10.000 TL İhtiyaç Kredisini Kullananlar Dikkat: Eğer Bunları Yaptıysanız Faizi İle Hemen Geri Ödeyeceksiniz!

Ülkemizde korona virüs salgın hastalığının etkilerinin sürmeye devam etmesiyle birlikte pek çok ekonomik mücadele kapsamında darda kalan vatandaşlar için Temel İhtiyaç Destek Kredi fırsatı sunuldu. Bu krediler Kredi Garanti Fonu Tarafından finanse edilmesiyle birlikte günümüzde ki Kamu bankaları yani Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları aracılığı doğrultusunda ve başvuru doğrultusunda vatandaşlara ödemeleri tahsis ediliyor.

10.000 TL İhtiyaç Kredisini Kullananlar Dikkat: Eğer Bunları Yaptıysanız Faizi İle Hemen Geri Ödeyeceksiniz!

Ülkemizde korona virüs salgın hastalığının etkilerinin sürmeye devam etmesiyle birlikte pek çok ekonomik mücadele kapsamında darda kalan vatandaşlar için Temel İhtiyaç Destek Kredi fırsatı sunuldu. Bu krediler Kredi Garanti Fonu Tarafından finanse edilmesiyle birlikte günümüzde ki Kamu bankaları yani Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları aracılığı doğrultusunda ve başvuru doğrultusunda vatandaşlara ödemeleri tahsis ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda bu kredilerin suiistimal ediğine dair şikâyetler gündemimizde ki yerini aldı. Temel İhtiyaç Destek Kredisini kullanım amacı aykırı olarak kullanan vatandaşların tespit edilmesiyle birlikte ağır cezalar alacak. Korona virüs mücadelesiyle birlikte vatandaşlar için sunulan en kritik hamleler arasında Temel İhtiyaç Destek Kredisi yerini aldı. Korona virüsten olumsuz olarak etkilenmesiyle birlikte iş yerleri kapanan ya da işini kaybeden vatandaşlar ailelerini geçindirmek için büyük sıkıntı içerisine girdi. Ancak devlet tarafından yapılan gıda temini, kira ödemesi, fatura borcu, temizlik ürünleri gibi konular da sıkıntı çekilmemesi adına Temel İhtiyaç Destek kredi imkânı vatandaşlar için sunuldu.

Şikâyetler Arttı, Destek Kredisini Fırsata Çevirenler Var!

Böylelikle Temel İhtiyaç destek kredi fırsatı ile vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması amaç olarak görüldü. Bu doğrultuda ülkemizde yaklaşık 4 milyon vatandaş için Temel İhtiyaç Destek Kredi fırsatını sunuldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı Kredi Garanti Fonundan garantör yapmasıyla birlikte 22 milyon kaynak ayrıldı. Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi ve başvuru yapan vatandaşlar ile Temel İhtiyaç Kredi  ile alakalı olarak gelen şikayetler doğrultusunda araştırılmaya başlandı. İhtiyacı olan vatandaşların birçoğu her ne kadar talep ettikleri miktarı bekleseler de çok aşağısında bir rakama mecbur tutuldular. Böylelikle 10.000 TL Temel İhtiyaç Destek Kredi talep eden vatandaşlar 3.000 TL Temel İhtiyaç Kredisi verilerek bu rakamlarda birçok kişiye kredi desteği sağlandı. Ancak bu para doğrultusunda birçok kişi sıkıntılarına ve temel ihtiyaçlarını bu para ile karşılayamadı ve birikmiş kira borçlarını dahi ödeyemediler.

Temel ihtiyaç Kredisi Amaç Dışı Kullananlara Ceza!

Temel İhtiyaç Desteği Kredi başvurusu yapmasıyla birlikte hane geliri her ne kadar 5 bin TL’nin altında olsa dahi bu başvurudan faydalanan vatandaşlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda bankada olumsuz sicil kaydı bulunmayan, temel ihtiyaç sahibi olmayan vatandaşlarda başvuru yaparak Temel İhtiyaç Kredisinden bankalar tarafından 10 bin TL verilmesinin ardından imkanları kısıtlı ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için 3 bin TL Temel İhtiyaç Kredisi layık görüldü. Üstelik bazı vatandaşlar bu alınan 6 ay geri ödemesiz ve yüzde 0,49 faiz oranında krediler ile altın ve döviz yatırımı yaparak geleceğine katkı sağlamak istediler. Ancak ihtiyaç sahipleri bu durumlar ile alakalı şikayetlerini Hazine ve Maliye Bakanlığına iletmesiyle Harekete geçirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yapılan bu şikayetler doğrultusunda Temel İhtiyaç uygulamasından faydalanan ve suiistimal ederek yatırım aracı haline getiren uyanık vatandaşların peşine düşerek tespit edecek. Yapılacak inceleme doğrultusunda tüm banka hesapları üzerinde eğer bir yatırım izlenimi gerçekleştirilirse tespit edilecek ve ağır ceza verilecektir. Temel İhtiyaç Kredi Desteği bir hafta içerisinde faiziyle birlikte tekrardan ödenme cezası verilecek.

Bu fırsatçılığı yapan vatandaşlar için Devlet bankaları bir daha kredi imkanı sunmayacaktır. Aynı zamanda yalan beyan nedeniyle haklarında şikayetti bulunan vatandaşlar ceza almaları sağlanacak.

YORUM EKLE