Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

24 Ekim 2020 Cumartesi 15:48:22

3600 Gün İle Emekli Olmak İsteyenler, EYT’liler Dikkat

EYT’de son durum, milyonlarca vatandaş tarafınca yakından takip edilebilmektedir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Nasıl Emekli olacak, ne yapmaları gerek ve diğer tüm ayrıntılar haberimizdedir… EYT’de son durum, milyonlarca kişi tarafınca yakından takip edilmektedir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar nasıl emekli olacak, ne yapmaları gerek ve diğer tüm ayrıntılar haberimizdedir.

EYT’de son durum, milyonlarca vatandaş tarafınca yakından takip edilebilmektedir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Nasıl Emekli olacak, ne yapmaları gerek ve diğer tüm ayrıntılar haberimizdedir… EYT’de son durum, milyonlarca kişi tarafınca yakından takip edilmektedir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar nasıl emekli olacak, ne yapmaları gerek ve diğer tüm ayrıntılar haberimizdedir. EYT’lilere Umut Işığı Doğdu! Milyonlarca emekli vatandaştan EYT’lilere kadar neredeyse tüm kişiler, EYT gelişmelerini yakından takip etmektedir. Kısa süre öncesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar; SGK tarafınca tekrardan yorumlamıştır. Peki, EYT ile ilgili son gelişme ne, emekli olmak isteyenleri neler beklemektedir?

Yine 15 senelik sigortalılık zamanın da tamamlanmış olması koşullar arasında yer alıp gözetilmektedir. Prim zamanı ve prim ödemelerinin yanı sıra ek olarak yaş koşulunun da sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu koşulları taşımaları halinde erkekler 55 yaşında ve kadınlar da 54 yaşında emekli olmaya hak kazanabilmektedir. 31.12.2011 zamanına kadar prim ödemeleri doldurulmamış olan vatandaşlar ise kadınlarda 58 ve erkeklerde de 59 yaşında emekli olmaya hak kazanabilmektedir. 3600 günden emeklilikte kıdem tazminatı 3600 günden hemen emeklilik ile emekliliğe hak taşıyan kişilerin akıllarında soru işareti oluşturan konulardan bir adeti de 3600 günden emeklilikte kıdem tazminatı konusudur. Vatandaşların kıdem tazminatı alabilmeleri için işten ayrılma yazılarında durumu net bir şekilde ifade etmeleri gerekmektedir. Bu yazı ile de işten ayrılma sebebi yaş dışarısında bütün emeklilik koşullarının erine getirildiği ve yalnızca yaşın beklendiği yazılması gerekmektedir.

3600 GÜNDEN EMELİLİK KOŞULLARI NELERDİR?

Son olarak kıdem tazminatını hak eden vatandaşın Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’nden alacakları kıdem tazminatı almaya hak kazandı yazısını işverene vermeleri gerekiyor. EYT erken emeklilik kimleri kapsamakta? Mecliste görüşülecek olan EYT programları için en çok dikkat çeken noktalar erkeklerde 55 ve kadınlarda 50 yaşını dolduran aynı anda da 10 sene prim ödeyen herkes hemen emekli olabilecek konumda olacaktır. EYT yasasının bu sene geçerli olması takdirde 1969 ve öncesinde doğumlu olarak 3600 gün prim ödemesi olan bütün kişiler emekli olma hakkına sahip olacaklardır. Erken emeklilik için ikinci yol ise yaş limitini aşmış olan ancak prim ödeme eksiği olan vatandaşlara da kademeli olarak emeklilik yolu gözükebilmektedir. Bu konuya göre erken emekli olanlar daha az prim ödedikleri için daha az maaş alacaklardır.

ERKEKLER NASIL EMEKLİ OLUR?

Sigorta döneminin başlangıç tarihi 08.09.1976’dan önce olan erkek SGK’lı vatandaşlar 55 yaşını doldurduğu ve en az 5000 gün ve ya 55 yaşını doldurmayıp, 25 senedir sigortalı olarak çalışma ve en az 5000 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını sağlayanlar. Tam emekli maaşına hak kazanacaklar. 08.09.1999 günü ve sonrası işe giren erkek çalışanlar emekli olabilmek için 60 yaşını bitirmiş ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olabilecekler. Görüldüğü gibi 09.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık zamanı diye bir kalmamıştır. 7000 günü doldurmak ve 60 yaşını bitirip 61 yaşından gün almaları gerekmektedir.

KADINLAR NASIL EMEKLİ OLUR?

SGK doğrultusunda kadınların emeklilik yaşı işe ilk giriş zamanına göre değişmektedir. İlk kez 01.05.2008 zamanından ardından sigortalı olmanız durumunda 58 yaş ve 7200 gün koşulu ile emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.13.2035 tarihine kadar bitirmeniz gerekmektedir.

SGK kapsamında bayanların emekli yaşı işe ilk giriş tarihine göre değişir. İlk defa 01.05.2008 tarihinden sonra sigortalı olmanız halinde 58 yaş ve 7200 gün şartı ile emeklilik hakkı kazanabiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.12.2035 tarihine kadar tamamlamanız gerekiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı