu süreçte ek talepler mümkün mü? EYT kapsamında oluşabilecek son farklılıklara dair açıklamalarda yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından EYT'ye yönelik yeni bir açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından emeklilikte yaşa takılanlara yönelik işçi ve işverenlerin, odaların ve sivil kuruluşların görüşlerinin alınarak sonuca varılıp TBMM'ye sunulacak. Uygulama tamamen takvime yönelik gerçekleştirilecek ve süreçte işlemlerin başlatılmasına yine meclis karar verecek. 

Borçlanma ile İşe Başlangıç Tarihi Geriye Çekileilecek mi?

Bakan Bilginin açıklamasına göre EYT'nin meclise sunulması Aralık ayında gerçekleşecek. Çıkacak olan bu yasa ile beraber bir buçuk milyona yakın kişi bu faydadan yararlanabilecek. Öte yandan kimlerin bu hakkı kazanılacağını da merak ediliyor. EYT için en net olarak 8 Eylül 1999 tarihi üzerinde duruluyor. Özellikle askerlik borçlanması, doğum nedeniyle oluşabilecek borçlanma ve bazı mesleklerin yıpranma payı göz önünde bulundurularak işe başlangıç tarihinin geriye çekileceği söyleniyor. Bakan Bilgin bu konuda net yorumda bulundu. Hiçbir ihtimale açık vermeyecek olan yorumunda özellikle doğum, askerlik borçlanması ya da yıpranma nedeniyle iş başlangıç tarihinin geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu değildir, dedi ve bu kelimelerinin altını çizdi. Eksik prim gün sayısı olanlar ancak tamamlamak için bu yolu kullanabilir, diyerek ekledi. Eksik olan prim gün sayısının telafi edilebilmesi için bu ek haklardan faydalanılabilecek. Ancak iş başlangıç tarihi geriye çekilemeyecek. EYT'li olanların prime takılması gibi bir durum söz konusu olmayacak.

Prim Eksikliği Eşitlenecek!

Bu net bir şekilde Bakan Bilginin de konuşmasının gündemindeydi. Şu anda 8 milyona kadar ulaşan bir rakam var. Yaş sınırı kaldırıldığında emekli olacak ve prim gün sayısı ile hizmet yılı bulunan bir buçuk milyon kişi var. Ancak yazın alınan veriler bu rakamlar yıl sonunda tamamen değişebilir. Prim borcundan kaynaklı süreçte takılanlar gibi bir grup olmayacak. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde ortaya konmuş olan prim şartında herhangi bir değişim söz konusu değildir, yorumunda da bulunuldu. 5000 ve 5.400 prim gün sayıları aynı haliyle korunacak. Yıl sayısı ve prim gün sayısında hiçbir şekilde değişiklik yapılmıyor. Sadece yaş şartına düzenleme getiriliyor. Daha çok kapsamı genişleten ancak sınır koyarak daraltan bir uygulama söz konusu değil. 

Emekli EYT’li Çalışabilecek mi?

Hem emekli olup hem de çalışanlar normal çalışma sürecinde prim alan kişilerden daha çok prim alıyor. Bu primi aşağı çekerek her iki grubu eşit seviyeye getirebilmek için yeni bir çalışma yapılacak. EYT'li olan bir kişi yapılan son düzenlemeye göre emekli olduğu halde çalışma hayatını sürdürebilecek. Bakanlık Sosyal Güvenlik destekleri ile prim alanını da destekleyecek. Yapılan son düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. İşverenler unutulmadı. 

İşverene Kredi Garanti Fonu Müjdesi!

Hazine ve maliye bakanı Nurettin nebati EYT kapsamında kıdem tazminatı alacak olan işçilerin maddi yükümlülüğünü hafifletebilmek için işverenlere Kredi Garanti Fonu kefaletini başlatıyor. Bu kredi paketi sayesinde işverenler bir nebze olsun rahat edebilecek. Kredi Garanti Fonuna dair detaylar henüz netleşmedi. Açıklama yapılacak. Öte yandan AK parti sözcüsü Ömer Çelik sona gelindiği ifadelerinde kullanıyor. EYT çalışmalarında herkes konuya kilitlenmiş durumda ve önümüzdeki 1-2 aylık süreçte net bir sonuç ortaya çıkarılacak.

EYT’den Kimler Yararlanabilecek?

Twitter Blue ile Nasıl Para Kazanılır? Elon Musk Para Kazanma Özelliğini Açtı! Twitter Blue ile Nasıl Para Kazanılır? Elon Musk Para Kazanma Özelliğini Açtı!

EYT yasa tasarısı gündeme geldiğinde meclisten geçtiği anda bundan kimler faydalanabilecek. En çok merak edilen soruların içerisinde burada yer alıyor. Sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde olan tüm çalışanlar EYT kapsamından faydalanabiliyor. Önümüzdeki günlerde EYT ile ilgili Cumhurbaşkanı, Bakan Vedat bilgin ve Nurettin nebatinin üçlü bir koalisyon ile Beştepe'de toplantı yapması bekleniyor. Hem EYT hem de asgari ücretin belirlenebilmesi adına önemli ve kritik bir toplantı olacaktır.