Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır? TOKİ Koşulları Sağlayanlara Faizsiz Konut Kredisi Veriyor

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlarımız tekrardan konut alımına yöneldiler. Toplu Konut İdaresi ’de vatandaşlarımıza faizsiz şekilde konut kredisi vereceğini duyurdu.

Ekonomi 25.06.2021 - 22:47 25.06.2021 - 22:49 Berkay Keskin

Fakat vatandaşların bu krediden yararlanması için bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. TOKİ’den kimler faizsiz konut kredisi alabilir? Detaylar haberimizde.

Vatandaşlarımız yükselen ev fiyatları nedeniyle finansman desteği olmadan ev almakta zorlanır hale geldi. Birçok vatandaşla finansman desteği için bankalara yöneliyor. Fakat bankaların faiz oranları geçen yaz aylarına göre oldukça yüksek. Üstelik çoğu banka vatandaşlara ödemesiz dönem fırsatı da sunmuyor. Hal böyle olunca vatandaşlar yüklü bir faiz borcunun altına girmemek için hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toku Konut İdaresi Başkanlığı ise vatandaşlarımıza Hızır gibi yetişti. Koşulları sağlayan her vatandaşa TOKİ tarafından şartsız koşulsuz şekilde faizsiz kredi finansmanı verileceği açıklandı. 

TOKİ BAŞKANI TARAFINDAN DUYURULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ Başkanlığı tarafından koşulları sağlayan vatandaşlara destek için faizsiz şekilde ev kredisi verileceği duyuruldu. Konut alma hayali kuran vatandaşlar bu haber karşısında oldukça sevindi. Konut almak isteyenler de TOKİ’den nasıl faizsiz kredi alabileceğini araştırıyor. 
TOKİ ülkemizde yıllar düşük be orta gelirli vatandaşları piyasa koşullarının oldukça altında ev sahibi yapıyor. Uzun vade imkanları ve düşük taksitler sayesinde her yıl yüz binlerce vatandaşımız ev sahibi oluyor. Şehirlerimiz içinde planı kentleşme sağlanıyor. Aynı zamanda TOKİ yıllardır vatandaşlarımıza faizsiz kredi imkânı da sunuyor. TOKİ tarafınsan sunulacak faizsiz konut kredisinden yararlanabilecekler. 

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Hak sahibi olan vatandaşlar öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hak sahipliği belgesi almalıdır. Bu belge ile Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapılması gerekiyor. Başvurunun ardından ise faizsiz konut kredisi için süreç başlıyor. İncelemeler de sıkıntı çıkmazsa vatandaşlarımız faizsiz konut kredisine kısa bir sürede sahip oluyor. Krediyle alınacak konut içinse bir kısıtlama bulunmamakta. Yani vatandaşlarımız kredi çekilecek konutun en fazla bir yıl önce almış olması yeterli. Konut alımında ise herhangi bir bölge ya da metrekare sınırlaması yapılmamakta. 

Vatandaşlarımız faizsiz kredi için 2021 yılında en fazla 177 bin Türk lirası finansman desteği alabilir. Hiçbir şekilde faiz ödemesi olmasa da vatandaşlarımızın kredi de oluşan masrafları ödemek zorunda. Bunlar da genelde kredinin %1 oranına denk geliyor. Vatandaşlarımızın ödeme planları da yine bankada hazırlanıyor. Ödemeler her ay belirli günde maaştan kesiliyor. 

TOKİ KONUT ALMA KOŞULLARI

Toplu Konut İdaresinden konut almak içinse vatandaşlarımızın açılan projelere başvuru yapmaları yeterli. Konut idaresi sayesinde ev almak içinse arana ilk koşul hane geliri. Eğer hane geliri 6500 lira altındaysa vatandaşlarımız ikamet ettikleri bölgelerdeki projelere başvuru yapabilirler. 2021 yılı içinde TOKİ yakın zamanda projelerini duyurulacak.

Aynı zamanda TOKİ tarafından ihale ile konut ve iş yeri satışları da yapılmakta. Bu ihalelere katılmak içinse hiçbir koşul aranmamakta. Piyasa koşullarının altında yapılan bu satışlarla başvuran her vatandaşımız konut ya da iş yeri alma hakkına sahip. Vatandaşlarımız TOKİ güncel ihalelerini TOKİ resmi internet sayfasından takip edebilirler. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@