Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

15 Kasım 2020 Pazar 22:41:40

1000 TL Sosyal Yardım Yapılması Süreci Başladı! Artan Vakalar Sonrası Aile Bakanlığı ilk Pandemi Yardımı Açıklaması!

Kovid-19 sürecinde maddi açıdan zor duruma düşen kişilere yardımlarda bulunan devletin bu konuda birçok projeyi hayata geçirdiğini söyleyebiliriz. Mart ayından bugüne kadar emekli vatandaşların aylıklarına zam yaparak en düşük emekli aylığını bin 500 TL’ye çıkaran devletimiz; bununla yetinmeyerek çocuk başına verilen doğum yardımı yapmaktadır.

Buna ek olarak, yeni doğum yapan ve kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden az olan annelerin bebeklerine 239 TL ile 600 TL arasında değişen mama ve bez yardımı yapılmaktadır. Sosyal devlet anlayışını benimseyen devletimiz; birçok kişinin merakla beklediği 1000 TL sosyal yardım sürecini de Kurban Bayramı öncesinde başlatmıştır.

1000 TL sosyal yardım; başvuru yapan ve yardım almaya uygun görülen kişilerin PTT hesaplarına ödenmektedir. Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren 1000 TL sosyal yardım başvuru ekranı herkesin kullanımına açılmıştır. Bu noktada, bu yardıma nasıl başvuru yapılacağı ve kimlerin başvuru yapma hakkının olduğu merak edilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Maddi Yardım!

Kovid-19 sürecinde vatandaşların mağdur olmaması adına büyük çaba gösteren devletimiz; yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla muhtaç durumdaki vatandaşlara 1000 TL yardımda bulunmaktadır. PTT hesaplarına yapılan pandemi sosyal yardımlarının başvuru süreci devam etmektedir. Uzun süredir yapılan bu yardımların birinci ve ikinci etabı tamamlanmıştı. Üçüncü etabı için başvurular devam ederken talebin çok olmasından dolayı dördüncü etabın da olacağı konuşulanlar arasında!

1000 TL tutarındaki pandemi sosyal yardımına yapılacak olan başvurularda herhangi bir başvuru şartı bulunmuyor. Başvuruların hepsi e-devlet üzerinden yapılıyor. Bunun yanı sıra, söz konusu yardım ilk kez gündeme geldiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; bu yardımdan aylık geliri beş bin TL’nin altında bulunan her hanenin faydalanabileceğini ifade etmişti. Fakat, bu süreçte işini kaybeden çok fazla kişi olmasından dolayı gerçekten yardıma muhtaç kişilerin tespit edilmesi adına başvuru süreci titizlikle değerlendiriliyor.

E-devlet üzerinden yapılan başvurularda ciddi bir yoğunluk olmasından dolayı hafta içi günleri için vatandaşların T.C kimlik numarası üzerinden başvuru yapmasına imkan tanınıyor. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi;

  • 0 olan vatandaşlar Pazartesi günü
  • 2 olan vatandaşlar Salı günü
  • 4 olan vatandaşlar Çarşamba günü
  • 6 olan vatandaşlar Perşembe günü
  • 8 olan vatandaşlar Cuma günü

başvuru yapacaklardır. Ancak, hafta sonu için böyle bir şart bulunmuyor. Bir başka deyişle, tüketiciler, T.C kimlik numaralarından bağımsız olarak istedikleri zaman 1000 TL maddi yardımı için başvuru yapabilirler.

1000 TL Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan AÇSHB Pandemi Sosyal Destek Faz-3 başvuruları; daha önce söylediğimiz gibi e-devlet üzerinden T.C kimlik numarasının son hanesine göre yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, söz konusu başvuru süreci de yine e-devlet üzerinden takip edilmektedir.

1000 TL yardım için yapılacak olan değerlendirme sürecinde kişi bazlı değil de hane bazlı olarak kıyaslamalar yapılacaktır. Aynı haneden birden çok kişinin başvuru yapması halinde tek bir kişinin yapmış olduğu başvuru değerlendirmeye alınacaktır. Ayrıca, başvuruda bulunan kişinin aşağıda bulunan şartları taşımaması gerekir.

  • Pandemi sosyal destek programının faz-1 ve faz-2 aşamasına başvurarak 1000 TL’lik yardımı alanlar
  • 5510 sayılı kanunun 4/a maddesi kapsamında bulunan kamu işçileri
  • 5510 sayılı kanunun 4/c maddesi kapsamına giren memurlar
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alanlar
  • İşkur işsizlik veya kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı