10 bin TL Temel ihtiyaç Kredisi başvuruları Yeni Düzenleme Nihayet geldi!

Korona virüs sürecinde milyonlarca dar gelirli vatandaşımızın acil nakit ihtiyacına yanıt bulabilmek adına 3 kamu bankasından başlatılan Temel ihtiyaç destek kredisine 5,5 milyon vatandaşımız başvuru yaptı. Temel ihtiyaç destek kredisi kapsamında verilecek olan kredilerin tamamı devletimizin hazinesinden sağlanacak ve vatandaşlar sadece yüzde 0,49 faiz ödeyecekti. Ortalama en yüksek ödeme ise 376 TL olarak belirlenmişti. 30 ay boyunca ödenecek ilk 6 ay erteleme yapılabilecekti.

10 bin TL Temel ihtiyaç Kredisi başvuruları Yeni Düzenleme Nihayet geldi!

Korona virüs sürecinde milyonlarca dar gelirli vatandaşımızın acil nakit ihtiyacına yanıt bulabilmek adına 3 kamu bankasından başlatılan Temel ihtiyaç destek kredisine 5,5 milyon vatandaşımız başvuru yaptı. Temel ihtiyaç destek kredisi kapsamında verilecek olan kredilerin tamamı devletimizin hazinesinden sağlanacak ve vatandaşlar sadece yüzde 0,49 faiz ödeyecekti. Ortalama en yüksek ödeme ise 376 TL olarak belirlenmişti. 30 ay boyunca ödenecek ilk 6 ay erteleme yapılabilecekti. 1 Nisan 2020 tarihinde başlayan Temel ihtiyaç destek kredisi günümüzde hala devam etmektedir. Ancak Temel ihtiyaç destek kredisi başvuruları asla istenildiği gibi sonuçlanamadı. Vatandaşlarımız mağduriyet yaşadı. İşte tüm detaylar…

Korona virüs sebebiyle milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı. İşsiz kalan vatandaşlarımıza özel olarak geliştirilen bu yenilikçi kredi paketi ile beraber herkes rahat bir şekilde acil nakit ihtiyaçlarına yanıt bulabilecekti. Tüm haber kanallarında ve ilgili web sitelerinde sadece son dakika haberi olarak paylaşıldı, hatta 3 kamu bankası dahi gerekli açıklamaları yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahi konudan sevinçle bahsetti. 1 Nisan 2020 tarihinde başvurular başladı, 3 kamu bankasına toplam 5,5 milyon vatandaşımız başvuru yaptı. Başvuruların değerlendirilebilmesi ve sonuçların vatandaşlara iletilebilmesi ortalama 11 gün sürdü. Ancak herkes yanıt alamadı, ilk yanıtı alanlar sadece 200 bin kişi ile sınırlıydı. Sonrasında geriye kalan vatandaşlar mağduriyet yaşadı. Mağduriyetler sadece yanıt alamamak değildi aynı zamanda 10 bin TL kredi başvurusu yapanlar da aynı şekilde eksik kredi tutarları aldılar 10 bin TL krediye başvuru yapanlar genellikle 3 bin TL gibi mevcut kredi tutarında olmayan bir meblağ tahsil edebildi. Dar gelirli vatandaşlara sağlanan desteklerden olan Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile alakalı olarak son dakikan gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİNİ KİMLER ALABİLİR?

Milyonlarca vatandaşın Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kullanmasına rağmen başvurup sonuç alamayan binlerce vatandaş her platformda memnuniyetsizliklerini ifade ediyorlar. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapıp kredileri onaylanmayan vatandaşlar için yeni düzenleme yapılacak mı? Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu reddedilenler yeniden başvuru yapabilecekler mi? Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvuru reddedilenlere kredi kullandırılacak mı? İşte tüm bu soruların yanıtları…

10 BİN TL 6 AY GERİ ÖDEMESİZ KREDİ ŞİKÂYET EDİLEBİLİR Mİ?

10 bin TL 6 ay geri ödemesiz yüzde 0,49 36 ay vadeli kredi şikâyet edilebilir mi? Sorusunun tek yanıtı evet şikâyet edilebilir. Şikâyetleriniz için Kamu Denetçiliği Kurumu’nu tercih edebilirsiniz. Anayasa mahkemesi, tüketici mahkemesi ve benzeri şikayet edebileceğiniz tüm alanlar bu konuyu tamamı ile Kamu Denetçiliği Kurumu’na devretmiş durumda. Kamu Denetçiliği Kurumu şikayetleri ve durumu denetledikten sonra tüm başvurular ilgili Tüketici mahkemesine taşınacak.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU’NA NASIL ŞİKÂYET DİLEKÇESİ VERİLİR?

Kamu Denetçiliği Kurumu kurumsal web sitesi üzerinden ilgili şikayetlerin dilekçesini çevrimiçi olacak şekilde almaktadır. https://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/ bağlantısından 3 kamu bankasını eksik ve yalan beyan verme suçu, eksik kredi kullandırma suçu, tek şartın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği 5 bin TL altı geliri olan herkesin yararlanabileceği sözünün tutulmadığı şeklinde çevrimiçi dilekle ile ilgili şikayet başvuruları gönderilebilir.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 18:09
YORUM EKLE