Annelere 1300 TL’lik destek duyurusu geldi! Çocuğu olan herkes hemen başvuru yapın!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalar nezdinde tüm annelere çocuk bakım ücreti desteği verilecek. Ancak sadece başvuru yapan ve çocuk bakım ücreti desteğinin karşılanması gereken şartlarını karşılayan vatandaşlarımıza bu ödenekler verilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalarda memur çalışanların çalıştıkları kurumlara, yurt dışında çalışmakta olan kişilerin ise büyükelçilik ve konsolosluk yardımı ile beraber başvuru yapmaları ve ödenekleri almaları sağlanacak. Çocuk bakım ücreti desteği alabilmek için vatandaşlarımızın öncelikli olarak canlı doğum yapması gerekmektedir.

Annelere 1300 TL’lik destek duyurusu geldi! Çocuğu olan herkes hemen başvuru yapın!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalar nezdinde tüm annelere çocuk bakım ücreti desteği verilecek. Ancak sadece başvuru yapan ve çocuk bakım ücreti desteğinin karşılanması gereken şartlarını karşılayan vatandaşlarımıza bu ödenekler verilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalarda memur çalışanların çalıştıkları kurumlara, yurt dışında çalışmakta olan kişilerin ise büyükelçilik ve konsolosluk yardımı ile beraber başvuru yapmaları ve ödenekleri almaları sağlanacak. Çocuk bakım ücreti desteği alabilmek için vatandaşlarımızın öncelikli olarak canlı doğum yapması gerekmektedir. Canlı doğumu gerçekleşen çocukların ilgili nüfus müdürlükler vasıtası ile beraber Kimlik Paylaşım Sistemi’nde (KPS) kayıtlarının olması yani artık nüfusa kayıtlı bir birey olmaları gerekmektedir. Canlı doğumu gerçekleşmiş her çocuk için doğum yardımı ödeneği ve çocuk bakım ücretleri ödenmektedir. Bu sebeple canlı doğum yapan her annenin bu başvuruları yapmaları finansal açıdan önemlidir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz günlerde canlı doğumu gerçekleşen çocuklar hakkında önemli bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada ise canlı doğumu gerçekleşmiş her çocuk için 300 TL, çocuk bakım desteği gerçekleşecek her çocuk için ise 1,300 TL çocuk bakım ücreti desteği verilecek. Bu kapsamda annelerin bizzat başvuru yapmaları gerekecek. . Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) yürütülen Avrupa Birliği destekli projeyle Ankara, İstanbul ve İzmir'de 0-24 aylık çocuk sahibi sigortalı 3 bin 700 anneye bakıcıya aktarılmak üzere her ay yaklaşık 1300 TL, çocuk bakımı kursunu tamamlayan 6 bin kadına ise tek seferlik yaklaşık 1300 TL civarında destek sağlanacak. , 3 bin 700 anneye bakıcılara aktarılmak üzere her ay yaklaşık 1300 TL, çocuk bakımı kursunu tamamlayan 6 bin kadına ise tek seferlik yaklaşık 1300 TL civarında destek verilecek.

BAKANLIKTAN ANNELERE YARDIM AÇIKLAMASI

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada annelere yapılan 1300 TL 'lik sosyal yardım detayına yer verildi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada, son 5 yılda 4 milyon 626 bin 243 anneye, yeni doğan bebekleri için toplam 2 milyar 399 milyon 48 bin liralık ödeme yapıldığını söyledi.

İLK DEFA MAYIS 2015’TE BAŞLADI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalara göre bu uygulama ilk defa 2015 yılında başladı. 2015 yılından bu yana milyonlarca kişiye para yardımı yapıldığı ifade edilirken hala başvuru yapmayan ve para yardımından habersiz olan milyonlarca kişinin olduğu belirtildi.

300, 400 VE 600 TL ÖDEME

2015 yılında başlatılan uygulama ile ilk çocuğu doğan anneye 300 TL, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki her çocuk için 600 TL ödeme yapılmaya devam edildiğine yer verildi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Uygulamanın başladığı Mayıs 2015'ten Nisan 2020 sonuna kadar olan süreçte 4 milyon 626 bin 243 annemize, yeni doğan 5 milyon 695 bin 178 bebeğimiz için doğum yardımı ödemesinde bulunduk. Doğum yardımı ödemelerimizin toplam miktarı 2 milyar 399 milyon 48 bin 395 liraya ulaştı. Ocak-Nisan 2020'yi kapsayan son 4 aylık dönemde yapılan doğum yardımı ödemeleri ise 145 milyon 305 bin 204 lira oldu. Bu dönemde 295 bin 695 annemize 308 bin 72 bebek için yardım ödemesi gerçekleştirdik. Ülkemizin ekonomik kalkınmasının en önemli unsuru dinamik nüfus yapısıdır. Bu süreçte, aile yapısının korunması da kritik bir öneme sahip. Bu nedenle Bakanlık olarak annelerimize verdiğimiz doğum desteklerini genişleterek sürdürüyoruz."

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvuru yapabilmek için Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) kaydı bulunan çocuklar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kişilerin bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 20:49
YORUM EKLE