1000 TL Pandemi Yardımı Almak İsteyenler İçin Yeni Bir Şans Daha!

Koronavirüs sürecinden Türk halkı da oldukça yoğun bir şekilde etkilendi. Toplumun her kesiminden insanın işleri bozuldu. Bunun yanı sıra, birçok insan işini kaybetti. Bu bağlamda, sosyal bir devlet olmanın gereklerini yerine getiren Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Ekonomik İstikrar Kalkanı pakedini uygulamaya koydu. Buna göre, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara üç fazda olmak üzere toplam 1000 TL yardım yapıldı. İlk iki faz için herhangi bir başvuru alınmamıştı.

1000 TL Pandemi Yardımı Almak İsteyenler İçin Yeni Bir Şans Daha!

Koronavirüs sürecinden Türk halkı da oldukça yoğun bir şekilde etkilendi. Toplumun her kesiminden insanın işleri bozuldu. Bunun yanı sıra, birçok insan işini kaybetti. Bu bağlamda, sosyal bir devlet olmanın gereklerini yerine getiren Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Ekonomik İstikrar Kalkanı pakedini uygulamaya koydu. Buna göre, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara üç fazda olmak üzere toplam 1000 TL yardım yapıldı. İlk iki faz için herhangi bir başvuru alınmamıştı. Ancak, üçüncü faz pandemi sosyal yardımları için e-devlet üzerinden başvurular yapılmaya başlandı. Fakat, başvuru yaptığı halde yardım talebi hiçbir şekilde kabul edilmeyen kişiler bulunuyor. Bu kişiler ne yapacaklarını kara kara düşünürken birazdan bahsedeceğimiz yöntem ile 1000 TL yardımdan faydalanma noktasında ikinci bir şansa sahip olabilirler.

Devletin Vermiş Olduğu 1000 TL Yardım Nasıl Alınır?

Koronavirüs dolayısıyla zor günler geçiren halka yardım edilmesi kapsamında ilk iki fazda toplam 4 milyon 400 bin haneye 1000 TL maddi yardımda bulunulmuştu. Buna ek olarak, üçüncü fazda ise yine milyonları aşkın kişilere yardım yapılması planlanıyor. İlk iki fazın ardından üçüncü faz için halen daha başvurular devam etmektedir. Fakat, bu aşama için yapılacak başvurular; e-devlet platformu üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapan vatandaşlar arasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılacak incelemelerin ardından seçimler yapılacaktır. Bu noktada, başvurular halen daha devam etse de ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişilere 1000 TL yardım yapılmaya devam ediliyor. İncelemelerin ardından suiistimal yapılması da göz önünde bulundurularak hak sahibi olmayan kişilere 1000 TL verilmemesi kararlaştırıldı.

Sosyal Yardım Başvurusu Reddedilenler Nereye Başvurmalı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın uygulaması kapsamında ilk üç faz ile beraber toplamda 6 milyon aileye 6 milyar TL’lik maddi yardımda bulunuldu. Söz konusu sosyal yardım ödemelerinin bir süre daha devam etmesi planlanıyor. Bir başka deyişle, bu yardımdan daha çok kişi faydalanabilir. Söz konusu yardımdan faydalanmak isteyenlerin e-devlet platformu üzerinden T.C kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen hafta içi günlerinde ve herhangi bir sınırlama olmaksızın hafta sonu günlerinde başvuru yapması isteniyor. Bir başka deyişle, üçüncü faz 1000 TL yardımlar için e-devlet üzerinden kısa süre içerisinde başvuru yapılabilir.

Koronavirüs sürecinde işinden olanlar veya ciddi anlamda maddi zorluk çekenler için devletin vermiş olduğu 1000 TL yardım önemli bir umut olmuştu. Ancak, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması adına ihtiyaç sahipleri arasında ciddi bir eleme yapıldı. Bu yüzden, birçok kişi, ihtiyaç sahibi olduğunu düşünse de bu yardımlardan faydalanamadı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dağıtılan 1000 TL pandemi sosyal yardımı başvurusu yapan ancak başvurusu Bakanlık yetkilileri tarafından reddedilen vatandaşların bu karara itiraz etme hakları bulunmaktadır. Bu bağlamda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edildiği takdirde söz konusu karar tekrar incelenecektir.

1000 TL maddi yardım almak isteyen ancak başvurusu reddedilen vatandaşlar; hak sahibi olduklarını ispat ettikleri hallerde söz konusu 1000 TL yardım ödemesinden faydalanma şansına sahip olabilirler.

Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır?

1000 TL pandemi yardımı almak isteyenlerin başvuru için e-devlet üzerinden işlem yapabileceklerini ifade etmiştik. Bunun yanı sıra, yine e-devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemleri yapılmaktadır. E-devlette bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümüne gelinmeli ve sorgulama işlemleri yapılmalıdır.

YORUM EKLE