Pandemi süreci içerisinde tarihi dip seviyelere kadar gerileyen enerji fiyatları çok hızlı bir şekilde toparlanmaya ve rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.

PTT Acil İhtiyacınıza Çözüm Olarak Muslukları Sonuna Kadar Açtı! 40.000 TL Tek Kalemde Verilecek PTT Acil İhtiyacınıza Çözüm Olarak Muslukları Sonuna Kadar Açtı! 40.000 TL Tek Kalemde Verilecek

Faturanız 400 TL Geldiyse 300 TL’sini Devlet Ödeyecek! Pandemi süreci içerisinde tarihi dip seviyelere kadar gerileyen enerji fiyatları çok hızlı bir şekilde toparlanmaya ve rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yapmış olduğu açıklamada 10 kata varan maliyet artışını faturaları yansıtmadıklarını dile getirdi.

Bakan Dönmez, konutlarda doğalgazda faturanın yüzde 80’ini devletin karşıladığını söyledi. Yani 400 TL'lik bir fatura geldiğinde bunun 300 TL'sini devlet ödüyor. Geriye kalan 100 TL'sini ise vatandaş karşılıyor. Avrupa'da ise doğalgazı en ucuz kullanan ülke olduklarını açıklayan bakan Dönmez, elektrikli destek %50 oranına ulaştı açıklamalarını bulundu.

Üretim, Talep Miktarını Karşılayamadı

Bu yılın başından itibaren aşılama ile beraber bütün dünya ekonomileri çok hızlı bir şekilde toparlanma eğiliminde bulundu. Bu durum ise enerji fiyatlarında rekorları aynı şekilde beraberinde getirdi. Ekonomi basını ile bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yapmış olduğu açıklamada petrolün 80 dolara gazın ise 10 kat artış ile 1300 dolara çıktığını söyledi.

Maliyetleri Vatandaşa Yansıtmadık

Enerji fiyatlarındaki artışa rağmen gerek gaz maliyetlerini gerekse de büyük oranda yani %2 oranında gazdan üretimi gerçekleştirilen elektriğin maliyetlerini vatandaşa kesinlikle yansıtmadıklarını dile getiren Dönmez, 100 liralık doğalgaz faturasının ödenmesi durumunda 300 lirasının ise devlet tarafından karşılandığı anlamının çıkarılması gerektiğini söylediği nokta yani 400 TL'lik bir fatura geldiğinde biliniz ki bunun 300 TL'sini mutlaka Devlet ödüyor ve böylece geriye kalan 100 TL'sini ise vatandaş karşılıyor demektir.