1000 TL Maddi Yardım Başvuruları Başlıyor! Başvurular Nasıl Yapılacak?

Son Dakika: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, basın mensuplarına yaptığı son dakika açıklaması ile gündeme geldi. Bakan Selçuk, yaptığı açıklama ile birlikte 3.faz ödemeler için başvuruları alacaklarını belirtti. Bu durumda ilk 2 fazın ödemeleri tamamlandı ve nihai olarak 3.fazın ödemeleri için geri sayım başladı.

1000 TL Maddi Yardım Başvuruları Başlıyor! Başvurular Nasıl Yapılacak?

Son Dakika: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, basın mensuplarına yaptığı son dakika açıklaması ile gündeme geldi. Bakan Selçuk, yaptığı açıklama ile birlikte 3.faz ödemeler için başvuruları alacaklarını belirtti. Bu durumda ilk 2 fazın ödemeleri tamamlandı ve nihai olarak 3.fazın ödemeleri için geri sayım başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklama ile birlikte 1000 TL nakit yardımı için başvuruların en kısa süre içerisinde başlayacağını ve yardımların faz faz devam edeceğini belirtti. Canlı yayında önemli açıklamalara yer veren Bakan, özellikle 1000 TL Korona Virüs ile mücadele kapsamında verilen yardım parasından bahsetti. Çalışmaların hızla devam ettiğini ve ihtiyaç sahiplerine nasıl ulaşabileceklerini anlattı. Korona virüs tüm dünyayı etkisi altına alırken hükümetin ve devlet kurumlarının vatandaşın bu şekilde yanında olması moralleri yükseltiyor.

Bakan Selçuk Açıkladı: 3.Faz Ödemeleri Hemen Yapılacak!

Çıktığı canlı yayında Korona virüs tedbirlerinden bahseden Bakan Selçuk, özellikle Korona virüs sebebiyle işsiz kalan vatandaşlarımızdan bahsetti. Bakan Selçuk; “Korona virüs salgını başladığından itibaren bütün bakanlarımız yoğun bir çalışma içerisine girdi. Tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Öncelikle evde kalmalarını sağlamak adına raporların geçerli sayılmasına devam edildi. Biz bütün kuruluşlarımızla, Sağlık Bakanlığının kurallarına uymaya devam ediyoruz. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalarını tavsiye ediyoruz bütün vatandaşlarımızın.” dedi. Peki, bu aşamadan sonra ne olacak? 1000 TL sosyal yardım paraları ne zaman dağıtılacak? 1000 TL sosyal yardım için nasıl başvuru yapılır? Tüm detaylar haberimizde…

Kısa Çalışma Ödeneği

Konuşmasında ayrıca kısa çalışma ödeneğinden bahseden Bakan Selçuk; “Kısa çalışma ödeneği faaliyetin tamamen ya da kısmen durması döneminde devreye soktuğumuz bir program. İşsizlik sigorta fonu yüzde 2 işveren, yüzde 1 işçi ve yüzde 1 devlet ile oluşturulan bir fon. Buradan karşılanacak. Brüt yüzde 60 ödenecek. Ancak zaten bu nette yüzde 75. Yani çalışan yüzde 75'ini almış olacak. 1752 ile 4380 lira arasında gelir desteğini çalışanlarımıza sunmuş olacağız. Başvuru şartlarını da kolaylaştırdık. Belge sayılarını azalttık. 600 gün prim sayısını 400'e indirdik. Daha fazla çalışanımızın faydalanmasını sağladık. Belge sayısı çok az. Kategoride yer alan ruhsata tabii olduklarını göstermeleri yeterli.

Hem İŞKUR'daki çalışma arkadaşlarımız hızlı bir şekilde dönmeye devam ediyor. Hem ekonomik direnç arttırmak hem de çalışanlarımıza destek sağlamak amacıyla yaptık. Sektör ayrımı ya da çalışan sayısı ayrımı yok. Yüzde 77'si 10 kişiden az çalışanı olan firmalarımız. Sektör ya da çalışan sayısı kısıtımız yok. Tüm firmalarımıza kısa çalışma ödeneğimize başvuralım. 3 ay boyunca başvurular geçerli olacak. Formda başlangıç ve bitiş tarihi var. Hangi sürenin dahil edilmesini istediklerini firmalarımız belirtiyor. 3 ay boyunca öyle bir zaman limitimiz yok.” Dedi.

1000 TL Sosyal Yardım Parası İçin Başvurular Başlıyor!

1000 TL sosyal yardım paralarında 3.fazın ödemesine geçeceklerini belirten Bakan Selçuk, başvuruların ne zaman başlayacağı ile alakalı herhangi bir bilgi vermezken, çok yakın bir süre içerisinde başvuruları almaya başlayacağız dedi. Ayrıca haksızlığa uğradığını düşünen tüm vatandaşlarımızın haklarını savunacağımızı belirtelim diyerek sözlerine ekleyen Bakan Selçuk, SGK prim eksiğinden dolayı kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlarımız içinde ayrıca bir plan ve program düşünüldüğünü söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer farukköroğlu
ömer farukköroğlu - 2 ay Önce

meraba hastalıktan dolayı bir iş yapamıyorum yardımlarınızı bekleyorum iyi günler