Anneler için Erken Emeklilik Müjdesi! Doğum Borçlanması ile Erken Emeklilik

Kadın çalışanlar için SGK'dan emeklilik süresi kısaltılabiliyor! Anne olan kadınlar, doğum borçlanması ile daha erken tarihlerde emekli olabiliyorlar! Peki SGK Erken emeklilik doğum borçlanması nedir, ne kadar borçlanılıyor?

Anneler için Erken Emeklilik Müjdesi! Doğum Borçlanması ile Erken Emeklilik

Kadın çalışanlar için SGK'dan emeklilik süresi kısaltılabiliyor! Anne olan kadınlar, doğum borçlanması ile daha erken tarihlerde emekli olabiliyorlar! Peki SGK Erken emeklilik doğum borçlanması nedir, ne kadar borçlanılıyor? SGK Doğum borçlanması ile erken emeklilik mümkün mü? Doğum borçlanması ile erken emeklilik için başvuru şartları nelerdir, kimler başvurabilir? Doğum borçlanması ile emeklilik için başvuru nasıl yapılır? Tüm detaylarıyla bu haberimizde hazırladık...

Anne olan kadınlara erken emeklilik müjdesi! Doğum nedeniyle borçlanma yoluyla daha erken bir tarihte emekli olabilirsiniz. Pek çok kişinin bilmediği Doğum borçlanması ile erken emeklilik şu anda mümkün. Doğum öncesi ve doğum sonrası bir müddet çalışmaya ara veren kadınlar, bu dönemde sigorta primlerinin ödenmemesi nedeniyle geç emekli olarak mağduriyet yaşayabiliyorlar. Ancak doğum borçlanması ile erken emeklilik mümkün!

Doğum Borçlanması ile Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), doğum borçlanması ile erken emeklilikte anne olan kadınlara büyük bir fırsat sunuyor. Doğum borçlanması ile erken emekli olabilmek için bazı şartlar da aranıyor. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

- Sadece doğum yapan anne ve kadınlar bu haktan yararlanabilirler.
- Doğum öncesi çalışma primlerinin tam olarak ödenmiş olması gereklidir.
- Sigortası bulunmayan anneler doğum borçlanması ile erken emekli edilemez.
- Doğum sonrası annenin sigorta primleri ödenmemiş olmalıdır.

Bu şartları taşıyan anneler, SGK'ya müracaat ederek doğum borçlanması yoluyla erken emekli olabileceklerdir. Peki başvuru nasıl yapılır, hangi evraklar istenir? Haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Doğum Borçlanması ile Emeklilik için Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması yoluyla emekli olmak için SGK il/ilçe müdürlüklerine bizzat nüfus cüzdanı ile müracaat edilmelidir. Kurumda sizlere bir 'Doğum borçlanması başvuru Formu' verilecektir. Bu formu doldurup teslim ettikten sonra başvurunuz kurum tarafından kayda alınır ve gerekli işlemler başlatılır. Başvurunuz şartları taşıdığınız tescillenip olumlu sonuçlanırsa erken emekli olabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Ne Kadar? 

– En düşük doğum borçlanma tutarı 27,28,
– En yüksek doğum borçlanma tutarı ise; 177,35 TL'dir.

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğum borçlanması miktarları
– 1 aylık doğum borçlanması primi 818,4 TL
– 2 aylık doğum borçlanması primi 1.636,8 TL
– 3 aylık doğum borçlanması primi 2.455,2 TL
– 6 aylık doğum borçlanması primi 4.910,4 TL
– 1 yıllık doğum borçlanması primi 9.820,8 TL
– 2 yıllık doğum borçlanması primi 19.641,6 TL olarak belirlenmiştir.

YORUM EKLE