Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

1 Ocak 2021 Cuma 19:43:17

2021’de İlk Defa Evleneceklere Devlette 24 Bin TL Hibe Para Desteği Ödemesi ve Çeyiz Yardımı

Evlilik yaşı her geçen gün dahada yükseklere çıkarken Devlet erken evliliği teşvik etmek adına çeyiz hesabı sistemini devreye soktu. Devlet destekli çeyiz hesabı ile 27 yaşından önce evlilik yapan kişilere çeyiz yardımı gerçekleştirilecek. İlk kez evleneceklere ödenecek Devlet desteği 24 bin TL’ye kadar hibe para desteğiyle ilgili detaylar merakla araştırılıyor. Detaylar haberimizde sizlerle…

Devletin vatandaşları tasarrufa yönlendirmek adına başlattığı birikim hesapları ilgi odağı oldu. Bunlardan bir tanesi de devlet katkılı çeyiz hesabı olarak gündeme geldi.

İlk Kez Evlilik Yapan Gençlere Devlet Yardımı!

Devlet destekli çeyiz hesabı açan vatandaşlara 2021 tarihinde ödemesi yapılacak olan çeyiz yardımı desteği miktarı da arttı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca duyurulan 2021 tarihi yeniden değerlendirme oranı rakamı olan %9,11 düzeyinde gerçekleştirilen güncellemenin ardından ödenecek olan destek miktarı da yükseldi.

Evlenmeden önce bankalarda çeyiz hesabı açtırarak para birikimi yapan kişilere devlet katkısı 2021 tarihinde yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde artarken yeni rakamlar ise şu şekilde kaydedildi;

– Devlet Destekli Çeyiz Hesabı için 2020 tarihinde 36-47 ay para biriktiren kişiler için devlet katkısı oranı %20 azami katkı tutarı 7.967,70 lira olarak ödenirken 2021 tarihinde bu rakam 8.692,79 liraya yükseldi.
– Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 48-59 ay para birikimi yapanlar için devlet katkısı oranı %25 azami katkı tutarı 11.032,20 lira olarak ödenirken 2021 tarihinde bu rakam 12 bin 37 liraya arttırıldı.

Evlenecek olan çiftlerin her ikisinin de bahsi geçen bu hesapları açması halinde evlenirken devletten sağlayacakları çeyiz hesabı desteği 24 bin 74 lira düzeyine yükseltilmiş oldu.

Çeyiz Hesabı Ne Demek?

Vatandaşların evlenmeden önce para birikimi yaparak tasarruf etmesini teşviklemek amacıyla bankalar tarafınca açılan birikim hesabı olarak adlandırılmaktadır. Vadesiz mevduat hesabı ve vadeli mevduat hesabı olarak iki farklı şekilde açılabilmektedir. Uzun vadeli birikim gerçekleştirilmesini teşvik etmek adına açılan bu hesapta vade sonunda biriktirilen paraya ilave olarak hesaplanan tutarda devlet katkısı hibe para olarak ödeniyor.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Koşulları

Türk Vatandaşı olmak veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28.maddesi kapsamına dahil olmak,
24 yaşını tamamlamış olmak,
Hiç evlilik yapmamış olmak,
En az 36 ay boyunca açılan hesapta düzenli para birikimi gerçekleştirmek,
27 yaşını tamamladan önce evlilik yapmak,
Aynı sene içinde 3 defadan fazla ödemede gecikmeye düşmemek.

Bu koşulları yerine getiren vatandaşlara hesaplarında birikimini yapmış oldukları tutara ilave olarak devlet katkısı olarak geri ödemesiz şekilde, 24 bin liraya ulaşan tutarda hibe para desteği ödemesi gerçekleştirilecektir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı