Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

24 Ekim 2020 Cumartesi 23:17:50

Son Güncelleme: 24/10/2020 23:17:14

51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz! Yeni Yasada Bu Münkün

51 Yaşında emeklilik mümkün mü? Kimler 51 yaşında emekli olabilir. Sizler için Emeklilikte son dakika değişiklikleri sürekli veriyoruz. Son olarak 51 yaşında emekli olmanın mümkün olduğu duyuruldu. İşte o şart.

51 Yaşında emeklilik mümkün mü? Kimler 51 yaşında emekli olabilir. Sizler için Emeklilikte son dakika değişiklikleri sürekli veriyoruz. Son olarak 51 yaşında emekli olmanın mümkün olduğu duyuruldu. İşte o şart.

SGK emeklilik yaşını 51’e düşürüyor. Artık 51 yaşında emekli olabilirsiniz. Tabi bu herkes için geçerli değildir. Bunun için bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor. Eğer sizde 51 yaşında emekli olmak istiyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz.

Ülkemizde çalışanların uzun süren çalışma hayatları sonunda merak ettikleri konulardan birisi de ne zaman emekli olacaklarıdır. Prim günleriniz eksiksiz yattığında ve SGK belirlenen yaş aralığında olduğunuzda emekli olmak için hak kazanırsınız. Emeklilik yaşıyla ilgili merak edilen diğer tüm sorular ile birlikte 51 yaşında emeklilik hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

51 Yaşında Emekli Olunur mu?

Bu yaş aralığında emeklilik fikri son günlerde en çok aranan konuların başında gelmektedir. Çalışma hayatı boyunca prim günlerini doldurup yaş bekleyen pek çok vatandaşımız vardır. Erken emeklilik şu an için meclis gündeminde olmamasından dolayı 51 yaşında emekli olabilmeniz için de bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir.

1989 yılının Kasım ayından önce sigortalı olarak işlere başlayanlar ve bu süre sonrasında 25 yıl boyunca sigortalı çalışanlar 51 yaşını doldurduktan sonra emekli olabilmektedirler. Bu emekli olunabilmesi için 5.450 prim günü yeterlidir. Eğer bu prim günlerini doldurmadıysanız hemen sgk’lı olarak çalışabilir ve 51 yaşında emekli olabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken 1989 Kasım ayı öncesi girişinizin olması gerekiyor. Bu yıldan itibaren hala çalışıyorsanız bu çalıştığınız ücrette asgari ücret ise maaşınızın düşeceğini de bilmeniz gerekiyor.

58 Yaşında Emekli Olunur mu?

58 yaşında emekli olabilmeniz için de bazı şartlar vardır. Buda ilk işe giriş tarihiniz önemlidir. 1999 yılı başından itibaren Nisan 2008 arasında sigorta girişiniz varsa 20 yıl sigortalık süresini tamamladığınızda ve 7000 prim günü ödemesi olduğunda 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Nisan 2008 sonrasında ise bu süre 25 yıl 7200 prim günü olarak bilinmektedir. Bu şartlara uygunsanız ve 58 yaşındaysanız SGK’ya giderek emekli başvurusunda bulunabilirsiniz.

Emekli olmak isteyen kişiler eğer kadınsa, 1989 Kasım öncesi sigorta girişi olduysa 44 yaşında emekli olabilmektedirler. Eğer bu şartlara uygunsanız ayrıca çocuk borçlanması yaparak da prim günlerini ödeyebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. SGK hizmetlerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı