Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Ekim 2020 Çarşamba 15:15:19

14 Aralık’ta 4D’li Taşeronlara Yüklü Miktarda Ödeme Yapılacak

Ülkemizin kamu kurum ve kuruluşlarında binlerce vatandaşımız 4D’li ve taşeron olarak çalışmaktadır. Bu vatandaşlarımız asgari ücretin yüzde 5 fazlasını maaş olarak almaktadır. Ancak geçinmek için yeterli olarak görülmeyen bu ücretlerin bir kısmı kadarını devletimiz bu vatandaşlarımıza yılda dört defa yapmaktadır. Yapılan ödemelerin 4D’li çalışanlar kapsamında yüklü miktarda olduğu açık bir şekilde kabul edilebilir.

Ülkemizin kamu kurum ve kuruluşlarında binlerce vatandaşımız 4D’li ve taşeron olarak çalışmaktadır. Bu vatandaşlarımız asgari ücretin yüzde 5 fazlasını maaş olarak almaktadır. Ancak geçinmek için yeterli olarak görülmeyen bu ücretlerin bir kısmı kadarını devletimiz bu vatandaşlarımıza yılda dört defa yapmaktadır. Yapılan ödemelerin 4D’li çalışanlar kapsamında yüklü miktarda olduğu açık bir şekilde kabul edilebilir. Özellikle 2 bin 500 TL maaş alan kamu kurumunda taşeron ve 4D’li olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın bu ödemeleri dört gözle bekledikleri açık bir şekilde biliniyor. Bir yıl içerisinde toplam dört defa ödenmekte olan bu ödemelerin adı tediye ödemeleridir. Tediye ödemeleri bir yıl içinde çalıştıkları fazla 52 günün toplam ödemelerini kapsamaktadır. “İşçi kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diyen Selçuk, “Bakanlık olarak her zaman olduğu gibi Türkiye’mizin geleceği için değer üreten, kalkınmamızın en büyük destekçisi olan işçi kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4D’li ve taşeron olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın bu yılın son tediye ödemesini alacağı tarih 14 Aralık 2020 tarihi olarak belirtildi. Bu kapsamda on binlerce vatandaşımız bu ödemelerden çok hızlı bir şekilde faydalanabilecek. Vatandaşlarımızın daha fazla mağdur edilmemesi ve tediye ödemelerini hızlı bir şekilde alabilmeleri adına yapılacak olan tediye ödemeleri kişilerin çalıştıkları kurumlar tarafından kişilerin banka hesaplarına otomatik olarak yatırılacak. Her yıl yılda tam dört defa alınan tediye ödemesinin son taksiti 14 Aralık 2020 tarihinde ödenecek ancak toplam tutarı 858 TL’ye kadar yükselebilecek. Yıl içerisinde toplam dört defa yapılan bu ödemenin toplam tutarı her yıl küsüratları ile beraber değişiklik gösterebilmektedir. Vatandaşlarımızın kendi tediye ödemesini hesaplayabilmesi adına ise kurumlar tarafından otomatik hesaplayıcı tabloları web sitelerde yer almaktadır. Buralarda kullanılacak olan hesaplama araçları ile kişinin ne kadar tediye ödemesi alabileceği o tablolar içerisinden görülebilir. Ancak Türkiye’de en yüksek yapılacak olan tediye ödemesi 858 TL olacağı belirtildi.

TEDİYE NE DEMEK?

Tediyenin kelime anlamı “Para vb. bir şey verme, ödeme” . İlave tediye ise ek ödeme demek.

TEDİYEYİ KİMLER ALABİLİR?

“Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkında Kanun” düzenlemesinin; “Umumi, mülhak ve hususi bütçeli dairelerle mütedavil sermayeli müesseseler, sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlarla belediyeler ve bunlara bağlı teşekküller, 3460 ve 3659 sayılı kanunların şümulüne giren İktisadi Devlet Teşekkülleri ve diğer bilcümle kurum, banka, ortaklık ve müesseselerinde müstahdem olanlardan İş Kanununun şümulüne giren veya girmeyen yerlerde çalışmakta olan ve İş Kanununun muaddel birinci maddesindeki tarife göre işçi vasfında olan kimselere, ücret sistemleri ne olursa olsun, her yıl için birer aylık istihkakları tutarında ilave tediye yapılır. “ Maddesi uyarınca,  genel ve katma bütçeli kurumlar, özel bütçeli idareler, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkülleri, belediye ve özel idareler “hizmet akdi” ile çalışan işçilerine ilave tediye ödemesi yapılıyor.

TEDİYE İÇİN BAŞVURU GEREKİYOR MU?

Tediye ödemeleri için kişilerin herhangi bir şekilde başvuru yapmasını gerektiren bir durum yok. Kişiler zaten devletin veri tabanında otomatik olarak kayıtlı olduklarından mütevellit ödemeler kurumlara otomatik olarak dağıtılmakta ve ödemelerin tamamını kurumlar kendi çalışanlarına kendileri yapmaktadır. Bu sebepten ötürü başvuru yapılacak bir kaynak yok.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı