Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

27 Aralık 2020 Pazar 23:21:30

2021 TİS Görüşmeleri Mutlu Son! 1 Milyon Taşeron İşçilere Yüzde 17 Zam Gelecek Mi?

2021 tis görüşmelerinde mutlu son geliyor! Taşeron işçileri yakından ilgilendiren gelişmeler geliyor! Buna göre 2021 TİS görüşmelerinde Taşeron işçilere yüzde 17 oranında zam kapıda. İşte TİS’ten gelen Taşeron İşçiye zam müjdesi ve detayları sizlerle.

2020 tarihinde toplu iş sözleşmesi gerçekleştirilmeyen ve maaş zam oranları netlik kazanmayan taşeron işçiler, asgari ücret görüşmelerinin sonlanarak bir karara varılmasını bekliyor. Peki asgari ücret görüşmelerinin ardından 2021 yılında Toplu İş Sözleşmesinde taşeron işçiler için % kaç oranda zam oranları masaya konu oldu? 1 milyona yakın Taşeron işçisine yeni yılda yapılacak zam oranıyla ilgili son gelişmeler haberimizde sizlerle…

KHK ile kadro sürecinden sonra Çalışma Bakanlığı ile ilk kez masaya oturmayı planlayan 4/D’li taşeron işçilerin maaş zam oranlarını 900 bin işçi heyecanla bekliyor. 1 milyona yakın Taşeron işçisine yönelik 2021 zammı belli oldu mu? Detayları haberimizin devamında hazırladık…

1 Milyona Yakın Taşeron İşçisi Tis Görüşmelerini Bekliyor

Devlet kurumlarının her biriminde görev üstlenen taşeron işçiler toplu iş sözleşmesini heyecanla beklemeye başladı. 31 Ekim tarihinden sonraki süreçte Kasım ayında görüşmelerin başlamasını bekleyen işçiler için beklenen gelişme olmadı. Taşeron işçiler için hükümet tarafı Çalışma Bakanlığı veya işçilerin adına masada oturacak olan Türk İş Sendikasından bir duyuru yapılmadı.

Asgari Ücret Görüşmelerinin Ardından…

Asgari ücret görüşmelerinin ardından resmi bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen taşeron işçiler için toplu iş sözleşmesinin asgari ücret zam oranı görüşmeleri sonrasında başlaması tahmin ediliyor. Hem Çalışma Bakanlığı hemde Türk İş Sendikası asgari ücret tespit komisyonunda bulunuyor.

Aralık ayının ve asgari ücreti belirleme sürecinin sonlanmasından sonra taşeron çalışanlar için de görüşmeler gerçekleştirilmeye başlayacak. Daha öncesinde Hak İş Sendikası tarafından gerçekleştirilen açıklamalar içerisinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin birkaç ay sürebileceği belirtilmişti.

Maaş Zam Oranı % Kaç?

Taşeron işçilere sağlanacak olan zam oranı için en önemli belirleyici faktörlerden bir tanesi ise asgari ücret zam oranı oluyor. Taşeron işçilere asgari ücret için gerçekleştirilecek olan zam oranlarına yakın bir düzeyde zam yapılması tahmin ediliyor. Asgari ücret için de masada %16 zam seçeneği en kuvvetli ihtimal olarak görülüyor. Bu oranda uygulanacak bir zam taşeron işçiler için %17 bandında bir zam yapılmasına olanak sağlayabilir. Zam oranına yönelik son karar ise Çalışma Bakanlığı ve TÜrk İş Sendikasının görüşmeleri sonrasında belli olacak.

Masada Hangi Konular Yer Alacak?

Taşeron işçiler 2021 Toplu İş Sözleşmesinden ilk beklentileri maaş zam oranları oldu. Maaşlarında yüksek oranda zam yapılmasını bekleyen işçiler için diğer konu başlıkları ise şu şekilde listeleniyor; yüzdelik dilim ile asgari ücret zam düzenlemesi, başta bayram harçlıkları olacak şekilde ilave ödemelerin yükseltilmesi, tayin hakkı, görev tanımı gibi sosyal hakların sağlanması oldu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı