Asgari ücret kaç TL olacak diye beklenirken gazeteci Fatih Portakal'dan canlı yayında önemli açıklama geldi. Ocak ayından itibaren asgari ücret 16.900 TL mi olacak?

Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor! Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor!

Çalışanlara yapılacak zamla ilgili bekleyiş sürüyor. Milyonlarca çalışan, asgari ücretin artmasını istiyor. Enflasyonla beraber bu bir zorunluluk haline geldi. Gazeteci Fatih Portakal ise açıklamasıyla herkesi şaşırttı.  Gazeteci Fatih Portakal, kendi YouTube kanalında yapmış olduğu yayında, Türkiye'de önümüzdeki yıl için belirlenecek olan asgari ücret konusunda kritik bilgiler paylaştı. Portakal, işletmelerin genellikle asgari ücretin biraz üzerinde maaş ödemesi yapmasının, toplumun yüzde 70'lik bir kısmının asgari ücret ve yakınlarında bir maaş almasına sebep olduğuna dikkat çekti.

Asgari Ücret 16.900 TL mi Olacak?

Portakal, 2024 yılı asgari ücretinin Aralık ayının son haftasında belirleneceğini söyledi. Asgari ücretin yılda bir ya da iki kez belirlenip belirlenmeyeceği konusunda ise kesin bir bilgi veremedi. Fakat, Portakal'ın kaynaklarından aldığı bilgilere göre, 2024 yılı asgari ücret beklentisinin 16 bin 500 ile 16 bin 900 lira arasında olacağı yönünde. Buna karşın, işverenlerin maliyetlerin artmasını istemediği ve 18 bin liralık bir asgari ücretin telaffuz edilmesine rağmen, bu rakamın işveren tarafından tercih edilmediği ifade edildi. Ayrıca, hükümetin de enflasyon hedefinden sapma olacağı için bu rakamı istemediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyareti sonrası, asgari ücretin kendi takvimine göre belirleneceğini dile getirdi. Hükümetin işçi ve işveren temsilcilerini bir araya getirerek en uygun çözümü bulma planı olduğunu belirten Portakal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın da Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının Aralık ayının ilk haftasında başlayacağını ve sürecin ilerleyişine göre en uygun çözümün aranacağını dile getirdiğini aktardı.