F-35'te şimdi de motor krizi çıktı

Hollanda Savunma Bakanlığı, motordaki olağandışı yıpranma sebebiyle Hollanda'daki bütün F-35 savaş uçaklarının, incelenmesi için Leeuwarden Hava Üssü'ne götürüldüğünü bildirdi.

Teknoloji 23.04.2021 - 06:29 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hollanda Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Hollanda'nın Hava Kuvvetleri envanterine kayıtlı 3 adet F-35 savaş uçağının motorunda beklenenden çok hızlı yıpranma saptandığı belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, filoda bulunan 9 adet F-35'in de önlem amaçlı Hollanda'nın kuzeyinde bulunan Leeuwarden Hava Üssü bölgesinde bekletildiği bilgisi paylaşıldı.

F-35'lerin motorları F-16'ların motorlarından daha ağır 

Motorlarda görülen yıpranmaya, pist üzerindeki aşınmalardan ötürü uçuşan toz zerreciklerinin yol açtığının değerlendirildiği kaydedilen açıklamada, F-35'lerin motorlarının F-16 savaş uçaklarının motorlarına göre çok daha ağır olduğu, fazla ağırlık sebebiyle pist üzerinde iniş-kalkış esnasında daha fazla yıpranma gördüğü bildirildi.

273 tasarım hatası

Amerika Birleşik Devletleri'nde F-35 Programı (Müşterek Taarruz Uçağı Programı) Ofisi'nin 2021 yılının Şubat ayında hazırlamış olduğu raporunda, F-35 savaş uçakları mühendislerinin saptanmış "10 tasarım hatası" konusunda savaş jetlerinin bir sonraki modernizasyonu zamanını beklediği belirtildi.

Öte yandan "273 tasarım hatası" sorununa da çözüm üretildiği kaydedilen raporda, bu hataların giderilmesine başlanması için ek fon sağlanması ve daha fazla test yapılması gerektiği kaydedildi.

F-35'ler sınırlı görevlerde kullanılıyor

Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon) Test ve Değerlendirme Ofisi tarafından F-35'e ilişkin hazırlanan raporunda, F-35'lerde toplam 873 sorun saptandığı ve bu hatalardan 576'sının savaş uçağını geliştirme sürecinden bu tarafa sürdüğü bildirilmişti.

20 seneyi aşkın zamandır geliştirilme çalışmaları süren F-35 savaş uçağı, son 2 yıldır sınırlı görevlerde kullanılabiliyor.

Yazılım ve donanım sorunları da çok

Bloomberg, F-35'lerde toplam 871 sorun bulunduğu ve sadece 2 sorunun ortadan kaldırılabildiğini kaydederek, hataların savaş uçağının donanımı ve yazılımıyla ilgili olduğunu, 10 kusurun pilotların güvenliğini ciddi derecede tehlikeye sokacak ve askerî operasyonları başarısızlığa uğratabilecek kusurlar olduğunu, bu kusurların bulunduğu kategorinin ise 'birinci kategori' olarak adlandırıldığını belirtmişti.

Bloomberg haberde şu bilgileri vermişti:

"F-35 savaş uçaklarının Çin ve Rusya'nın oluşturduğu büyük tehditlerin karşısında savaş uçağının muharebe kabiliyetlerinin doğrulanması amacıyla gereken imitasyon tatbikatlarına girmesi ve bu tatbikatlardan geçmesi gerekiyor. Ancak bu tatbikatlardan geçmesi durumunda F-35 savaş uçaklarının seri üretimine başlanabilir."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@