Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

25 Eylül 2020 Cuma 21:42:15

Aile Bakanlığı 2000 Lira, 5000 Lira ve 10000 Lira Ödeme Yapacak! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ödünç Para Miktarı belli oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada neticesinde maddi olarak yetersiz olan vatandaşlar; 2.000 Türk Lirası maddi destekte bulunacaktır. Birkaç yıl önce de gündemde gelen ve denenen ödünç para sistemi; tekrardan uygulamaya konulacaktır. Uzun biri dönemdir yürürlükte olmayan bu destek, bakanlık tarafınca tekrardan gündeme oturdu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yürütülen bu destek; 5 Bin Türk Lirası ve 10 Bin Türk Lirası olmak üzere 2 çeşitli biçimde verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada neticesinde maddi olarak yetersiz olan vatandaşlar; 2.000 Türk Lirası maddi destekte bulunacaktır. Birkaç yıl önce de gündemde gelen ve denenen ödünç para sistemi; tekrardan uygulamaya konulacaktır. Uzun biri dönemdir yürürlükte olmayan bu destek, bakanlık tarafınca tekrardan gündeme oturdu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yürütülen bu destek; 5 Bin Türk Lirası ve 10 Bin Türk Lirası olmak üzere 2 çeşitli biçimde verilmektedir. Ancak sonrasında da öğrenildiği gibi, vatandaşların bu parayı geri ödemesi gerekmektedir. Ödünç para desteği nedir, nasıl alınır? Ödünç para desteğine devlet doğrultusunda ikraz ismi veriliyor. Bu doğrultuda gereksinim sahibi olan vatandaşlar ödünç para temin etmesinin ardından ödemelerimi yapmak mecburiyetindedir. Ödeme yapılmadığı durumda; faiz uygulaması yapılmaktadır. Peki, ödünç para için nereye başvuru yapmak gerekmektedir.

AİLE BAKANLIĞI DESTEK YAPILACAĞINI AÇIKLADI!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptığı açıklamada kapsamında; maddi durumu iyi düzeyde olmayan vatandaşlara 2.000 TL destek yapılacaktır. Fakat bu ödemeler ödünç olarak verileceği için, ödeme gününde yardım alan kişilerin aldıkları paraların ödenmesi gerekmektedir. Para ödemesi yapamayan kişiler ise, devlet tarafınca dava edilecektir. Peki, ödünç para nasıl alınabilir, nasıl başvuru yapılabilir?

ÖDÜNÇ PARA SİSTEMİ NEDİR, NASIL BAŞVURU YAPILABİLİR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vereceği ödünç para sistemi; milyonlarca kişi tarafından araştırılmaktadır. Konuya dair ilişkin destek, madde madde yayınlandı. Ödünç para almak isteyen vatandaşların bir çeşit koşullara sahip olup, başvuru etmeleri gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının koyduğu koşullar ise şu şekildedir;

ÖDÜNÇ PARA SİSTEMİ BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

 • Başvuru yapacak kişilerin banak ya da devlete borçlu olmaması,
 • Talep formunu olması gerektiği gibi düzenlenmesi
 • Yalnızca 2 adet kefilinin bulunması,
 • İlk kez borç alıyor olması,
 • Vatandaşın aylık gelir bazında aldığı borcu ödeyebilecek durumda olması ve ödeme konusunda herhangi bir riskin bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan vatandaşın herhangi bir banka ya da bir bakanlığa borcunun olmaması gerekmektedir.
 • Ödünç para başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgi ile doldurulup teslim edilmesi gerek.
 • Başvuru ileten kişinin aynı yerde çalıştığı iş arkadaşlarından en az 2 kişiyi kefil göstermesi gerek
 • Daha önceki yıllarda ödünç para yardımından faydalanmamış olması gerek. Belirlenen ödeme tablosuna uygun ödemeler yapıp, ödeme gününü geçirmemesi ve tutarı eksik yatırmaması
 • Başvurusunu iletecek kişinin banka veya herhangi bir bakanlığa borcu bulunmaması,
 • Ödünç para başvuru formundaki bilgilerin doğru ve eksiksiz verilmesi,
 • Başvurusunu ileten bireylerin iş arkadaşlarından en az 2 kefil gösterilmesi,
 • Daha öncesinde ödünç para yardımından yararlanılmamış olması,
 • Ödeme tablosunda belirtilen taksitlendirme planına uygun hareket edilmesi gerekir.

Bütün koşulları taşıyan kişiler, ilgili kuruma giderek yazılı olarak başvuru yapması gerekiyor.

ÖDÜNÇ PARA UYGULAMASI AYRINTILARI

Ödünç para desteğini isteyen kişilerin çeşitli bir sisteme veya bankaya borcu olmaması gerekmektedir. Sandıktan alacağı destekten talep evrakı gereğince düzenlenmesi koşulu aranmaktadır. Çalışılan iş yerinden mecburi üyelerin arasından 2 kefil göstermesi gerekmektedir. Daha önce ödünç para desteğinden daha önce para almamış olması gerekmektedir. Üyelerin aylık bir biçimde net maaşından nafaka, icra, temlik gibi kesintilerden kalan miktarı talep etmesi önemli bir konu daha olacaktır. İkraz talep eden üyeler aylık olarak hakkının tümünü üzerinden temlik veya tedbir nafaka var ise nafaka veya tedbir getirilen vatandaşın lehine ikraz borcunun bittiğini gösteren belge ve icra müdürlüklerinden temin edilen tarihi izleyen 3 ay sonrasında ödünç para desteği alınabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı