25 Yıl Evli Kalanlar Hiç Çalışmadan Emekli Olabilecek mi? Yasada Yeni Gelişme

Son Dakika 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik hakkı tanıyan yasa Meclis Komisyonundan geçti. Kadınlara verilecek özel emeklilik ve şartları belli oluyor. Meclis'te görüşülecek yeni yasa sonrası 25 yıl evli kalan kadınlar emekli olabilecek. İşte yasanın detayları sizlerle.

25 Yıl Evli Kalanlar Hiç Çalışmadan Emekli Olabilecek mi? Yasada Yeni Gelişme

Son Dakika 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik hakkı tanıyan yasa Meclis Komisyonundan geçti. Kadınlara verilecek özel emeklilik ve şartları belli oluyor. Meclis'te görüşülecek yeni yasa sonrası 25 yıl evli kalan kadınlar emekli olabilecek. İşte yasanın detayları sizlerle.

Büyük müjde!

TBMM'de günün konusu hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlara emeklilik hakkı veriliyor. TBMM komisyonuna gelen yasa resmen onaylanıyor. En az 50 yaşındaki kadınları kapsayan yasa için tek şart 25 yıl evli kalmaları ve sigortaları olmamaları. Kadınlara emeklilik sağlanması için yasanın onaylanması bekleniyor.

Kanun Teklifi dediğimiz tarihte yürürlükte!

İlk defa ilan365'den önümüzdeki günlerde kanun teklifi geleceğini öğrendiğiniz yasa onaylandı. Kadınlara erken emeklilik yolu CHP İstanbul Milletvekili Ayhan Barut tarafından hazırlandı. 2/2492 esas numaraları kanun teklifi yayımlandı. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda değişiklik adı altında kanun teklifinde şöyle denildi;

İşte Kanun Teklifi,

Teklif'te, Evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan ve 50 yaşını doldurup hiçbir şekilde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış sigortalı olmayan kadınların sigortalılık yönünden belli sürüler için borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanmaları amaçlanmaktadır denildi. 

İşte Kanun Teklifi!

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar  ve ilan365 Genel Sağlık Sigortası kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

Ek Madde 20- Bu kanun kapsamında sigortalı olmayan kadınların evlilik tarihleri dikkate alınmak kaydıyla, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan ve 50 yaşını doldurup hiçbir şekilde aylık ve gelir almaya hak kazanmamaış olanlar, bu kanunun 41. maddesinde belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda en az 7200 gün borçlanarak emekli olmaya hak kazanırlar.

Yukarıdaki fıkra kapsamında sigortalıların daha önce bu kanunun 4. maddesi kapsamında ödenmiş prim gün sayısı bulunanaların bu süreleri, birinci fıkrada belirtilen prim ödeme gün sayısından düşülür. Birinci fıkra kapsamında olan sigortalıların bu kanun kapsamındaki sigortalı olarak prim ödediği süreler 2829 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda birleştirilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar kurumca çıkarılacak bir yönetmenlikle düzenlenir. Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu kanun hükümleri Cumhurbaşkanı yürütür.

Gözler Erdoğan'da!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan yasayı onaylayacağı öğrenildi. Ancak yasada en çok konuşulan parayı çalışmayanlar nasıl ödeyecek yada para olacak mı? Bugün en çok tartışılan konu bu oldu. En az 100 bin TL yakın bir ödeme çıkacak olması işleri zorlaştırıyor. Bu sebeple Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha kolay bir yasa yapması ve onaylanması için baskılar sürüyor. 

Erdoğan bitirin talimatı!

Erdoğan, son zamanlarda erken seçim söylentileri çıkmışken, Emeklilik, 3600 gibi gündemde ve meclise sunulan yasaları bitirin talimatı verdiği öğrenildi. 25 yıl evli kalanlara emeklilik henüz bir gelişme yaşanmasa da ilk işlenecek konular arasında.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 14:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyhmus AKTAŞ
Şeyhmus AKTAŞ - 10 ay Önce

Eşinin sigortasindan yararlananevli kadınların da bu haktan yararlanmak gibi bir durum söz konusu olurmu

Hanım Eroğlu
Hanım Eroğlu - 10 ay Önce

Eşim yatalak bitkisel hayatta. Malulen emekli maaşı alıyorum. Evde bakım maaşı alıyorum. 35 yıllık evliyim bundan yararlanamıyor muyum?

Fatma imre
Fatma imre - 10 ay Önce

Bir ev hanimi olarak çok isterim bu yasayi

Güllü inanc
Güllü inanc - 10 ay Önce

Alman yada sağlam insana anesini babasının parasını vermiyor sağlığı yoksa devlet kendisi bakıyor türkiyede anne baba emeklisini bağlıyor eşlerinden aylıyor bence anne babasın emeklisini vermesi iş versin

Fatih
Fatih - 10 ay Önce

Daha net aciklansa iyi olur sartlari ne

Sunay gursoy
Sunay gursoy - 9 ay Önce

Daha aciklayici bilgi olursa iyi olur

Asiye tuzun
Asiye tuzun - 9 ay Önce

Yaş 58 çalıştım emekli olamadım nasıl oluyor yalan haber

İsmet Öztürk
İsmet Öztürk - 10 ay Önce

Çok güzel bir şey,tek sıkıntı borçlanma ne şekilde olacak,bankalar kredi kullandiracakmi,nekadar borçlanacaklar,biraz daha açık ve net bilgiler olursa iyi olur.