Bankalar arası havale, eft ve para gönderme işlemlerinde çeşitli alternatifler gelmeye devam ediyor. Vatandaşlar, bankalar arasında diledikleri gibi anında para gönderebilsin diye, Fast uygulaması başladı.

Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu! Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu!
Bankalar arası havale, eft ve para gönderme işlemlerinde çeşitli alternatifler gelmeye devam ediyor. Vatandaşlar, bankalar arasında diledikleri gibi anında para gönderebilsin diye, Fast uygulaması başladı. Aynı bankaya bağlı bir banka hesabından diğer banka hesabına para aktarma günün her saatinde ve her gün yapılabiliyor. Bunun yanında bankalar arasında da para aktarımı belli günlerde ve günün belli saatlerinde yapılabiliyor. Farklı bir bankadan farklı bir bankaya para yollamak isteyen kişiler genellikle sorun yaşıyorlar. Eğer bankanın havale ve Eft saati geçmiş olursa, göndermek istenilen para ertesi güne ya da hafta sonuyla ilk iş gününe aktarılıyor. Bu da çeşitli aksaklıklara ve zorluklara sebep olabiliyor. Bankalar arasında havale de yaşanan ve Eft saatlerinde oluşan gecikmeyi önlemek adına bankalar yeni bir özellik geliştirdi. Bankaların geliştirdiği yeni özellik ile bankalar, Fast adı verilen anında para transferi uygulamasını başlattı. Fast ile kullanıcılar hangi banka hesabına sahip olurlarsa olsunlar istedikleri zaman farklı bir banka hesabına para transferi yapabiliyorlar. Fast ile anında para göndermek de oldukça kolay. Fast ile anında para göndermenin bazı şartları var.

Fast ile anında para gönderme özelliğini duyan vatandaşlar araştırmaya başladı. Bankaların hali hazırda bulunan havale ve Eft uygulamasından farkının ne olduğunu araştırmaya başladılar. Havale ve Eft ile de isteyen kullanıcılar istedikleri banka hesabına para gönderebiliyorlar. Ancak bankalara gelen yeni para gönderme özelliği ile kullanıcılar ne gibi ayrıcalıklara sahip olacak ? Eft ile Fast'in farkı ne ? Fast nedir ? Anında para gönderme ve Eft arasındaki fark ne ? Fast hangi bankalarda var ?Fast Nedir ?

​Fast uygulamasının çıkması ile kullanıcıların Fast ile anında para gönderme özelliğini araştırması başladı. Fast'in açılımı; Fonların Anlık ve Sürekli Transferi'dir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın vatandaşlara sunduğu anlık olarak 7/24 gerçekleştirilebilen para transferlerine denir. Fast yeni bir bankalar arası ödeme sistemidir.

Fast ile Eft Arasındaki Fark Nedir ?

Eft ile para göndermek istediğiniz zaman eğer farklı bankalar arasında bir para gönderme işlemi ise belli günlerde, günün belli saatlerinde para gönderebiliyorsunuz. Bu da çoğu kişide para gönderme konusunda aksaklığa ve para transferinde gecikmeden doğacak sorunlara yol açıyor. Yeni çıkan Fast özelliğiyle ise bankalar arasında istediğiniz gün istediğiniz saat para transferi yapabiliyorsunuz. Eft ile para göndermek istediğiniz zaman IBAN ya da hesap numarası kullanarak resmi tatil olmayan iş günlerinde ve belirli saatler içerisinde para aktarımı yapabiliyorsunuz. Fast uygulaması ile isterseniz IBAN kullanarak isterseniz de kolay adres seçeneği ile IBAN kullanmadan para gönderebilirsiniz. Fast ile kolay adres seçeneği ile IBAN kullanamdan para transferi yapmak için; sisteme kaydedilmiş cep telefonu numarası, TCKN/VKN/YKN, e-posta adresi ile 7/24 para transferi yapabilirsiniz.

Fast Para Gönderme Limiti/ Sınırı Nedir ?

Bankalar arasında anında para gönderme sistemi olan Fast ile kullanıcılar istedikleri günlerde istedikleri saatlerde istedikleri hesaba para gönderimi yapabilecekler. Ancak Fast ile para gönderme de bir üst limit var. Fast ile bir gün içinde en fazla 1000 TL para gönderme işlemi yapabilirsiniz. 1000 TL'nin altındaki her türlü ödemeyi Fast ile anında yapabilirsiniz. Ancak 1000 TL üzeri para gönderme işlemlerini Fast ile yapamıyorsunuz. 1000 TL ve üzeri para gönderme işlemi yapmak isterseniz Eft talebi vererek ilk iş gününde para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.