Anne ve Baba olanlara 2638 Lira Nakit Ödeme Yapılacak! SGK resmi olarak açıkladı

Annelere babalara 2 bin 638 TL ödeme yapılacak. Anneye ve babaya hemen 2 bin 638 TL Ödeme nasıl alınır? Sizler için anne babaya ödenecek 2 bin 638 TL ödeme detaylarını derledik. Resmi olarak yapılan duyura göre Anne ve Babaların hemen alacağı 2 bin 638 TL şartlarını sizler için araştırdık.

Anne ve Baba olanlara 2638 Lira Nakit Ödeme Yapılacak! SGK resmi olarak açıkladı

Annelere babalara 2 bin 638 TL ödeme yapılacak. Anneye ve babaya hemen 2 bin 638 TL Ödeme nasıl alınır? Sizler için anne babaya ödenecek 2 bin 638 TL ödeme detaylarını derledik. Resmi olarak yapılan duyura göre Anne ve Babaların hemen alacağı 2 bin 638 TL şartlarını sizler için araştırdık.

Anne babaya 2 bin 638 TL Hemen Ödeme

Anne babaya 2.638 TL ödeme nasıl alınır? Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu haber ülkenin gündemine düştü. 2016 yılında başlayan bu yasa ile birlikte çalışan babalar ve annelerden birisine yarım gün çalışma hakkı getirilmişti. Bu haber uzun yıllardır olarak gündemde olsa da fazla kimsenin maalesef haberi yoktur. Bu verilen haktan kimlerin yararlandığından ve nasıl para alınacağından haberdar olmayan için hazırladığımız bu yazımızda sizlere cevabını aradığını tüm soruların cevaplarını haberimizde vereceğiz. İşte detaylar.

Anne babaya 2.638 TL ÖDEME Nasıl Olur?

Kadınların hem çocuklarını sağlıklı büyütmeleri için ve ayrıca çalışma hayatlarına da devam edebilmeleri için 2016’dan beri hayatımızda olan bu yasayı kimse bilmemektedir. İşçilerin bu hakları ile ilgili bildirgeyi 08 kasım 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştı ve bu şekilde hak kazananlar başvurularını yapmaya başlamışlardı. Fakat bu paradan ve yasadan haberi olmayanlar ise ne yapacaklarını bilmemektedirler.

Kadın işçiler için verilen bu izin doğum yapan veya yapacak olan kişileri ilgilendirmektedir. Doğumdan önce ve sonra toplamda 8 haftalık analık izniniz vardır. Bu iznin haricinde SSK ile çalışıyor olmanız durumunda doğum yaptıysanız analık izninizin bitiminden sonra ilk doğum için 2 ay boyunca 15 + 15 gün, ikinci doğumda 4 ay aylık 15 gün, üç ve daha sonraki doğumlarda ise 6 ay ayda 15 gün olarak yarım gün çalışabileceksiniz. Eğer doğum sonrası çocuğunuz engelli doğduysa 12 ay boyunca ayda 15 gün yarım gün çalışma hakkınız vardır. İsterseniz aylık çalışma saatiniz olan 45 saati ikiye bölerek bu şekilde de bu yasadan faydalanabileceksiniz.

Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

2020 yılı üzerinden hesaplama yaparsanız asgari ücretin brüt 2.943 TL olduğuna göre bu ücretin yarısını 1.476 TL’sini devlet ödemektedir. Burada işkur ödeme yapacağı için işkur kaydınızın olması gerekiyor. Sizin maaşınızın yarısını yukarıda verilen süre içinde devlet karşılayacaktır. 2020 yılında net üzerinden bakarsan 2.324 TL olan asgari ücret, 1.162 TL’sini iş veren öderken geriye kalan 1.476 TL’sini devlet işkur aracılığı ile ödemektedir. Bu durumda 2.638 TL net maaş almış olacaksınız. 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 14:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selma Akbulut
Selma Akbulut - 7 ay Önce

Ya ben anlamıyorum çalışan anne babanın evine iki maaş giriyor ne ödemesi yapılıyor ki asıl çalışamayan işi gücü olmayan yalnız çocuk büyüten kadınlara destek olsun devlet çalışanların maaşı var ki zaten hala devlettenmi yardım bekliyorlar ne kadar mantıksız bir sistem madem devletin gücü var ihtiyaç sahiplerine destek versinler

Esra koc
Esra koc - 7 ay Önce

Anne baba zaten calisiyor calismayan anne veya babaya niye verilmiyor bu para anlamiyorum

Meral Aydın
Meral Aydın - 7 ay Önce

Ben kanser hastasıyım oğlumu babasız büyütüyorum yardım yaplcak diyorlar hiçbir yardım alamdim koceli Gebze'de oturuyorum

Ferıt Bozdoğan
Ferıt Bozdoğan - 7 ay Önce

Hıc calişmayanlar bu ulkenın vatandaşı degılmı

Kübra Gül
Kübra Gül - 7 ay Önce

Benim eşim çalışmıyor bir kızım Bi oğlum var sadece amacım oğluma bez almak

önder erdoğan
önder erdoğan - 7 ay Önce

işe ihtiyacim var 49 yasindayim okuyan cocuklarim var .yaslisin diye is vermiyorlar.gençsin diyorlar emekli etmiyorlar.bana iş bulabilirmisiniz.yardim alabilirmiyim.05537184130.

Fatma aydoğdu
Fatma aydoğdu - 7 ay Önce

Güzelmiş bizde isteriz

Çilem aslan
Çilem aslan - 7 ay Önce

Maddi yardlm