Salmonella bakterisi soruşturması kapsamında Ferrero’nun Belçika ve Lüksemburg'daki 6 merkezine daha polis baskını gerçekleşti.

İtalya merkezli ünlü çikolata üreticisi Ferrero'nun Arlon'daki fabrikasında ortaya çıkan salmonella bakterisiyle ilgili soruşturma kapsamında, Belçika ve Lüksemburg'da da şirkete ait 6 merkeze baskın düzenlendi.

Operasyon kapsamında İtalya merkezli çok uluslu şirket Casa Ferrero'nun Lüksemburg'daki genel merkezine ait binalarda arama yapılırken ayrıca Brüksel'deki adreslerde de arama yapıldı.

Yangınların Ardından Skandal Orman Kararı! AKP Milletvekili Bile "Yağma Düzeni" Dedi! Yangınların Ardından Skandal Orman Kararı! AKP Milletvekili Bile "Yağma Düzeni" Dedi!

Operasyonun, Belçika Gıda Güvenliği Kurumu (FASFC) ve federal polisi tarafından, Lüksemburg makamları ile işbirliği içinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildiği öğrenildi.

Lüksemburg Savcılığı'nın verdiği bilgiye göre, polis ekipleri, Ferrero şirketine ait merkezlerde yapılan aramalar sırasında çok sayıda belge ve bilgisayar ekipmanlarına da el koydu.

SATIŞLAR %40 DÜŞTÜ VE HASTALIK 12 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Kinder yumurta zararlı mı? Kinder yasaklandı mı? Kinder'den açıklama geldi! Ferrero Türkiye'den açıklama

Savcılık açıklamasında  "Salmonella bakterisinin ortaya çıkmasından sonra şirketin izlediği tutum, gıda zincirinin izlenmesi, sağlık yetkilileriyle iletişim veya bilgilerin iletilmemesi konusundaki sorumluluklarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor" dendi.

Şubat ayında ilk olarak İngiltere'deki şikayetlerle ortaya çıkan, Kinder çikolata ürünlerine bağlı Salmonella bakterisi, kısa sürede 13 farklı ülkede görülmüş ve araştırmalar sonucu Salmonella bakterisinin ilk kez 15 Aralık 2021'de, Arlon'daki Ferrero fabrikasında çikolata ürünleri içeren bir tank filtresinde saptandığı ortaya çıkmıştı.

Ferrero yönetiminin, bu bilgiyi Belçika makamlarından sakladığının belirlenmesi üzerine ise FASFC tarafından 8 Nisan'da fabrika mühürlenmişti.

Şirketin sartışları, Salmonella bakterisi nedeniyle yüzde 40 azalırken, Salmonella bakterisi Kinder çikolata ürünleri nedeniyle 12 ülkede en az 324 kişiye bulaştı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne (ECDC) göre, Avrupa, ABD ve Kanada'da şu ana kadar Kinder çikolata ürünlerine bağlı doğrulanmış 423 Salmonella vakası saptanırken en fazla vaka İngiltere'de görüldü.

İngiltere'de 122, Fransa'da 118, Belçika'da 52, İsviçre'de 48 ve Almanya'da da 30 kişiye Salmonella bakterisi bulaştı ve çoğunluğu çocuklardan oluşan hastaların yüzde 40'ı hastaneye yatırılmak zorunda kaldı.