Öldürülen Doktor Ekrem Karakaya’nın cenazesinde gözterilen tepkiler sonrası Fahrettin Koca'nın istifa haberi beklenmeye başlandı.

Konya Şehir Hastanesinde görevli kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'yı öldüren, Hacı Mehmet Akçay cinayetin ardından aynı silahla intihar etttiği söylenirken, cinayete "yayın yasağı" getirilmişti.

Ancak dijital medyada ortaya çıkan bilgilerde ise TikTok'u aktif şekilde kullandığı görülen katil Akçay'ın paylaştığı bir videoda "Jandarma peşimde. Hakkımda vur emri var. Yakalasalar asacaklar. 7 senedir diyar diyar gezip baş kesen celladım. Niye sıcak evinde oturan 300 liralık memur değilim" ifadeleri de dikkat çekmişti.

Sosyal medyada bir taraftan bu görüntülerin ve bilgilerin neden daha önce inceleme ve takibe alınmadığı sorgulanırken bir tarafatan da ortaya atılan "intihar etmedi, direnince öldürüldü" iddiaları tartışma yaratıp tansiyonu da yükseltmişti.

Adsız-375

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

Bu bilgiler dahilinde de önceki saldırılar ve sağlık sisteminde yaşanan yıkım hatırlatılarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya "istifa et" çağrıları yapılmıştı.

Tüm bunların ardından ise Konya’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Doktor Ekrem Karakaya‘nın cenazesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca protesto edilerek yuhalandı.

Son dönemde yaşanılanların etkisi ile; sağlıkçıların bilerek ve programlı olarak maddi ve manevi zorluklar ile karşı karşıya bırakılıp özel hastanelere muhtaç edildiği ve aynı zamanda devlet hastanelerinde ayrılan doktorlar ve verilmeyen hizmet ile hastaların da aynı şekilde özel hastanelere muhataç edildiği yorumları kamuoyunda ciddi oranda dillendirilmeye ve tepki görmeye başlamıştı ki, bu nedenler ile son dönemin zaten en çok eleştiri ve tepki alan bakanı da özel hastaneler sahibi bir bakan olan Fahrettin Koca olmuştu.

Sağlık Bakanı Koca'nın hastanesinde skandal: Çalışanlar zorunlu ücretsiz izne çıkartıldı

Yeni dönem devlet hastanelerinin yerleşim terleri dışına itildiği söylemleri ile de özel hastane sahibi bir Sağlık Bakanı olan Fahrettin Koca her geçen gün daha çok göze batmaya ve tepki almaya başlamıştı ki, son gelen doktor cinayeti ile bu defa sadece sağlıkçıların değil tüm Türkiye'nin ayağa kalktığı ve tepki gösterdiği bir olayın hedefinde kaldı.

Dolayısı ile özellikle sosyal medyada Fahrettin Kocanın artık bu yaşanılardan sonra istifası veya görevden alınması bir zorunluluk haline geldiği ve görevden alınmasının "an medelesi" olduğu yorumları geldi.