Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Aralık 2020 Pazartesi 22:54:03

2021 Emekli Maaşları Ayrıntılı Listesi! İşçi Emeklileri, Bağkur Emeklileri, Esnaflar, 4A, 4B, 4C Emeklileri Zam Sonrasında Ne Kadar Maaş Alacak?

Yeni yılın yaklaşması ile birlikte vatandaşın gözü gelecek zam haberlerine dikilmiş durumdadır. Çalışanların olduğu kadar emekli zamlarının da bu sene gündem olduğundan bahsetmek mümkündür. Emeklilerin alacakları zam oranları konusunda pek çok farklı tahmin yürütülmüştür. Ancak rakamlar resmi hale geldiği için artık daha fazla tahmin yürütme gereksinimi kalmamıştır.

Emekli maaş zamlarında çalışan maaş zamlarında uygulanan taktiğe göre belirleme sağlanmaktadır. Bu kapsamda yetkililer yıllık olarak belirlenen enflasyon oranını beklemektedir. Zam oranları enflasyon oranına binaen var olan alım günümü düşürmeyecek şekilde gerçekleştirilmektedir.

2021 Maaş Zamları Ne Kadar?

2021 maaş zam oranları herkes için ayrı şekilde incelenmektedir. Bu neden yüzünden açıklama tarihleri uzamıştır.

 • Bağkur emeklileri,
 • Emekli sandığı emeklileri,
 • 4/A ve 4/B emeklileri,
 • Esnaf emeklileri,
 • İşçi emeklileri kendilerine gelen zam oranını özel olarak öğrenebilmektedir.

Zam için verilecek olan rakamlarda çalışanlara daha yüksek oranlar üzerinden değerlendirme yapılacağı bilinmektedir. Ayrıca hesaplamaların hem alım gücünü düşürmemesi hem de adil olması açısından farklı yöntemlerin kullanılması söz konusudur. Yöntemler de hesaplama formülleri de şaibe yaratmaması açısından resmi şekillerde açıklanmaktadır. Kim ne kadar zam alacak konusu aslında bu tür açıklamalar sayesinde öncesinden doğru bir şekilde tahmin edilebilmektedir.

Emekliler İçin Maaş Zam Oranları

Emekliler için zam oranları toplu iş sözleşmesi çerçevesinde belirlenmeye çalışılmaktadır. toplu iş sözleşmesi emeklilerin haklarını olduğu gibi korumaya yönelik adımlar atmaktadır. Buna göre gündemde yer alan zam oranlarının rakamları %3’lerdedir. Bahsedilen zam oranı kapsamında herhangi bir enflasyon oranı bulunmamaktadır. Enflasyon oranına göre ise ek bir zam uygulaması yapılacaktır.

Daha önce belirtildiği üzere yıllık olarak belirtilen enflasyon miktarı alım gücünü olumsuz olarak etkilemektedir. Bundan kaynaklı olarak vatandaşların maaşlarına enflasyon oranının üzerinde zam uygulaması yapılmak zorundadır. Emeklilere uygulanacak zam oranı enflasyon oranlarının %4 kadar üzerinde olacaktır. Böylelikle emekli vatandaşların hayatlarını idame ettirmek konusunda herhangi bir problem yaşamalarının önüne geçilmiş olmaktadır.

Emekli Zamlarında Son Rakamlar

Zam oranlarında bazı kesimlere farklı hesaplama türleri uygulanmaktadır. Bu alanda

 • İşçi emeklileri,
 • Esnaf emeklileri ayrı olarak incelenebilmektedir.

Yetkili birimlerden gelen açıklamalar çerçevesinde işçi ve esnaf emeklileri için zam rakamları son altı ay üzerinden hazırlanmaktadır. Yani zam oranları belirlenirken tüm senenin var olan enflasyon oranlarına bakılmamaktadır. Bunun yerine daha kısa dönem olan altı ay içerisindeki enflasyon oranı kontrol edilmektedir. Bu oranın yüzdesinin alınması sayesinde zam miktarları kendini göstermiş olmaktadır.

Maaş Zam Tablosu

2021 maaş zam tablosu resmi olarak yayımlanmış durumdadır. Kim ne kadar maaş alacak konusu da bu sayede merak edilen başlıklardan biri olmaktan çıkmıştır. Tabloda eksik olan birimler üzerinden ekstra açıklamaların geleceği de bilinmektedir. 2021 yılı içerisinde;

 • 65 yaş aylığı; 742,81 TL
 • Evde bakım desteği; 1.612,57 TL olmuştur.

Aşağıda verilecek olan rakamların taban aylığı olduğu unutulmamalıdır. Yoksa, emekli vatandaşlar çalışanlarda da olduğu gibi çocuk ya da aile yardımı alabilmektedir. Bu da otomatik olarak maaşların yükselmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda;

 • Esnaf emeklisi; 2,938,92 TL
 • Memur emeklisi; 2938,2
 • SSK emeklisi; 2.353,67
 • Memur ise 3.883,92 TL maaş alabilecektir.

Verilen taban maaş rakamlarına gelen eş yardımı ise 366,54 TL olacak şekilde güncellenmiştir. 0-6 yaş grubunda çocukları olan vatandaşlar 80,62 TL almaktadır. 0-6 yaş üzerinde çocuklar için verilen aile yardımlarının rakamları ise 40,31 TL’dir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı