EYT’liler için SGK Çalışmaya Devam Edecek!

TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı! TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı!

EYT konusu sonunda çözüme ulaştı. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan resmi açıklama sonrasında sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Vatandaşlar akşam saatlerinde yapılan açıklaması sonrasında bir sonraki günün sabahında Sosyal Güvenlik kurumları önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Havanın soğuk olması hiçbir şeyi değiştirmedi. Uzun kuyruklar gittikçe devam etti. Pek çok kişi ile yapılan röportaj sonrasında prim borcunu ödemek için orada bulunduğunu ifade edenler vardı. Bunun yanı sıra dilekçe vermek için geldiğini söyleyenlerde yer alıyordu. Sosyal Güvenlik kurumlarında yaşanan izdihama varabilecek kalabalıklara yeni bir müjde duyuruldu. Yoğunluktan kaynaklı olarak 31 Aralık Cumartesi günü hizmete devam edileceği müjdesi de verildi. 

31 Aralık Saat Kaçta Açık Olacak?

EYT kapsamında borçlanma yapmak isteyen vatandaşlar gittikçe artıyor. Başvuruların alınabilmesi için Cumartesi günü olan 31 Aralık 2022 tarihinde sabah saat 09.00 ile 12:00 öğle molasının ardından 13.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet sürdürülecek.Kalabalıkların çoğu EYT kapsamında sunulan faydalar yararlanabilmek için eksik prim gününü tamamlamak isteyen vatandaşlardan oluşuyordu. Bu aşamanın tamamlanabilmesi için sosyal güvenlik kurumları aracılığı ile dilekçe verilmesi gerekiyor. Bazı kişiler askerlik bazı kişiler ise doğum borçlanması yaparak iş başlangıcı tarihini geriye çekebilmek için mücadele ediyordu. Dün sabah saatleri itibariyle Sosyal Güvenlik kurumlarının önlerinde ciddi bir artış yaşandı.

İlk Maaş Ne Zaman Alınacak?

EYT'den faydalanan vatandaşlar ilk maaşlarını ne zaman alacak? Bu da konuşulan konular arasındaydı. 8 Eylül 1999 tarih öncesinde sigortalılığı bulunanlar prim ve gün sayısını doldurdukları andan itibaren emekli olmaya hak kazanabiliyor. EYT yasası ile beraber vatandaş emeklilik sürecini başlatıyor. Meclise yasa sunulduğu andan itibaren geçerli olmaya başlayacak. Bunun için Ocak ayındaki görüşmeler bekleniyor. Ancak yasanın net olarak yürürlüğünü tarihinin 1 Ocak 2023 olması bekleniyor. Bu süreçte Cumhurbaşkanı ve Bakan bilgin tarafından da yapılan açıklamalarda süreç her ne kadar Ocak ayında sarkıyor olsa dahi herhangi bir şekilde hak mağduriyeti yaşanmayacaktır, denildi.

Sigortalılık süresini ve prim şartını tamamlayan tüm çalışanlar EYT'den faydalanabiliyor. İlk maaşlarının yatacağı zaman belli oldu. Ocak ayı itibariyle yasalaştığı andan itibaren başvuru alma süreci başlayacak. Başvuru süreci sonlandığında ise kişilere yatırılacak ilk maaş 1 Şubat itibariyle hesaplara tanımlanacak. Kademeli olarak devam ettirilecek süreç başvuru yapıldıktan ve kabul gördükten bir ay sonrasında hesaba maaşın yatabilmesi anlamına geliyor.