Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

2 Ocak 2021 Cumartesi 23:33:36

Son Güncelleme: 02/01/2021 23:33:21

4/D’li Taşeron İşçilerin Talepleri Gerçekleşecek! 2021 TİS Tarihi Ne Zaman? Taşerona Zam Yüzdelik Dilim, Tayin Hakkı, Asgari Ücret Düzenlemesi

Kamu kurumlarında çalışma hayatını sürdüren taşeron işçilerin yeni dönem haklarına yönelik son dakika gelişmelerini ve gündemde yer alan haberleri bu haberimizde topladık. Maaş zam oranı, asgari ücret düzenlemesiyle ilave zam, yüzdelik dilim ve tayin hakkı ile eşit işe eşit ücret talebine yönelik vatandaşlar son dakika gelişmelerini merak ediyor. 4/D’li Taşeron işçilerine dair son gelişmeler haberimizde sizlerle…

696 Sayılı KHK ile kadroya dahil edilen, 4/D statüsünde çalıştıkları kurumlarda kadroya çekilen taşeron çalışanların 2017 tarihi itibarıyla geçerli olan toplu sözleşme hakları 31 Ekim 2020 tarihinde sonlandı. 4/D’li personellerin yeni dönem hakları ile hükümet ile işçiler arasında yapılacak toplantı ile belirlenecek. Masada hükümet adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yer alacak. İşçiler adına ise Türk İş Konfederasyonu talepleri bizzat iletecek.

2021 Tis Tarihi Belli Mi?

Taşeron işçiler 2021 toplu iş sözleşmesi tarihini merak ediyor. 31 Ekim tarihinin ardından hemen adım atılması beklenen TİS görüşmeleri için resmi bir açıklama yapılmadı. Görüşmelerin ev yüksek olasılıkla asgari ücret zam oranı görüşmelerinin tamamlanmasından sonra 2021 tarihinin ilk aylarında başlaması tahmin ediliyor. Diğer bir taraftan TİS toplantılarının uzun sürmesi ve belkide bir ayı geçen bir süre sonucunda hakların belirlenmesi de tahmin edilen gelişmeler arasında.

Yüzdelik Dilim, Tayin Hakkı, Görev Tanımı Gelecek Mi?

Yüzdelik dilim konusu hakkında Çalışma Bakanlığı 2020 tarihi içerisinde bir resmi yazı yayımlamış ancak buyazı daha sonra silinmişti. Yüzdelik dilim konusuna yönelik yargı kararları ile de çalışanların yanında olması sebebiyle görüşmelerde mutlaka masada konuşulacak konular içerisinde olacağı tahmin ediliyor.

Tayin hakkıyla ilgili gelişmeler de merak ediliyor. Aile bütünlüğü içerisinde tayin hakkının önemi de kritik beklentiler arasında. Görev tanımı hususu da çalışanların en fazla mağduriyet yaşadıkları alanlar içerisinde yer alıyor. Taşeron işçileri, kendi görev alanları dışında çalıştırılmaktan, başka kadrolara kaydırılmaktan dolayı şikayetçi durumdalar.

Maaş Zam Oranları Nasıl Olacak?

Merkez Bankası son enflasyon oranlarına yönelik yaptığı açıklamada 2020 yılı sonunda enflasyon oranının %14 düzeyinde olacağını duyurdu. Asgari ücrete uygulanacak zam ve 2020 yılı enflasyon zam oranları taşeron çalışanlar için gerçekleştirilecek zam oranının belirlenmesinde önemli faktörlerden bir tanesi olacak.

Her altı aylık süreçte %4 zam alan taşeron işçilerin maaşları bazı dönemlerde asgari ücretin de altında kalıyor. Bu gelişmelerden sonra düzenleme için adım atıldı ve en düşük taşeron işçi maaşının asgari ücretle eşitlenmesinin önü açıldı. Taşeron işçilerin yeni zam oranı ile ilgili beklentileri devam ediyor.

2020’nin Son Tediye Ödemeleri Yapıldı!

2020 tarihine yönelik tediyelerin ilk ödemeleri 31 Ocak tarihinde, ikinci ödemeleri 22 Mayıs tarihinde, üçüncü ödemeleri 27 Temmuz tarihinde ve dördüncü ödemeleri ise 14 Aralık 2020 tarihinde yapıldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı