Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Aralık 2020 Pazartesi 20:12:21

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesaplarında Büyük Şok

Vatandaşlar birikimlerini değerlendirmek için farklı yöntemleri tercih etmektedir. Yöntemler arasında en çok tercih edilenlerden biri olarak vadeli mevduat hesabı açmak bulunaktadır. Hemen her bankadan açılabilen bu tür hesaplarda değişim gösteren şey faiz oranlarıdır. Faiz oranları hakkında ise geçtiğimiz günlerde büyük bir şok yaşanmıştır.

Banka sayfalarından gelen bilgiler en yüksek faiz oranlarında güncellemeye gidildiğini göstermektedir. Gerçekleştirilen hamleler pek ok kişi tarafından faiz depremi olarak nitelendirilmiştir. Yine alınan verilere göre vatandaşların büyük bir bölümü faiz oranlarından sonra yeni yatırım yöntemleri aramaya başlamıştır. Vatandaşlar genel olarak risksiz ya da risk oranı minimumlarda olan yatırım alanlarına yönelmektedir.

32 Günlük Faiz Oranlarına Güncelleme Yaşandı

32 günlük faiz oranlarının güncellenmeye başlamasından sonra bu konu hakkındaki araştırma oranları artmıştır. Her bankada yaşanmamasına karşın güncelleme bankaların büyük bölümünde kendini göstermiştir. Önceleri %16 ila 16,5 dolaylarında olan faiz oranlarının %17’ye kadar çıktığı görülmüştür.

Faiz oran değişimi az gibi görülmesine karşın sonuç olarak verdiği neticeler oldukça fazladır. Faiz oranlarındaki değişim ise en çok e-vadeli olarak bilinen hesap türlerinde kendini göstermiştir. Bu da yatırımcıların daha çok tedirgin olmalarına yol açmıştır. Yine de halen yatırım türlerini değiştirmeyen vatandaşlar bulunmaktadır. Uzmanlar bu şekilde hareket etmenin de geniş zamanda kazandıracağının altını çizmektedir.

32 Günlük Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

32 günlük faizlerle birlikte vadeli mevduat hesabı açmak yeni bir yatırım sistemi değildir. Bu tür yatırımlar oldukça uzun zamandan bu yana insanların hayatında bulunmaktadır. Vatandaşların yatırımlarını 32 günlük vadeli mevduat hesaplarına yapmaları faiz oranlarının hesaplanmasını yeni bir konu başlığı haline getirmiştir. Siz de var olan faiz miktarlarını;

 • Online hesaplama aracılarından,
 • Şubelerde bireysel müşteri desteği alarak,
 • Faiz hesaplanması için geliştirilen formüllerden rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Hesaplama alternatiflerden en çok kullanılanı online hesaplama aracılarıdır. Bu tür aracılar her banka için özel olarak hazırlanmış durumdadır. Çünkü bankaların kredilerde kullandıkları faiz oranları değişim göstermektedir. Güncellenen rakamlardan faiz hesaplamak isteyenler anapara girişlerini ve gün girişlerini yaptıktan sonra kesin verilere erişim sağlayabilmektedir.

Bankaların 32 Günlük Faiz Oranları Nedir?

2021 vadeli mevduat faiz oranlarının kesinleşmesinden sonra bankaların açıklamaları da gelmeye başlamıştır. Böylelikle hesaplarında bu şekilde yatırım yapan vatandaşlar yeni yıl kapsamında yatırımlarını da yenileme şansını ellerinde bulundurmaktadır. Hatta yatırımların bozularak yeni vadeli hesaplara aktarılabilmesi durumu da söz konusudur. Bankaların yenilenen oranları;

 • Odeabank %17
 • Fibabank %17
 • TurkishBank %17
 • Burgank Bank %16,5
 • Türkiye Ekonomi Bankası %16
 • Akbank %13,5
 • Türkiye İş Bankası %12,7
 • %14,5
 • Yapı Kredi %14 şeklindedir.

Bankalardan gelen yeni faiz oranları güncellemeleri kredi imkanlarında da değişim oluşturmuştur. Pek çok banka yenilenen kredi faiz oranları sayesinde yeni yıl içerisinde daha çok ihtiyaç kredisi vermek hedefi bulundurmaktadır.

Vadeli Mevduat Hesabı Hakkında

Günümüzde pek çok farklı yatırım türü bulunmaktadır. Vadeli mevduat hesapları da bunlardan biri olarak kabul edilmektedir. Hesabın kullanım oranlarının yüksek olması ise tamamen risksiz olması ile alakalıdır. Yatırıcılar bu tür hesaplar açarak gelirlerini düzenli bir şekilde temin edebilmektedir. Özellikle yatırılan anaparanın yüksek olması halinde aylık geçimlerin sadece faiz üzerinden sağlanması bile mümkün olmaktadır.

Riskten uzak kalarak yatırımlarını artırmak isteyenler işe bir vadeli mevduat hesabı açtırarak başlayabilmektedir. Hesaplar özellikle şubelere gidilerek açtırıldığında daha avantajlıdır. Çünkü bireysel müşteri temsilcileri konu hakkında merak edilen soruların tamamına yanıt vermektedir. Böylelikle hesaplara daha hâkim yatırımcılar ortaya çıkmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı