Ağustos Ayında 1500 TL ile 6000 TL Arasında Tüm Vatandaşlara Devlet Desteği Geliyor!

Ağustos Ayında 1500 TL ile 6000 TL Arasında Tüm Vatandaşlara Devlet Desteği Geliyor! Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan korona virüs salgını sebebi ile ihtiyaç sahiplerine ya da işsiz kalanlara olan devlet destekleri devam ediyor. Devlet tarafından yapılan yardımlar devam ederken yeni ay ile beraber de devletten hangi desteği alabilirim sorusuna yanıt aradık. Detaylar haberimizde…

Ağustos Ayında 1500 TL ile 6000 TL Arasında Tüm Vatandaşlara Devlet Desteği Geliyor!

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan korona virüs salgını sebebi ile ihtiyaç sahiplerine ya da işsiz kalanlara olan devlet destekleri devam ediyor. Devlet tarafından yapılan yardımlar devam ederken yeni ay ile beraber de devletten hangi desteği alabilirim sorusuna yanıt aradık. Detaylar haberimizde…

Vatandaşların korona virüs salgını sürecinde uğradıkları zararları minimize etmek ve yaşam şartlarını düzenlemeye sokmak amacı ile sunulan devlet desteği projeleri hız kesmeden devam ediyor.  1000 TL olarak belirlenen pandemi parasının yanı sıra temel ihtiyaç kredi destekleri paketlerinin sonrasında şimdiden devletten 1000 TL ile 6000 TL arasında devlet desteği tüm vatandaşlara geliyor.

Evde Bakım Maaşı 1450 TL

Yaşlı ya da engelli bir vatandaşa bakım yapılıyor ise bakım yapan kişiye aylık olarak 1450 TL aylık maaş verilmektedir. Her ay düzenli olarak hesabınıza otomatik olarak yatacak olan 1450 TL’ den yararlanmak için engelli ya da yaşlı vatandaşın evinizde ikamet ediyor olması gerekir.

Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kayıt olmasının yanı sıra engeli ya da yaşlı vatandaşa baktığını ispat etmesi gerekir. Evde bakım olarak sunulan maaşlar illere göre farklı günlerde ödenmekte olup her ayın 9 ile 16’ sı arasında hesaba aktarılır.

Engelli Maaşı 920 TL

Engelli raporunun yüzde 40 ve üzeri olan tüm vatandaşlar devletten 920 TL tutarında aylık maaşı alabilmektedir. Gelir şartının aranmadığı 920 TL engelli maaşının alınabilmesi için ise sadece yüzde kırk ve üzeri olan engelli raporunun bulunması yeterlidir. Hizmetten yararlanırken aynı zamanda sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalanma imkânınız bulunuyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ ne gerçekleştirilecek olan başvuru sonrasında uygun bulunan engelli vatandaşlara 920 TL aylık ödeme gelir şartsız olarak sunulmakta.

Yaşlılık Aylığı Yardımı 700 TL

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlara sunulan yaşlılık aylığı yardımı için vatandaşın herhangi bir güvencesinin bulunmaması gerekiyor. Sosyal güvencesi bulunmayan yaşlılar için yapılan devlet destekli yardım aylık maaş olarak başlanarak 700 TL’ lik ödeme olarak alınabilmektedir.

65 yaş ve üzeri olup herhangi bir sigorta güvencesine sahip olmayan vatandaşların defterdarlık mal müdürlüklerine giderek evrak ile başvuru yapması gerekir. Gerçekleştirilen araştırma sonrasında uygu bulunan vatandaşlara aylık 700 TL bağlanmaktadır.

Çalışan Anneye Yardım

Doğum öncesi ve doğum sonrası olarak yapılan yardımlar 4 aylık süreci kapsamaktadır.  Sigorta kapsamında herhangi bir işte çalışmakta olan anneye verilen destek 4 aylık süreç için toplamda 6000 TL olarak belirlenmiştir. Çalışmakta olan annelere özel olarak hazırlanan destek uygulamasından faydalanmak için ise e- devletten sisteme giriş yaparak başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekir.

Cenaze Yardımı

En az 360 günlük sigorta primi yatmış olan kişiler için cenaze yardımı da yapılmaktadır. Birinci dereceden yakını vefat eden kişilere 716 TL kadar bir yardım devlet tarafından gerçekleştiriliyor. Cenaze yardımından yararlanmak için en az 360 gün herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerekir. Bu şarta uygun iseniz başvurunuzu hemen yaparak 716 TL desteği talep edebilirsiniz.

Çeyiz Yardımı

Çeyiz yardımı için yetim kalmış olan vatandaşların aldıkları yetim aylığı maaşının tam yirmi dört katına kadar yardım desteğinden yararlanarak yuvalarının kurulmasına destek sunulmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için başvuru yapmanız yeterli.

Emekliliği Az Kalan ve İşten Çıkarılana Yardım

Emekliliğine az zaman kala işsiz kalan vatandaşlara da devlet maddi destek sunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak detayları öğrenebilirsiniz.

YORUM EKLE