Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

17 Kasım 2020 Salı 12:33:51

4D’li Taşeron İşçilere yapılacak Zam Oranı Belli Oldu! 4d’li Taşeron İşçilere verilecek zam miktarı yüzde 15…

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 4D’li Taşeron işçiye verilecek zam oranı merakla bekleniyordu. Bu ay içinde ilk görüşme, Aralık ayında son görüşme ve Ocak ayında maaşlarda yapılacak zam miktarı belli oldu. Peki 4D’li Taşeron işçiler hangi zamları alacak. Yüzdelik Dilim, ek ödeme ve Refah Payı maaşlarda neleri değiştirecek. İşte 2021 yılında işçilerin maaşlarını etkileyecek son zam haberi. Ancak yine masada ki zam miktarı mutlu etmeyecek.

Her başka bir gün yeni haberler gelen taşeron işçi alımı milyonlarca vatandaşın beklediği bir konudur. 2020 Tolu İşçi Sözleşmesi (TİS) yapılmadan yeni bir gelişme yaşandı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemede Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a bir ziyaret gerçekleştirdiğini de söylendi. Bu durum ile ilgili Hak İş Sendikası’ndan bir açıklama yapıldı. Öğrenilen ifadelerde Mahmut Arslan’ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un makamına giderek önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Buna göre 4D’li Taşeron işçi maaş zam yüzdesi kaç olacak?

Taşeron işçiler için TİS ödemesi hemen yapılacak! 4D’liler ve taşeron işçilere müjdeli haber!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk ile HAK İş Başkanı Mahmut Arslan, 2020 TİS öncesinde Çalışma Bakanlığı’nda önemli bir görüşme gerçekleştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2020 senesi TİS anlaşmalarında taşeron personellere ne kadar maaş artışı göreceğini sunacağı önemli bir merak konusudur. Taşeron işçi alımında 900 bin gibi bir rakam söz konusudur. Önümüzdeki günlerde birkaç yıl boyunca alacakları maaş belli olacağı TİS görüşmelerinde değerlendirilecek konuları haberimizde topladık. Sizlere 2020 TİS görüşmeleri ve taşeron personel maaş artış görüşmelerini öğrenebilirsiniz.

BAKAN YARDIMCISI DA GÖRÜŞMELERDE BULUNDU

Sözü geçen görüşmelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanında Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’de bulundu.

KADROYA GEÇEN PERSONELLER İÇİN NELER OLACAK?

Yapılan son dakika belirtmelerine göre sendikadan şu ifadelere yer verdi; “Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Bakan Selçuk ile 696 ile kadroya geçen üyelerimizin 1 Temmuz’da başlayan TİS süreçleri ile 1 Kasım’da kamuda başlayacak olan TİS süreçleri konusu başta olmak üzere çalışma hayatının diğer gündemlerine ilişkin verimli bir toplantı gerçekleştirdi.”

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ (TİS) BAŞLAMAK ÜZERE

Ekim ayında yapılacağı düşünülen Toplu Sözleşme Görüşmeleri büyük bir merakla bekleniyor. Toplu Sözleşme Görüşmeleri ile maaş artışı ve mali, sosyal haklar düzenlenecek.

YENİ SÜREÇTE TAŞERON İŞÇİ MAAŞ ZAMMI KAÇ TL OLACAK?

Taşeron işçi personellerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına olan beklentisi çok yüksek. 2017 senesinden bu tarafa yalnızca belirlenen bir yüzdede maaş artışı gören taşeron personeller hükümetin bu korona virüsün olumsuz etkilerini yaşadığımız günlerde maaşlarına zam yapılmasını istemekteler. Burada taşeron personellerin ellerindeki en güzel veri ise enflasyon yüzdeleridir. Enflasyon yüzdelerinin çok yüksek olması demek taşeron işçilerin maaşlarına gelecek zammı o kadar arttırmak için talepte bulunabilecekleri anlamına gelmektedir.

Taşeron personellerin maaş artış yüzdelerine göre talep ettikleri bir diğer uygulama ise yüzdelik dilime göre uyarlanacak asgari ücret ayarı. Yapılması istenen bu yüzdelik dilim düzenlemesi personellerin lehine yapılabilecek bir karar için hükümete toplu düzenleme yapılmasını istemektedirler. Eğer bu talep ettikleri düzenleme hayata geçerse asgari ücretten daha yüksek aylık alan personeller, o maaş yüzdesinin asgari ücrete yüzdesiyle yeni zam almaya başlayacaklar.

YAPILMASI BEKLENEN ZAM ORANLARI

Taşeron personeller için şu vakte kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve yetkili sendikalardan zam yüzdesi isteği ve teklifi ulaşmadı. Bu doğrultuda zam yüzdelerine dair bazı değerlendirilmeler yapılmaktadır. Bu ayarlamalarda yüzde 10 düzeyinin yukarısında olan enflasyon yüzdeleri ile yüzde 15 düzeyinde seyreden asgari ücret maaş zam yüzdesi bulunmaktadır. Taşeron personellerin genelde yapılan düzenlemeler yüzde 10’dan daha üst bir artış oranı olsa yüzde 15 düzeyinde vurgu yapılmaktadır. Ancak taşeron personellerin uzun bir süredir yüzde 4 zam görmeleri sebebiyle bu yüzdelerin daha da yükselebileceği de düşünceleri arasındadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı