Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremler TBMM’nin 3 hafta ara vermesine neden oldu. 28 Şubat’ta yeniden toplanacak olan TBMM’nin ilk gündemi EYT düzenlemesi olacak. Peki, EYT son durum nedir? EYT’lilerin maaşları ne zaman ödenecek? İşte detaylar…

Ülkemizdeki milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği EYT süreciyle ilgili olumlu haberler gelmeye devam ediyor. TBMM’nin ana gündem maddeleri arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi 28 Şubat’ta görüşülecek. Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle TBMM’nin çalışmaları durdurulmuştu. 28 Şubat’ta toplanacak olan Meclis’in ilk gündem maddesi EYT düzenlemesi olacak. EYT’lilerin heyecanla takip ettiği sürecin Mart ayı içerisinde sona ermesi bekleniyor.

63f2ffd24e3fe11684cbb255

EYT Son Durum Nedir?

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi

2023 Ocak ayı içerisinde TBMM’ye sunulan yasa teklifi ile gündeme gelen EYT düzenlemesi için geri sayım başladı. Ak Parti ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı yasal düzenleme 28 Şubat’ta TBMM’de görüşülecek. EYT kapsamında 2 milyon 250 bin vatandaş için erken emekliliğin kapıları aralanacak. Türkiye’nin kronikleşen sorunların biri haline gelen EYT için Meclis’ten olumlu sonuç çıkması bekleniyor. 28 Şubat’ta görüşülecek olan EYT teklifinin Mart ayında yasal hale gelmesi planlanıyor. EYT son durum nedir sorusuna yanıt arayan milyonlarca vatandaşın aklında maaşların ne zaman yatacağı sorusu da yer alıyor. EYT teklifinin TBMM’den onay alması halinde ilk maaşların Nisan ayı içerisinde ödenmesi bekleniyor.

kulis-eyt-de-ilk-maas-hazirani-bulabilir-1129130-5-1

EYT Ne Zaman Çıkacak?

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi bulunan vatandaşların yaş sınırına takılmadan emekli olmasının yolunu açan yasa teklifi 4 maddeden oluşuyor. EYT düzenlemesi kapsamında ilk etapta 2 milyon 250 bin vatandaşa emeklilik hakkı tanınacak. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran vatandaşlar için yaş haddi aranmayacak. Mecliste görüşülecek olan EYT teklifi kapsamında kademeli emeklilik ve maaş katsayısı oranları da belirlenecek. 2023 Genel Seçimleri öncesinde EYT düzenlemesinin çözüme kavuşturulması bekleniyor. Bu nedenle kamuoyunda yer alan EYT düzenlemesinin ertelendiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmıyor. EYT düzenlemesinin onay alması halinde teklif Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.