Irak'ın kuzeyi Gara'da şehit edilen 13 Türk vatandaşının sorumlusunun terör örgütü PKK olduğunu geç de olsa kabul eden ABD, konuya dair açıklama yapmaktan çekiniyor. DEAŞ ile mücadelede terör örgütü PKK'nın, Irak ve Suriye'deki kolları olan YGP ve SDG'ye

Irak'ın kuzeyi Gara'da şehit edilen 13 Türk vatandaşının sorumlusunun terör örgütü PKK olduğunu geç de olsa kabul eden ABD, konuya dair açıklama yapmaktan çekiniyor. DEAŞ ile mücadelede terör örgütü PKK'nın, Irak ve Suriye'deki kolları olan YGP ve SDG'ye yardımda bulunan ABD'den konuyla ilgili zayıf tepkiler geldi. Duruma ilişkin NATO Uzmanlar Grubunun düzenlediği panelde açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD'nin tavrının yaralayıcı olduğunu aktardı. Türkiye'de yaşanan her olayla ilgili ABD'nin görüş belirttiğini kaydeden Altun, bu konuda zayıf açıklamalar gelmesinin yaralayıcı olduğunu bildirdi.

NATO üyelerinin birbirlerine yönelik tehditleri


Fahrettin Altun'un katıldığı ve NATO Uzmanlar Grubu'nun düzenlediği panelde "NATO 2030: Yeni Bir Çağ İçin Birliktelik" isimli rapor masaya yatırıldı. Panel, Türkiye’nin NATO’ya katılışının 69. yıldönümü olan 18 Şubat tarihinde düzenlendi. Panelin açılışında video mesajı yayımlanan Prof. Dr. Fahrettin Altun, raporda yer alan "stratejik konseptin güncellenmesi" şeklindeki önerinin dikkat çekici olduğunu belirtti. NATO üyelerinin birbirlerine yönelik tehditlerinin son zamanlarda arttığına değinen Altun, bunun NATO'nun ortak gücünü ve ciddiyetini düşürdüğünü sözlerine ekledi.

"Müttefiklerin açıklamaları izandan yoksun"


Öte yandan Gara'da terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 13 vatandaşla ilgili ABD'den zayıf tepkilerin geldiğini kaydeden Altun, ABD'li yetkililerin resmen "karnından konuştuğunu" belirtti. Bütün Avrupa'yı etkileyen terör örgütleriyle Türkiye'nin ön cephede savaştığını kaydeden Prof. Dr. Fahrettin Altun, buna rağmen müttefiklerden "izandan yoksun" açıklamaların geldiğini ifade etti. Bu tarz kayıtsızlıkların NATO'ya duyulan güveni zedelediğini kaydeden Altun, terör örgütleriyle olan mücadelede destek beklediklerini aktardı.