EYT'lilere sağlanacak ayrıcalıklarla ve çeşitli düzenlemelerle birlikte EYT'li olmayanlara kara kara düşünüyor. Oysa ki SGK'nın da onayladığı belli başlı yöntemler erken emekli olmanızı sağlayacak. Sigorta primlerinizi dolduracak ve emekli maaşı almanızı sağlayacak yöntem nedir?

Emeklilik hakkı elde etmek isteyenler için önemli fırsatlar mevcut. SGK'nın da onayladığı bu yöntemleri denemeniz halinde yıllar öncesinden emekli maaşı almaya başlayabilirsiniz. Yıllarca beklemenize gerek bile kalmayacak. Öte yandan 2023 yılı itibarıyla sigorta prim borçlanmasına yönelik güncel ödemeleri aktaracağız.

Borçlanarak Emeklilik Mümkün!

Borçlanarak emekli olabilir ve bir an önce emekli maaşınızı almaya başlayabilirsiniz. Üstelik 2023 yılı itibarıyla zamlanan borçlanma tutarları hakkında da bilgi vereceğiz. Erkek ve kadının ayrı borçlanma yöntemleri bulunmaktadır. Süreler de buna göre değişkenlik gösteriyor.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması sayesinde 6 yıla kadar erken emekli olmak mümkün hale geliyor. Üstelik çocuk başına 2 yıldan olmak üzere toplamda üç çocuğa kadar sigorta priminizi borçlanabilirsiniz. Borçlanarak ödeme yaptığınız takdirde sigorta priminiz yatırılmış sayılacak. Böylelikle yıllar öncesinden emekli sayılacaksınız. Güncel doğum borçlanmasında ödemeleri sizlerle paylaşalım. 2023 yılında yapılan zamla birlikte bir ay öncesine göre daha fazla ödeme yapmanız gerekecek. Çocuk sayısına göre yapacağınız ödeme de değişkenlik gösterecektir:

  • 1 çocuk:  76.320 TL
  • 2 çocuk: 153,007 TL
  • 3 çocuk: 223.587 TL

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı! TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı!

Askerlik borçlanması ise, yaptığınız askerlik süresini kapsıyor. Eğer 18 ay askerlik yaptıysanız sigorta prim borçlanmanızı da ona göre yaparak emeklilik konusunda avantajlı hale gelebilirsiniz. 1,5 yıl erken emekli olmak için askerlik borçlanması öneriliyor. 2023 yılı güncel askerlik borçlanma ödemelerini paylaştık:

  • Günlük: 107 TL
  • 180 günlük: 19,260 TL
  • 450 gün:  48,150 TL