Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

3 Ekim 2020 Cumartesi 12:14:33

Asgari Ücret İle Çalışan Vatandaşlara Zam Müjdesi! Sıcak Gelişmeler Yaşanıyor

Milyonlarca asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren oldukça önemli bir gelişme yaşandı! Son dakika haberi ile asgari ücretle çalışma hayatını sürdüren vatandaşları sevindirecek zam müjdesi duyuruldu. Asgari ücretli çalışanlara 2020 yılında zam yapılacak mı? Asgari ücretliye ikramiye müjdesi geliyor mu? 2021 Asgari ücret kaç TL olacak? Tüm detaylarıyla habreimizde sizlerle…

Milyonlarca asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren oldukça önemli bir gelişme yaşandı! Son dakika haberi ile asgari ücretle çalışma hayatını sürdüren vatandaşları sevindirecek zam müjdesi duyuruldu. Asgari ücretli çalışanlara 2020 yılında zam yapılacak mı? Asgari ücretliye ikramiye müjdesi geliyor mu? 2021 Asgari ücret kaç TL olacak? Tüm detaylarıyla habreimizde sizlerle…

Yaşanan sıcak saatler sonrasında gelişmeler asgari ücretli çalışan kişilerin yeni yılda alacakları zam oranı yanı sıra gelir vergisi düzenlemesine yönelik de sevindiren haber geldi! Pandemi süreci, depremler, doğal felaketler ve ekonomik kriz ile 2020 senesi dünyanın üzerine kara bulut gibi çökerken 2021 tarihini sayılı aylar kala asgari ücret zammı için zemin yoklamalarına başlandı. İşçi sendikaları ve işveren sendikaları arasında karşılıklı duyurular ile ilk rakamlar da netlik kazandı. Asgari ücretli çalışan kişiler pandemi sebebi ile büyük mağduriyet yaşarken bu yıl çok daha yüksek bir zam oranıyla mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyorlar.

ASGARİ ÜCRETE ZAM NE ZAMAN GELİYOR? 2021 ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ NEDİR?

Asgari ücrete her sene yılda bir defa zam gerçekleştirilmektedir. İşçi sendikaları ile işveren sendikaları arasında Aralık ayı içerisinde başlamış olan görüşmelerde 3 toplantı yapılmaktadır.

İlk toplantı işçi sendikası temsilcileri tarafınca belirlenmiş olan yerde, ikinci toplantı işveren sendikaları ev sahipliğinde belirlenmiş olan yerde yapılmaktadır.

3. ve son toplantı da hakem olarak görüşmelerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başkanlığında yapılır ve bu toplantıda son zam oranı duyurulur. Bu yıl zam oranı kadar asgari ücretin çok daha yükselmesine sebep olacak olan gelir vergisi düzenlemesi de gündeme oturacak.

Geçen yılda olduğu gibi yüzde 15 zam uygulanması halinde asgari ücrete 348 liralık zam gelmesiyle birlikte maaşların 2 bin 672 lira olması düşünülüyor. İşçi sendikaları en düşük asgari ücret miktarının 2 bin 759 lira olmasını isterken işveren sendikaları ise bu yıl ekonomik olarak zorluklar yaşandığını ifade ederek yüzde 10 civarında zam yapılmasını talep ediyor.

ASGARİ ÜCRETE UYGULANACAK ZAM!

Asgari ücretle çalışma hayatını devam ettiren kişilere siyasi partiler tarafından müjdeli haber verildi. Yüzde 15,3 oranında zam uygulanması bekleniyorken; ianslı meslek grupları da netlik kazandı. Toplantı sonrasında bütün ayrıntılar belli olurken, asgari ücretli çalışan vatandaşlara da zam geldi. 

Uygulama hayata geçerse; inşaat sektöründe çalışan kişiler başta olmak üzere diğer bazı meslek gruplarının aylık maaşı 4500 TL veya üzerinde ödenecek. Aynı zamlı maaştan inşaatçıların beraberinde döner ustaları da faydalanabilecek. Ekonomi noktasında daha iyi koşullar altında çalışmaları amaçlanırken; maaşları üzerinde de iyileştirmeler gerçekleştirilecek.

2020 TARİHİNDE ASGARİ ÜCRET MİKTARI NE KADAR OLDU?

Mesleki asgari ücret farkının giderilmesi için bu şekilde bir düzenleme yapılırken; iş zorluklarına göre de taban maaş ödemeleri gerçekleştirilecek. Ofislerde çalışanlar ile inşaat gibi zorlu alanlar içerisinde çalışanların maaşları birbirlerinden farklı oranlarda ödenecek. Yani, iş gücüne ve iş zorluğuna göre yeni maaşlar planlanarak; kişilerin daha iyi koşullarda çalışma hayatlarını sürdürmeleri amaçlanıyor.

2020 tarihinde güncel olarak asgari ücret brüt şekilde 2.943 TL olarak görülürken; net olarak maaşlar hesaplara 2.324 TL olarak geçmektedir. Maaşlara ek olarak AGİ ödemeleri de vatandaşlara düzenli bir şekilde yapılacaktır.

2020 YILINDA AGİ ÜCRETLERİ!

– Bekar olan kişiler için 220,73 TL
– Evli ve eşi çalışmayan kişiler için 264,87 TL
– Evli ve eşi çalışmayan ve bir çocuğu bulunan kişiler için 297,98 TL
– İki çocuğu bulunan kişiler için 375,23 TL şeklinde belirlenmiştir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı