Faizsiz Kredi Veren Bankalara Yenileri Eklendi! Üstelik 12 Ay Ödemesiz Dönemli ve 60 Ay Vadeli

Faizsiz krediye başvuru nasıl yapılır? 12 ay geri ödemesiz ve 60 ay vade imkânıyla destek müjdesi geldi. Peki kimler başvuru yapabilir? Detaylar haberimizde.

Ekonomi 26.05.2021 - 21:39 26.05.2021 - 21:40 Berkay Keskin

Salgın döneminde her kesimden vatandaşımız ekonomik anlamda oldukça olumsuz etkilendi. Yaşanan bu mağduriyetlerin giderilmesi içinde hükümet kanadından birçok destek paketi açıklanmıştı. 12 ay geri ödemesiz ve 60 ay vade imkanıyla verilen destek kredisi de birçok kesimin gündeminde.

KOBİ’ler için her geçen gün daha kolay ve daha avantajlı kredi destek paketleri açıklanıyor. Yeni fırsatlardan yararlanmak isteyen KOBİ’ler için bir paket daha gündemde. Uzun zamandır sistem olan KGF, yapılan yeniliklerle birlikte KOBİ’li vatandaşlarımıza fırsat niteliğinde geliyor. Son dönemde çoğu bankanın da gündeminden düşmeyen KGK nedir ve nasıl alınır? Başvurular nasıl yapılır, kimler yararlanabilir? İşte KGF tarafından yapılan yeni açıklamalar ve başvuru tarihleri haberimizde.

KGF yani Kredi Garanti Fonu, KOBİ’li vatandaşlara destek vermek, yatırımlarının ve işletmelerinin finansmanında kredi kullanmalarına yardım olmak için kefalet sağlamak hedefiyle ortaya çıkmıştı. Kredi Garanti Fonu’nundun yapılan açıklamalara göre 15 banka da KOBİ’lere 12 ay geri ödemesiz şekilde kredi verecek. Müracaata dair açıklamalar ve başvuru adımları da paylaştı. Şimdi ise birçok vatandaş KOBİ yardım kredisi nasıl alınır diye araştırma yapıyor.

300 MİLYON TÜRK LİRASI DEĞERİNDE HİBE

Kredi Garanti Fonu’nun, Avrupa Yatırım Fonu’ndan sağladığı 300 milyon Türk lirasındaki hibe dışında kendi öz kaynaklarından da 300 milyon Türk lirası değerinde verdiği yardım bulunmakta. Tüm bu destekler ile oluşan Garanti Fonu ile birlikte KOBİ’li vatandaşlara 6 milyar Türk lirası değerinde kefalet sağlanacak.

BAŞVURU ADIMLARI

Kredi garanti fonu sayfası üzerinden yapılan son açıklamalara göre verilmesi hedeflenen kredi hacmi 7,5 milyar Türk lirası. AYF Kont garanti tutarı ise 300 milyon Türk lirası değerinde.

Proje kaynakları is % AYF kont garantisi ve P Kredi Garanti Fonu öz kaynağından oluşmakta. Hedeflenen kefalet hacmi ise 6 milyar Türk lirası. KOBİ’lerin başvuruları ise 2022 nisan ayının ilk gününe kadar devam edecek. Tazmin üst limiti ise olarak belirlendi.

ASGARİ 36 AY AZAMİ 60 AY VADE İMKANI 12 AY ÖDEMESİZ DÖNEM

Kredi Garanti Fonu’ndan gelen açıklamaya göre kredi 12 ay ödemesiz dönemle birlikte en 36 en çok ise 60 ay vade imkanıyla sunulacak.

Kredinin komisyon oranı ise yıllık %1,5 ve başvuru ücreti 500 Türk lirası.

BAŞVURU KOŞULLARI

KOBİ’lere özel olarak verilecek kredinin başvuru şartları ise şu şekilde;

-          Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına uygun şekilde kurulmuş KOBİ tanımına uyan işletmeler olmalı

-          Gerçek ve tüzel kişi işletmelerinden biri olması

-          Başvurular ise ilgili bankalar aracılığıyla yapılmakta

BAŞVURULAR HANGİ BANKALAR ÜZERİNDEN YAPILMAKTA?

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat bankası olmak üzere üç kamu bankası üzerinden de KOBİ’ler başvurularını gerçekleştirebilir. Bunun dışında ise

Akbank, Garanti, ING Bank, Şekerbank, İş Bankası ve Yapı Kredisi gibi bankalardan da başvurular yapmak mümkün. Bu bankaların dışında vatandaşlar

-          Denizbank,

-          Alternatif bank,

-          QNB Finansbank,

-          Türk Ekonomi Bankası araçlığıyla da başvurularını yapabilirler.

Vatandaşlarımızın Kredi Garanti Fonu başvurularını tamamlamak için ilgili bankaların şubelerine bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@