Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

12 Ocak 2021 Salı 11:27:38

12 Ocak EYT Bugün Son Dakika Gelişmeleri! EYT’De Son Durum ne? 2021 Yılında EYT Hayata Geçirilirse Kimler Hemen Emekli Olabilecek?

12 Ocak EYT bugün yeni bir gelişme yaşandı mı? Milyonlarca yurttaş Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT ile ilgili yaşanan son gelişmeleri takip ediyor. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, 50 yaşını tamamlayan bir çok EYT’li vatandaşın çalışmak zorunda olduğunu ifade ederek, 40 yaşından sonra memur ve işçi alımı gerçekleştirilmediğini belirtti. Geçen aylarda AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili “Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti var.” sözlerini kullanmıştı.

Milyonlarca vatandaş dikkatlerini Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili hükümetten gelecek olan açıklamaya yöneltti. Meclisin yeni yasama sürecinde geçmesi erken emekli olmayan vatandaşları da bir hayli heyecanlandırdı. AK Parti’in önceki gün TBMM’ye sunduğu, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için teklif edilen düzenlemenin, bu kesim için iş bulmasını kolaylaştıraacağını belirten Arslan, “Yaşı bekleyen, primini tamamlanmış insanlar var. Bu kesime iş de sağlanmıyor, işsizlik ödeneği ödemesi de verilmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir” dedi.

EYT’De Son Durum Nasıl?

Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri sıklıkla gündeme geliyor. Prim gün süresini tamamlamış ancak yaşı bekleyen milyonlarca EYT’li, Meclisin yeni yasama sürecine geçmesi ile beraberinde hükümetin konuya yönelik önemli bir adım atmasını bekliyor. Eğer olumlu bir adım gelirse kadınlar 20 erkekler ise 25 sene sigortalı olarak çalışma koşullarının beraberinde 5 bin prim gün ödeme koşullarını yerine getirerek emekliliği gerçekleştirebilecekler. Emeklilikte yaşa takılanlar için Finlandiya modeli görüşmeler esnasında bile bu konu şu günlerde askıya çekildi.

Ak Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik Ne Dedi?

AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlara yönelik, “Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti var. Bu maliyet altında kalkıcak bir maliyet değil. Sayın Cumhurbaşkanımız son sözü söyledi. Bazı partiler açıklamalarda bulunuyor. Onlar bu sorumluluğun altında değiller. Eğer çözülebilecek bir mesele varsa çözülmektedir. İstendiği gibi çözülmeyecek bir mesele bulunuyorsa Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere AK Parti kadroları dürüst bir biçimde kamuoyuyla paylaşılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bugün EYT Yasası Çıksa Kimler Emekli Olabilir?

Emeklilikte Yaşa Takılan kişilerin ortak olan sorunu, kendilerine işe giriş tarihinde vaat edilen emeklilik sisteminin daha sonradan değişmesi. 1999 senesi öncesinde işe giren vatandaşları etkileyen bu düzenlemede emekli olmayı isteyen vatandaşların belli bir yaşa ulaşmaları gerekiyor.

SGK Mevzuatına göre emeklilik hakkı için gereken prim gün ve yaş koşulundan ikisini tamamlayan EYT’li vatandaşlar, yaş koşulunun eski sisteme göre olmasını istiyorlar. Bu düzenlemenin gelmesi halinde ise her EYT’li vatandaş kendi işe giriş, prim gün koşuluna göre belli bir yaşta emekli olabilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı