Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için çifte ödeme alma fırsatı ortaya çıktı. Hem emekli maaşı hem de banka promosyon ödemesi için başvurular alınmaya başlandı. Kamu ve özel bankaları tarafından EYT’lilere sunulan promosyon ücretine zam yapıldı. EYT’liye en iyi promosyon teklifini hangi banka veriyor? Ziraat, Vakıf, İş Bankası’nın promosyon bedeli ne kadar? İşte detaylar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için hazırlanan yasal düzenleme TBMM’de onaylandı. 2 milyon 250 bin vatandaş için emekli olma kapısı açıldı. Sigortalılık süresi ve prim şartını tamamlayan EYT’liler ilk maaşlarını Nisan ayı içerisinde almaya başlayacak. EYT’nin yasallaşmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. EYT’liler ilk emekli maaşlarıyla birlikte banka promosyon ödemelerini alabilecek. EYT’liler emekli maaşı başvuru süreci ile banka promosyon ödemesi işlemlerini aynı dönemde yürütebilecek.

nakit-ihtiyacim-var-diyenlere-100000-tl-odeme-haberi-olay-oldu-bankalarda-kuyruklar-oldu-nedenin1-1

EYT’li Banka Promosyon Süreci

Kamu ve özel bankaları tarafından emekli vatandaşlar için hazırlanan banka promosyon ödemeleri 3 yıllık dönemi kapsamaktadır. 3 yılda bir banka promosyon ödemeleri yapılır. Müşteri portföyünü genişletmek isteyen bankalar tarafından bir kereye mahsus olarak nakdi ödeme yapılmaktadır. Emekli vatandaşların maaşlarını taşıma sözü vermeleri gerekmektedir. Kamu ve özel bankaları promosyon ödemelerinde farklı teklifler sunmaktadır. Kredi kartı müşterisi olunmasından, EFT ve havale ücretlerinin alınmamasına, kredi kullanımı halinde düşük faiz oranlarının uygulanmasına kadar farklı teklifler verilmektedir. Banka promosyonu kapsamında verilen nakdi ücret ise emekli maaşının miktarına göre belirlenmektedir.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

sgks-6

EYT’liye Promosyon Zammı Geldi

EYT kapsamında emekli olan 2 milyon 250 bin kişinin ilk maaşlarını almasına sayılı günler kaldı. Yeni emekli olacak vatandaşları müşteri listesine dahil etmek isteyen bankalar ise promosyon ödemesinde ilk zammı açıkladı. Kamu ve özel bankalarının ‘’bonus’’ olarak açıkladığı ek ödemelerle birlikte promosyon bedeli 9 bin 200 TL’ye kadar yükseliyor. Emekliye en yüksek promosyon ödemesi veren kamu bankası İş Bankası oldu. Emekli maaşı miktarına göre banka promosyon ücreti artış gösteriyor. Buna göre 3 bin 500 TL olan emekli maaşına 4 bin 500 TL promosyon ödemesi yapılıyor. 3 bin 500 ve 7 bin 500 TL arasındaki maaşa ise promosyon ödemesi 5 bin 200 TL olacak. 10 bin TL ve üzeri emekli maaşına 7 bin 500 TL promosyon verilecek.

nakit-ihtiyaci-olan-kisiler-50000-tl-alacak-bankadan-aciklama-geldi-ve-basvuru-yapan-herkes-ona

EYT’liye Özel Banka Fırsatları

Kamu ve özel bankalarının EYT’lilere özel promosyon kampanyaları sadece nakdi destekle sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda kredi kullanımında da kolaylık sağlanıyor. Emeklilere hızlı kredi kullanma imkanı sağlanırken; faiz oranları da düşük tutuluyor. Promosyon anlaşması sağlanan bankanın kredi kartının kullanılması halinde ise ‘’hediye para puan’’ veriliyor. Tüm bankalar tarafından EYT’liler için havale ve EFT ücreti kesintisi yapılmayacağı açıklandı. Hastane ve eczane gibi sağlık kurumlarında yapılan harcamalar içinde bonus teklifler sunuluyor.