3 maaş almak isteyenler dikkat: Kimse bu haktan faydalanmıyor!

Emeklilik hakkına sahip olan vatandaşlar 3 maaş birden alabileceğini pek çok vatandaşımız bilmemektedir. Kimse bu haklarını bilmemesinin yanı sıra bu hakkını kaçırarak bu haktan yararlanamıyor. Peki, 3 emekli maaşından aynı anda nasıl faydalanılabilir? İşte detaylar…

3 maaş almak isteyenler dikkat: Kimse bu haktan faydalanmıyor!

Emeklilik hakkına sahip olan vatandaşlar 3 maaş birden alabileceğini pek çok vatandaşımız bilmemektedir. Kimse bu haklarını bilmemesinin yanı sıra bu hakkını kaçırarak bu haktan yararlanamıyor. Peki, 3 emekli maaşından aynı anda nasıl faydalanılabilir? İşte detaylar…

BİRDEN FAZLA MAAŞ NASIL BİRLEŞTİRİLİR?

1 Ekim 2008 tarihi itibariyle bağlanan maaşlar yani hem malullük aylığı hem yaşlılık aylığı fırsatını elde ediyor ise en yüksek olanının rakamları ile birlikte aynı rakamlar doğrultusunda yaşlılık aylığı bağlanma fırsatı sunulmaktadır. Annesinden ayrı hakkı ya da babasından ayrı hakkı olan vatandaşlar, yüksek maaş tutarı olanlar, düşük olan aylığı olan kişiler için yüzde 50’si ödenmektedir.

Çocuklardan birkaçından aynı anda hak kazanan anne ya da baba için en yüksek olan 2 maaş ve yüksek olan maaşın tamamının düşük olanın ise yüzde 50’sinin ödenme hakkına sahip olunabilmektedir. Vefat eden eşi ile birlikte eğer kadın tekrar evlenir ise ve 2. Eşini de kaybeder ise hangi emekli maaşını tercih ederse onu alma hakkına sahip olabilmektedir.

3 EMEKLİ MAAŞI KİMLER İÇİN GEÇERLİ OLMAKTADIR?

Yıllar boyunca çalışan, ekonomiye katkıda bulunmasının yanı sıra BAĞ-KUR, SGK ve Emekli sandığından emekli olmayı hak kazanan vatandaşlar 3 maaş birden alabilme hakkına sahip olabilmektedir. Bu fırsatı günümüzde pek çok kişi bilmiyor. Çalışarak SGK’dan emekli olan vatandaşlarımız vefat eden eşinden sonra kalan maaşa yani dul maaşına bağlanma olanağına sahip olabilmektedir. Ayrıca babası emekli sandığına tabi olarak emekli olmuş ise dul maaşı alan kadın babasından dolayı yetim maaşı almayı hak kazanabilmektedir.

Böylelikle SGK’dan emekli bir kadın, eşi vefat etmiş ve vefat etmeden daha önce BAĞ-KUR’dan emekli aylığı alıyorsa, ikinci maaş olarak dul aylığı alabiliyor. Dul aylığı bağlanma oranı %50’dir. Eş emekli sandığından emekli olduysa maaş bağlanma oranı %75’tir. Vefat eden annesinden veya babasından maaş alacaksa bu oran %25’tir.

Sosyal Güvenlik Kanunu’nun 5510 sayılı yasası 30 Eylül 2008 tarihinde faaliyete girdi. 30 Eylül 2008 tarihinden önce Emekli sandığı, BAĞ-KUR, SGK yada bankaların her birinin emeklilik şartları farklıydı. Anne baba ya da eş farklı güvenlik kurumlarındansa hepsinden ayrı ayrı maaş alınabiliyordu.

5510 sayılı yasayla birlikte 30 Eylül 2008 tarihinden önce vefat etmişse maaş alabilir. Fakat bu tarihten önce vefat etmişse maaş alamaz. Anne baba veya eş biri 1 Eylül 2008’den önce vefat etmişse ve farklı sigorta konumlarına sahipse maaşını alabilir.

ANAYASA MAHKEMESİNDEN DEVLET MEMURLARI İÇİN İPTAL KARARI ALDI!

Anayasa mahkemesi 5510 sayılı yasası devlet memurları için iptal kararı alarak gündemimizde ki yeri almaktadır. 5434 sayılı Emekli yasasına tabi olarak çalışan bireyler hak sahipleri için gerekli olan sınırlandırılmalar yapılmaktır. Bu doğrultuda 1 Eylül 2008 tarihi itibariyle emekli sandığından memur olan bireyler hak sahipleri için 55102 sayılı kanundan etkilenmeyeceği ön görülmektedir. Bu durum da bir kadın eğer SGK’dan emekli maaşı alır ise vefat eden eşi SGK’dan emekli aylığı alıyor ise, Emekli sandığından da 3 maaş alma hakkına sahip olabilmektedir.

Anne ya da babası vefat etmiş ve evlenmemiş ve çalışmadığı süre boyunca Emekli sandığı, BAĞ-KUR ya da SGK kurumlarından herhangi birinden emekli olan anne ya da maaş alma hakkına kız çocuğu hak sahibi olabilmektedir. Ancak çalışma hayatına atılması durumunda yetim maaşı kesilmektedir. Ancak Emekli sandığından yetim maaşı alınıyor ise bu durumda SSK’lı olması ile birlikte maaş kesintisi uygulanmamaktadır.

YORUM EKLE