Filipinlerde kaybolduktan 43 gün sonra yeri tespit edilen uçaktaki 6 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Pasifik ülkesi olan Filipinler’deki Isabela bölgesinde bulunan Cauayan’dan yine aynı bölgedeki Maconacon’a gitmek üzere 24 Ocak 2023 tarihinde havalanan ancak havalandıktan sonra bir daha haber alınamayan uçak için çalışmalar sürüyordu. Uçaktan herhangi bir sinyal alınamamasından sonra arama çalışmaları başlarken, arama köpekleri de uçağın rotasındaki bölgelerde başlayan çalışmalara katılmıştı.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Uçağın kaybolmasından 43 gün sonra ise uçağın yerinin tespit edildiği belirtildi. Yapılan yer tespit ve arama kurtarma çalışmalarında 43 gün önce kaybolan tek motorlu ‘Cessna 206’ tipi uçağın enkazı dağlık bir arazide tespit edildi. Cessna 206 tipi tek motorlu uçağın bulunmasının ardından ise bir pilotun ve beş yolcunun da cansız bedenlerine ulaşıldı.

Yapılan incelemeler sonucunda Isabela Afet Müdahale Ofisi yetkilileri, arama çalışmalarının ardından uçağa ve 6 kişinin ölümüne dair açıklamalarda bulundu. Isabela Afet Müdahale Ofisi yetkililerinin açıklamalarına göre, arama çalışmalarının olumsuz hava koşulları ve uçağın düştüğü bölgenin dağlık yapısı nedeniyle haftalarca sürdüğü aktarıldı.

43 gün sonra bulunan tek motorlu Cessna 206 tipi uçağın yanı sıra 1 Mart’ta başka bir uçak daha kayboldu ve yeri tespit edilemedi

Cessna 206 tipi tek motorlu uçak, Filipinler’de kaybolan tek uçak da değil. Yapılan araştırmalar sonucunda Cauayan’dan Maconacon’a gitmek için havalanan ancak sonrasında irtibatı kaybedilen uçak çalışmalar sonucunda 43 gün sonra bulundu. Fakat yine Filipinler’de 1 Mart 2023 tarihinde bir uçak daha kayboldu. Hiçbir sinyalin alamadığı ve radarlara girmeyen uçağın içerisinde ise 5 kişi olduğu aktarıldı. Uçağın büyük yolcu uçağı olmadığı ve küçük tıbbi helikopter olduğu yetkililer tarafından aktarılırken, uçağın kalkıştan sonra izini kaybettirdiği de ifade edildi. Yetkililer 1 Mart 2023 tarihinde kaybolan ve içerisinde 5 kişinin bulunduğu tıbbi helikopterin ise hala bulunamadığını belirtirken, tıbbi uçağın bulunması için de her türlü yer tespit ve arama kurtarma çalışmalarının yapıldığını ve ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde kayıp bu tıbbi helikoptere ulaşmaya çalıştıklarının da altını çizdi.