Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar için flaş gelişme! EYT son durum gelişmeleri yakından takip ediliyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ay sonuna kadar bunu karara bağlayacağız." açıklamasının ardından heyecan arttı. EYT'de artık resmi tarih verildi! Ocak ayına uzamadan Aralık ayı sonu itibariyle EYT yasası meclis gündemine gelecek. Peki EYT şartları ne olacak? EYT'de yaş şartı olacak mı? Kadınlar 48 Erkekler 50 yaşında mı emekli olabilecek? Bakan Bilgin'den son dakika EYT yaş açıklaması! Detaylar haberimizde sizlerle...

AKP bayraklarını görünce ağlama krizine girdi AKP bayraklarını görünce ağlama krizine girdi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili flaş gelişmeler peş peşe yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT düzenlemesi ile ilgili olarak konunun daha fazla uzamayacağını ve "Ay sonuna kadar EYT'yi karara bağlayacağız." diyerek Aralık ayı sonunu işaret etmişti. Kısa süre önce EYT düzenlemesinin Ocak ayına sarkabileceği dillendirilmişse de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla birlikte Eyt'nin Ocak ayına varmadan Aralık ayı içerisinde Meclis gündemine gireceği kesinleşti. Şimdi gözler EYT'nin şartlarına çevrildi. Bakan Bilgin'den son dakika açıklama da geldi!

BAKAN BİLGİN'DEN SON DAKİKA EYT AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemede kayıtlarla ilgili sorunların çözüldüğünü kaydetti. Bilgin "Altyapıyı oluşturuyoruz. İstifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz" dedi.

EYT konusunda çalışmalarının henüz tamamlanmadığını belirten Bakan Bilgin "Çalışmamız bitince açıklayacağız. Burada gizli bir şey yok. Mecliste anlattım; EYT ilgili sayılar her ay değişiyor. Haziran rakamları bir buçuk milyon demiştik. Şimdi bir milyon sekiz yüz bin civarı oldu. Bu rakamlar da dahil bilinen verileri değerlendirip hesabımızı ona göre yapmamız lazım. Farklı iş yerlerinde çalışmış hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanlar var. EYT gündeme gelince bize müracaat edenler var. Daha önce kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar dosyalarıyla geliyor inceleyip hizmet birleştirilmesi yapılıyor. Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum" dedi.

KESİN TARİH VERİLDİ

EYT düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan kesin tarih geldi! Türkmenistan ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öncelikle EYT konusunda bu ay sonuna kadar bu işi neticelendireceğiz. Şu anda ilgili bakan arkadaşlarım çalışmaları sürdürüyor. İnşallah ay sonuna kadar bunu karara bağlayacağız. 2023'e masamızdan bunu kaldırarak inşallah girmiş olacağız, olay bu" şeklinde konuştu. 

EYT'DE YAŞ ŞARTI OLACAK MI

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) kadınlarda 48 veya 50, erkeklerde 50 veya 52 şeklinde yaş sınırı getirileceğine ilişkin çıkan son dakika haberlerle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, çalışmada sona gelindiğini ve şuan bir karar açıklanmasının doğru olmadığını belirterek EYT çalışması Meclis gündemine girip Meclise intikal ettiğinde Eyt'de yaş şartının olup olmayacağının açıkça görüleceğini belirtti. Şuan için EYT'de yaş şartı olup olmayacağı resmi olarak açıklanmış değil.