Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

4 Temmuz 2020 Cumartesi 21:26:28

5 Kolay Şartı Sağlayan Herkese 680 TL ödeme yapılacak

Korona virüs gibi önemli bir tehdidin ortasında herkesin maddi yardımlara ihtiyacı olabilir bu bir gerçektir ancak Devlet’in sağlamış olduğu maddi yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle vatandaşlarımızın başvuru şartlarını karşılaması gerekir. Devlet, sadece başvuru yapanlara 680 TL ödeme yapacak, ödemeler her ay düzenli bir şekilde Ziraat Bankası hesaplarına iletilecek. Bu ödemelerde herhangi bir karşılık beklenmeyecek ve yardım paralarından faydalanan kişilerden geri ödeme talep edilmeyecek, yani tam anlamı ile karşılıksız geri ödemesiz para yardımı yapılmış olacak.

Korona virüs gibi önemli bir tehdidin ortasında herkesin maddi yardımlara ihtiyacı olabilir bu bir gerçektir ancak Devlet’in sağlamış olduğu maddi yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle vatandaşlarımızın başvuru şartlarını karşılaması gerekir. Devlet, sadece başvuru yapanlara 680 TL ödeme yapacak, ödemeler her ay düzenli bir şekilde Ziraat Bankası hesaplarına iletilecek. Bu ödemelerde herhangi bir karşılık beklenmeyecek ve yardım paralarından faydalanan kişilerden geri ödeme talep edilmeyecek, yani tam anlamı ile karşılıksız geri ödemesiz para yardımı yapılmış olacak. Vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından başlatılan bu eşsiz yardım paketi ile beraber yaklaşık 2 milyon vatandaşımızın bu yardım paketlerinden faydalanabilmesi amaçlanıyor. Vatandaşlarımızın acil nakit ihtiyaçları için kaynak bulabileceği güzel bir yardım paketi olacak.

Hepimiz zaman zaman maddi sıkışma yaşayabiliyoruz ancak dar gelirli veya hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımız bu konuda vatandaş genelinden daha mustarip. Özellikle 65 yaşın üzerinde olan ve herhangi bir gelire mensup olmayan, çeşitli engeller sebebi ile emekli olamamış vatandaşlarımızın acil nakit ihtiyaçları her zaman olur. Bu insanlar yaş haddinden ötürü çalışamazlar, herhangi bir ek gelirleri yok ise tamamı ile devlete muhtaç durumda olurlar. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve tüm ihtiyaçların giderilebilmesi için başlatılan yardım paketi kapsamında yaklaşık 2 milyon vatandaşımızın yardım programlarından faydalanabilmesi sağlanacak. Bu sayede hem sosyal devletimiz sosyal devlet kavramını hak etmiş olacak hem de mağdur vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmiş olacak.

680 TL ÖDEME KİMLERE VERİLECEK?

680 TL ödeme ilk etapta sadece 65 yaş üzeri, emekli olamamış kişilere verilecek. Bunun amacı ise programın ilk etapta denenmesi ve başarıya ulaşması halinde 10 milyon kişiye kadar çıkartılması planlanacak. Bu kapsamda;

  • T.C. vatandaşı olan
  • 65 yaş üzeri olan
  • Herhangi bir geliri olmayan
  • Emekli olamamış
  • Devlet’ten SGK, İŞKUR, Aile Bakanlığı ödemeleri almayan

Kişilerin tamamına 680 TL ödemeler yapılacak. Bu ödemeler tamamı ile kişilerin banka hesaplarına gönderilecek, bu ödemeler 2 yıl boyunca düzenli olarak her ayın 15’inde Ziraat Bankası hesaplarına gönderilecek.

680 TL ÖDEME BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Bu ödemelerin ilk etapta sadece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılacağı iddia edilmişti ancak son dakika değişiklik ile beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına devir edildi. Bu kapsamda 680 TL ödeme için başvuru yapacak olan vatandaşlarımızın her ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına T.C. kimlik belgeleri ile beraber başvuru yapmaları gerekecek. 680 TL ödeme için başvuru yapacak olan kişilerin “65 yaş aylığı almak istiyorum” cümlesini ilgili çalışan memurlara kurması yeterli olacaktır. Başvuru yapacak olan kişiler öncelikle 65 yaş üstü ve başvuru için müsait durumda olmaları gerekmektedir. Yani herhangi bir ek gelir, resmi gelire sahip olmamaları gerekmektedir. Ek gelire sahip olanların ise asgari ücretin 3/1’i kadar gelir elde ediyor olması gerekiyor. Yani 775 TL ek gelir elde ediyorsanız 65 yaş aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

680 TL ödemelerin her ay düzenli bir şekilde banka hesaplarına yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Ziraat Bankası hesaplarına her ayın 15’inde otomatik olarak bu ödenek yatırılır. İlk defa başvuru yapacaklar örneğin; Temmuz ayının 16ncı gününde başvuru yapmaları halinde Ağustos ayının 15’inde ödeme alacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı