1000 TL Sosyal Yardımdan Faydalanamayanlar Dikkat! Başvuru Ekranı Açıldı! Şimdi Bu Yöntemle Paranızı Alabilirsin

Kovid-19 dolayısıyla işsiz kalan belki de milyonlarca insan bulunmaktadır. Bu noktada, sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiren Türkiye; ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmaktadır. Pandemi sonrası sosyal yardım olarak verilen 1000 TL’lik miktardan kimlerin faydalanacağı ise merak konusudur. Birinci ve ikinci aşamanın ardından üçüncü aşama için de başvurular devam etmektedir.

1000 TL Sosyal Yardımdan Faydalanamayanlar Dikkat! Başvuru Ekranı Açıldı! Şimdi Bu Yöntemle Paranızı Alabilirsin

Kovid-19 dolayısıyla işsiz kalan belki de milyonlarca insan bulunmaktadır. Bu noktada, sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiren Türkiye; ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmaktadır. Pandemi sonrası sosyal yardım olarak verilen 1000 TL’lik miktardan kimlerin faydalanacağı ise merak konusudur. Birinci ve ikinci aşamanın ardından üçüncü aşama için de başvurular devam etmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; hafta içinde T.C kimlik numarasına göre başvuruların yapıldığını ifade ederken hafta sonu için ise herhangi bir sınırlama olmadan başvuruların yapıldığını dile getirdi. Başvuruların e-devlet üzerinden yapılmasına ek olarak başvuru sonuçları da yine e-devlet üzerinden takip edilmektedir.

1000 TL Sosyal Yardıma Nasıl Başvuru Yapılabilir?

1000 TL sosyal yardıma yapılan başvuru sayısı her geçen gün artmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; aylık geliri beş bin TL’nin altında olan her hanenin bu yardıma başvurabileceğini ifade etmişti. Ancak, başvuru sayısının çok olmasından mütevellit değerlendirme yapılırken gerçekten ihtiyacı olan insanlar seçilmeye çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra, hafta içi yoğunluktan dolayı tüketicilerin T.C kimlik numarasına göre başvurular yapılmaktadır. T.C kimlik numarasının son hanesi;

  • 0 olanlar Pazartesi
  • 2 olanlar Salı
  • 4 olanlar Çarşamba
  • 6 olanlar Perşembe
  • 8 olanlar Cuma

günü başvuru yapma hakkına sahiptir. Ancak, hafta sonu için böyle bir şart yoktur. İsteyen herkes, dilediği zaman başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra, daha öncesinde birinci ve ikinci fazda başvuru yapanların üçüncü fazda başvuru yapmasının mümkün olmadığına değinilmişti. Ancak, bu karar değiştirildi. Bir başka deyişle, daha önce 1000 TL yardımdan faydalanan kişiler, tekrar ihtiyaçları olduğunu kanıtladıkları takdirde bir kez daha yardım başvurusu yapabilirler.

Zehra Zümrüt Selçuk; bu yardımlarla alakalı olarak sosyal medya hesabında yapmış olduğu açıklamada sosyal koruma kalkanı kapsamında bugüne kadar 32 milyar liraya kadar yaklaşan yardımların yapıldığını ifade etmiştir. Bunun yanı sıra, yapılan başvuru sonuçlarının yine e-devlet ekranı üzerinden takip edileceğini söylemiştir.

1000 TL Sosyal Yardım Kampanyasına Başvuru Şartları

Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunulan faz1, faz2 süreçlerinin ardından faz3 için de yine e-devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi hafta içi günlerde T.C kimlik numarasının son hanesine göre başvuru yapılmaktadır. Başvuruların tamamlanmasının ardından e-devlet üzerindeki takip ekranından yapılan değerlendirmeler hakkında bilgi edinmek mümkündür. Bu noktada, değerlendirmelerin kişi bazlı değil hane bazlı olarak yapıldığını söylemek gerekir. Bir başka deyişle, aynı haneden birden çok kişi başvuru yapsa dahi tek bir kişinin başvurusu dikkate alınacaktır. Ancak, aşağıdaki şartlara sahip olan kişilerin bu yardımdan faydalanması mümkün değildir.

  • 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi başlığı altında bulunan kamu işçileri
  • 5510 sayılı kanunun 4/C maddesinde bulunan memurlar
  • SGK’dan aylık alanlar veya yine bu kurumdan verilen geliri bulunanlar
  • İşsizlik ödeneğinden faydalanan kişiler
  • İşkur kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişiler

Bu şartlara sahip olan kişilerin yapacakları başvurular dikkate alınmayacaktır. Bunun yanı sıra, koronavirüs başladığından bu yana 1.5 milyondan fazla insana bu yardımlar ulaşmıştır. Söz konusu yardımlar elden verilmektedir. PTT görevlileri sosyal yardım alacak kişilerin evlerine gitmektedir. Bir zarf içerisinde 1000 TL’yi teslim etmektedirler. Bu sayede, paranın doğru kişiye ulaştırıldığı konusunda emin olunmaktadır.

Aile Bakanlığı’nın koordine ettiği bu uygulama; 1 Nisan’dan itibaren 81 il ve 923 ilçede uygulanmaya başlanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında sunulmaktadır.

YORUM EKLE