Türkiye'de özelleştirmeler sonrası elektrik dağıtım şirketlerinin yol açtığı nakit akışı sıkıntısı sonucu elektrik kesintilerinin ağustosta artacağı uyarısı yapıldı.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, elektrik kesintilerinin ağustosta hız kazanmasını beklediklerini söylerken “Dağıtım Şirketlerinin Son Marifeti: Nakit Akışı Sıkıntısı ve Üretim Açığı Riski” başlıklı bir yazı yayımladı.

Özlale yazısında, elektrik sektöründe son dönemde yaşanan nakit akışı kesintisine ve sonucunda oluşması muhtemel üretim açığı riskine dikkat çekerken “Bu krizin de arkasında elektrik dağıtım sektörünü elinde tutan malum şirketler var” dedi.

En çok dikkat öeken ise Özlale'nin, söz konusu nakit akışı sıkıntısı sonucu ya elektrik kesintileri olacağını ya da Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) zarar ettirilerek bu zararın kamuya yükleneceğini ifade ettiği bölüm oldu.

İzmir'de elektrik kesintisi yaşanacak. İzmir'de elektrikler ne zaman gelecek?

Zaten vergiler ve zamlar altında ezilen halk şimdi de yine bir özel sektör zararını karşılama riski ile karşı karşıya kaldı.

Elektrik dağıtım şirketlerini ‘AKP’nin kıymetlisi’ olarak nitelendiren Özlale, elektrik dağıtım şirketlerinin piyasa faiz oranlarının düşük olduğu dönemde çok ciddi karlar elde ettiklerine dikkat çekerken de 1 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete kararıyla dağıtım şirketlerinin günlük ödeme yükümlülüğünden kurtarıldığını hatırlatarak “Yani yasal olmayan ve sektörü sıkıntıya sokacak olan bu duruma yasal bir gerekçe getirildi” dedi.

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi