Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

6 Temmuz 2020 Pazartesi 13:50:32

1000 TL pandemi sosyal destek mağdurlarından şikâyet üstüne şikâyet!

3. faz pandemi sosyal desteklerinin başvuruları büyük bir müjdeyle aylar öncesinde başlamasına rağmen destekleri halen yatmayanlar mağduriyetlerini şikâyet sitelerinde duyurmaya çalışıyorlar. Konuyla ilgili mağduriyet yaşayanlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelecek açıklamayı bekliyorlar. Tüm kriterlerin karşılanmasına rağmen 3. faz pandemi sosyal destekleri neden halen yatmıyor? İşte detaylar…

3. faz pandemi sosyal desteklerinin başvuruları büyük bir müjdeyle aylar öncesinde başlamasına rağmen destekleri halen yatmayanlar mağduriyetlerini şikâyet sitelerinde duyurmaya çalışıyorlar. Konuyla ilgili mağduriyet yaşayanlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelecek açıklamayı bekliyorlar. Tüm kriterlerin karşılanmasına rağmen 3. faz pandemi sosyal destekleri neden halen yatmıyor? İşte detaylar…

Başvuruları Nisan ayında başlatılan 3. faz pandemi sosyal destekleri halen yatmayan vatandaşlar bu durumun Türkiye’de arzu edilen gibi tecelli etmediğini ifade ediyorlar. Vatandaşlar bu hususa ilişkin mağduriyetlerini sosyal medya platformlarında, forumlarda ve şikâyet sitelerinde duyurmaya çalışıyorlar. Tüm kriterlerin karşılanmasına rağmen aylardır 1000 TL 3. faz pandemi sosyal destekleri yatmayan vatandaşların mağduriyetlerine dair Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklama gelmedi.

Pandemi sosyal destek paketleri niçin çıkarılıyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkilerini en aza indirgemek için birçok ülkenin hükümeti ve ilgili bakanlıkları vatandaşlarının nakit ihtiyaçlarını gidermek üzere sosyal destek tanımlıyor. Bu sosyal desteklere başvuru yapılması halinde değerlendirme anında yapılıyor ve nakit ihtiyacı doğan vatandaşının pandemiye ilişkin yarası geç olmadan bir süreliğine kapatılıyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle işletmelerin faaliyetleri uzun süreliğine durdu ya da iş yapamaz hale geldi, vatandaşlar gelir kaybına uğradı. Ekonominin en önemli döngüsü ve hatta kılcal damarları olarak addedilebilecek küçük esnaf ve vatandaşlar, devlet tarafından tanımlanan pandemi sosyal destekleri gibi ödemelerle canlandırılması bu döngünün sağlanması için elzem hale geliyor. Bu tür destekler devlet tarafından zor günlerde tanımlanmadığı takdirde, ekonomiye can veren bu zincirin işlemi işlevini yitiriyor. Yani, yeni tip koronavirüs (Covid-19) gibi ekonomiye büyük ölçüde zarar veren zor günlerde devletin vatandaşa finansal destekte bulunması devletin işlevi için mühim bir gereklilik olarak vuku buluyor.

Pandemi sosyal destekleri halen yatmadı!

3. faz 1000 TL pandemi sosyal destekleri Nisan ayında duyurulmuştu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle finansal olarak ciddi zarara uğrayan ve hatta gelir sağlayamayan vatandaşlar bu haberle en azından kısa sürede olsa rahat nefes alabileceklerini düşündü. Zira devlet ve hükümet kanadında da hedeflenen durum bu şekildeydi. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının azalması ve hayatın normale dönmesine kadarki süreçte vatandaşın finansal sorunlarını çözmeyi hedefleyen 3. Faz pandemi sosyal destekleri Temmuz ayına gelinmesine rağmen tüm kriterleri karşılayan herkese tanımlanmadı. E-Devlet üzerinden 3. Faz pandemi sosyal yardım desteklerinin sonuçlarını “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” başlığı altında öğrenmeye çalışan vatandaşlar “Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır.” ya da “Başvuru Süreci Devam Ediyor” ifadeleriyle karşılaştığını sosyal medya platformları ve şikâyet sitelerinde paylaşıyor ve konuyla ilgili herhangi bir geri dönüş olmadığına dair de hayıflanıyor.

Pandemi sosyal desteklerinin aylardır tanımlanmaması: Dereye su gelene kadar kurbağanın gözleri kurudu!

Bu durumu en iyi özetleyen metafor ise “Dereye su gelene kadar kurbağanın gözleri kururmuş.” özdeyişinin olduğunu ifade etmek yerinde olacaktır. Dere içinde bulunduğumuz yeni tip koronavirüs (Covid-19), kurbağa pandemi sosyal desteklerinin yatmasını bekleyen vatandaş ve su da devlet tarafından tanımlanacak 3. faz 1000 TL pandemi sosyal desteği olarak tanımlanırsa, aylar geçmesine rağmen destek ödemelerinin halen yapılmaması durumunu tam olarak “Dereye su gelene kadar kurbağanın gözleri kururmuş” sözleriyle ifade edilebilecektir. Bu durum, vatandaş açısından gerek mağduriyet gerek de istikrarsızlık olarak yorumlanırken; devletin işleviyle ilgili kafa karışıklıklarına neden oluyor.

Pandemi sosyal destekleri ödenmeyenlerin şikâyetlerinin ardı arkası kesilmiyor!

Şikayetvar.com adlı internet adresinde konuya ilişkin mağduriyetini ifade eden Muhammednur takma isimli bir vatandaş 3. Faz pandemi sosyal desteklerinin başvurularına ilişkin mağduriyetini şu sözlerle ifade etti:

“Hiçbir şekilde dönüş yapılmadı evlere geleceğiz dendi gelinmedi tabi olumlu sonucu görünce bende borç yaptım. Nasılsa para gelecek diye. 3 aydır ne gelen var ne giden bir sürü borcum var eşimin kartlarını kontrol ederlerse anlarlar zaten. Maaş gelir gelmez gidiyor 1 hafta içinde hep kart arkasına girerek yaşıyoruz.”

“Malı mülkü olan insanlara 1 hafta bile olmadan para yattı”

Şikayetvar.com’da mağduriyetini belirten bir başka vatandaş ise konuya ilişkin mağduriyetini “Malı mülkü olan insanlara 1 hafta bile olmadan para yattı. Biz aylardır bekliyoruz bir adamın biri Range Rover’la pandemi parasını almaya gitmiş. Bizim gibi insanlar hala bu para gelecek diye ümitle bekliyoruz. Nasıl araştırma nasıl inceleme yapıyorsunuz? Zengin insanlara bu parayı saçıp ihtiyacı olanları hiçe sayıyorsunuz.” sözleriyle ifade etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sessizliğini koruyor!

Konuya ilişkin ciddi bir mağduriyet olmasına ve vatandaşın bu durumu çeşitli internet adresleri üzerinden belirtmesine rağmen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geri dönüş yapılmaması Şikayetvar.com adresinde gösterilen istatistiklerle dikkat çekti. Bakanlık, yaşanılan bu mağduriyete ilişkin ne resmî internet adresinde ne de herhangi bir platformda açıklama yapmadı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı