Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

3 Ekim 2020 Cumartesi 23:11:44

8 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! SGK’ya bu yazıyı gönderenler 8 yıl erken emekli olacaklar! İşte ilgili yazı

Türkiye’nin emeklilik sorunu ile alakalı gün içerisinde onlarca konu açılabiliyor. Meclis gündeminde dahi onlarca kişi emeklilik konusunda iyileştirme çalışmaları yapılmadığı konusunda ciddi çalışmaların olması gerektiğini savunuyor. Bu savunmanın ana temelinde ise insanların emekli olamayıp mağdur olmaları yatıyor. Mevcut emeklilik sistemimizin içerisinde emekli olabilmek her insana kolay kolay nasip olan bir durum değil.

Türkiye’nin emeklilik sorunu ile alakalı gün içerisinde onlarca konu açılabiliyor. Meclis gündeminde dahi onlarca kişi emeklilik konusunda iyileştirme çalışmaları yapılmadığı konusunda ciddi çalışmaların olması gerektiğini savunuyor. Bu savunmanın ana temelinde ise insanların emekli olamayıp mağdur olmaları yatıyor. Mevcut emeklilik sistemimizin içerisinde emekli olabilmek her insana kolay kolay nasip olan bir durum değil. Özellikle uzun yıllar sigortalı bir şekilde çalıştıktan sonra hala yaş haddi sebebi ile emekli olamayan vatandaşlarımızın yaşamış oldukları bu mağduriyetin giderilebilmesi için hala adım atılmıyor. Hükümet, yeni emeklilik sistemi getireceğini sürekli olarak beyan ediyor olsa da en erken 1 yıl sonra gelecek olan yeni emeklilik sisteminin avantajları ya da dezavantajları belli değil. Zira oluşacak olan yeni bir mağduriyet durumunun yaşanmasından korkuluyor. Ancak emekli olamayan insanlarımız için geçtiğimiz gün açıklanan rapor ile beraber insanların 8 yıl daha erken emekli olabilmeleri mümkün olabilecek. İnsanların daha erken emekli olabilmesi ya da uygun şartları taşıdığı halde sadece başvuru yaparak uygunluk durumunun SGK veri tabanına işlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle insanlar 2 yıl ile 8 yıl arasında erken emeklilik hakkının kazanabilirler. İşte tüm ayrıntılar…

Türkiye’de 1950 yılından bu yana emeklilik konusunda ciddi bir problem var. Zira insanlar geçmiş dönemlerde 46 yaşında dahi emekli olabiliyordu. O dönemlerde 46 yaşında emekli olabilmek için insanlar büyük çabalar sarf ediyordu. Ancak bu güne bakıldığı zaman ise insanlar en erken 60 yaşında emekli oluyor. Bugün işe başlamış olan kişiler 65 yaşına kadar çalışmak zorunda olacak. 46 ile 65 yaş arasında 19 yaş var. Bu da insanların 19 yıl daha geç emekli olacakları anlamına gelir. Böyle bir durumda insanların yapması gereken sadece gerekli evrakları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) veri tabanına işletmek olacak. Kayıtlar yapıldıktan çok kısa bir süre sonra onaylanma mesajı ile beraber hak ettiğiniz 2 yıl ile 8 yıl arasındaki erken emekliliği kutlayabilirsiniz. 3600 prim gününü doldurmuş olan tüm vatandaşlarımızın bu başvuruyu tamamlama hakları vardır. 15 yıl prim yılı ve 3600 prim tutarını tamamlayan vatandaşlarımızın hemen gerekli başvuruları tamamlayarak erken emekli olabilme hakları doğuyor.

2-8 YIL ERKEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

2 ile 8 yıl arasında erken emeklilik hakkı için vatandaşlarımızın öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) 3600 prim gününün doldurulduğu yazı alınmalı. Alınan bu yazı ile beraber TC kimliğiniz ile en yakın ilçe SGK müdürlüğüne başvuru yaparak yaş haddinizi doldurduğunuzu beyan etmeniz gerekmektedir. Sadece 53 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızın bu haktan yararlanma hakları vardır. 53 yaşını aşmış olan kişilerin SGK il ya da ilçe müdürlüklerine yapacakları başvurular sonucunda 2 yıl ile 8 yıl arasında erken emekli olabilme hakları otomatik olarak doğuyor.

VERİ TABANINA NEDEN OTOMATİK KAYIT YAPMIYOR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) veri tabanı eski programlarla çalışmaktadır. El ile doldurulmuş olan verilerin yeniden sisteme dahil edilmesi gibi sorunların yaşanmasından ötürü gecikmeler olabiliyor. Hatta bazı kişiler emeklilik başvuru yapmadan önce tüm verileri sisteme dahil edilmemiş oluyor. Bu nedenden ötürü önce verilerin yeni veri tabanlarına kayıt edilmesi daha sonrasında ise emeklilik işlemlerinin başlatılması bekleniyor. O nedenden ötürü insanların geç emekli olmaları, emeklilik işlemlerinin gecikmesi ya da emeklilik işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor. Siz de bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka başvuru yapmalısınız.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı