12 Milyon Emekliye Müjde! SGK SSK ve BAĞ-KUR Emeklilerine 4500 TL Nakit Destek Verecek!

SGK, SSK VE Bağkur emeklilerine rahatlatacak destek haberi yayınladı. 12 Milyon emeklinin faydalanması beklenen destek ve ayrıntıları belli oldu. 3 maaş olarak ödenmesi planlanan destek ödemesi 12 milyon emeklinin tamamının faydalanması bekleniyor. 4500 TL Nakit Destek kimlere nasıl verilecek belli oldu.

12 Milyon Emekliye Müjde! SGK SSK ve BAĞ-KUR Emeklilerine 4500 TL Nakit Destek Verecek!

SGK, SSK VE Bağkur emeklilerine rahatlatacak destek haberi yayınladı. 12 Milyon emeklinin faydalanması beklenen destek ve ayrıntıları belli oldu. 3 maaş olarak ödenmesi planlanan destek ödemesi 12 milyon emeklinin tamamının faydalanması bekleniyor. 4500 TL Nakit Destek kimlere nasıl verilecek belli oldu.

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 süreci, ekonomide dalgalanmalara yol açtı. Sosyal devlet ilkesiyle Türkiye’de vatandaşlara devlet tarafından bu süreçte yardımcı olmak amacıyla çeşitli destek paketleri veriliyor. Bu destek paketlerinden birisi de yeni emekli olacak kişilere avans verilmesiydi. Gündeme gelen son destek paketine göre ise bu paketin mevcut emekliliklerinde faydalanabileceği şekilde düzenlenmesi yönünde. Bu düzenlemenin onaylanması halinde emekliler 3 aylık maaşlarını avans olarak alabilecek.

Emeklilerden 3 Aylık Avans Talebi

2020 yılı itibariyle Türkiye’de 12 milyonu aşkın kişi emekli aylığı alıyor. 12 milyonu aşkın vatandaş Kovid-19 sürecinde gelen yasaklar, ekonomide yaşanan dengesizlikler nedeniyle ekonomik olarak oldukça zorlu bir süreç geçiriyor. Pandemi sürecinin ekonomideki etkilerinin görülmesiyle yeni emekli olacak kişilere tanınan avans imkanı, 12  milyon emekliyi de heyecanlandırdı. Kendilerinde bu süreçten fazlasıyla ekonomik olarak etkilendiğini düşünen mevcut emekliler, söz konusu hakkın onlara da tanınması yönünde talepte bulundu.

Yeni emekliler için tanınan bu hakkın kendileri içinde elzem olduğunu belirten 12 milyon emekli, devletten 3 aylık avans talebinde bulundu. Ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden bu konunun sıkça gündeme getirilmesiyle beraber, devlet kademesinde de mevcut emeklilere 3 aylık avans verilmesi konusu gündeme geldi. Resmi makamlar tarafından bu destek için verilmiş herhangi bir onay bulunmuyor. Ancak talebin reddi gibi resmi açıklamada bulunmuyor. Şu an için söz konusu talebin SGK ve devlet kademesi tarafından değerlendirmeye alındığı ve en kısa süre içerisinde neticenin resmi olarak açıklanacağı belirtiliyor.

Emekli Adaylarına 3 Aylık Avans

Emekli adayları için tanınan 3 aylık avans desteğiyle, emekliklerinin ilk dönemlerine denk gelen pandemi sürecinde ekonomik olarak ciddi bir rahatlama yakalıyor. En düşük emekli maaşı üzerinden yapılan hesaplamayla 3 aydan toplam 4500 TL tutarında bir avans kullanabiliyor.

Emekliler Onay Bekliyor

Mevcut emekliler, gündeme getirdikleri 3 aylık emekli aylığı avansı taleplerinin onaylanmasını büyük bir heyecan ile beklemeye devam ediyor. Ekonomide yaşanan zorlukların üzerine gelen pandemi süreci ile birlikte ekonomik açıdan dar boğaza giren emekliler için gelecek 3 aylık avans kullanma hakkı rahat bir nefes aldıracak. Eğer emeklilerin emekli aylığı avans talebi SGK tarafından onaylanır ise 3 aylık emekli maaşını toplu olarak alabilme hakkını elde edecek. 2020 yılı güncel en düşük emekli maaşı tutarı 1500 TL olduğundan emekliler, 4500 TL tutarında toplu para alabilecek. Eğer talepleri onaylanır ise emeklilerin bu haktan yararlanabilmeleri için öncelikle başvuruda bulunmaları gerekecek. Sosyal Güvenlik Kurumu kanalları üzerinden şahsen başvuruda bulunarak, emeklilerin 3 aylık maaşları tutarında avans alabilmeleri mümkün olacak.

3 Aylık Avans Nasıl Geri Ödenecek?

Emeklilere 4500 TL avans talebi onay görür ise, geri ödemesinin emeklilerin zorlanmayacağı şekilde yapılması gündemde. Yeni emekliler için sağlanan destekte belirtilen kriterlerinin uygulanması bekleniyor. Eğer bu kriterler uygulanır ise emekliler, aldıkları emekli aylığı avansını taksitler şeklinde geri ödeyecek. Yani emekliler 3 aylık avans kullanmaları durumunda 3 ay boyunca hiç emekli maaşı alamama gibi bir durumla karşı karşıya kalmayacak. Ancak aldıkları 3 aylık maaşları tutarındaki avans miktarı 12, 24 veya 36 taksite bölünerek, emeklilerden geri alınacak. Taksitler avansın kullanıldığı aydan sonraki ilk ay başlayacak. Bu sayede emekliler, hem ekonomik açıdan zorlandıkları bu süreçte toplu bir para alabilecek hem de geri ödemesini çok uygun koşullarda gerçekleştirebilecek. Herhangi bir faiz uygulanmayacağından emekliler için tanınan bankadan düşük faizli kredi çekme gibi geri ödemesi zorlu olan yöntemlerle uğraşmak zorunda kalmayacak.

ilan365.net

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 22:06
YORUM EKLE