Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

29 Aralık 2020 Salı 21:09:05

Asgari Ücret Zammına Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayarı! Asgari Ücrete Jest Miktarı Geliyor! İşte yeni tutar!

Asgari Ücrete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ayarı! Recep Tayyip Erdoğan, Asgari Ücretli çalışanlara jest müjdesi geldi! Erdoğan’ın bu yıl jest miktarı sızdı! En düşük Asgari Ücret 3000 TL olacak! Recep Tayyip Erdoğan 180 TL jest miktarı belirlediği kulislerde konuşuluyor. İşte Asgari Ücrete gelecek o zam tutarı! Asgari Ücrete jesti bu sene de Recep Tayyip Erdoğan yapacak!

Asgari ücret zammı son haftaların en çok merak edilen konu başlıklarından biri haline gelmiştir. Bu çerçevede uzun zamandan bu yana uzmanlar tarafından tahminler yürütülmüştür. Uzmanlar tahminlerinde;

  • Enflasyon beklentilerini,
  • Geçim skalasını,
  • Vatandaşların taleplerini hesaba katmışlardır.

Geçtiğimiz günlerde resmî kurumlardan gelen açıklama sayesinde asgari ücretin net rakamları kesinlik kazanmıştır. 2021 yılı içerisinde asgari ücretle çalışan bir vatandaşın cebine aylık olarak 2.828 TL girecektir. Çalışanların bu rakamı yeterli bulmadığının altı çizilmektedir. Özellikle sosyal medya üzerinden zamlı olan rakamlar ciddi şekilde eleştirilmektedir. Bu da asgari ücrete ek zam konularının gündem oluşturmasına neden olmuştur. Peki bu şekilde bir zam gelecek mi?

Asgari Ücrete Ek Yapılacak Mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aralık ayının başından itibaren net tutarların belirlenmesi üzerine mesai harcamaktadır. Korona Virüs gölgesinde gerçekleştirilen çalışmalarda Asgari Ücret Tespit Komisyonundan destek sağlanmıştır. Bu çerçevede gelen açıklamalar sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde 4 farklı toplantı yapıldığı şeklindedir. 2021 asgari ücret zammı gerçekleştirilen son toplantı neticesinde 2.825 TL olacak şekilde kesinleştirilmiştir.

Açıklamaların halkla paylaşılması ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından gerçekleştirilmiştir. Açıklama öncesinde büyük umutları olan çalışanlar ne yazık ki hayal kırıklığına uğramış durumdadır. Yaşanan hayal kırıklığı neticesinde sosyal medya üzerinden farklı paylaşımlarda bulunulmuştur. Hatta belli kesimler ek zam gelmesi için yeni bir akım başlatmışlardır. Ek zam konusunda en çok Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fikirleri merak edilmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konu Hakkında Ne Düşünüyor?

Asgari ücret zammı sonuçlarının gelmesinden sonra yüzü gülen bir kesim olduğu da bir gerçektir. Çünkü işverenler miktarın az olmasından yana memnuniyetlerini belli etmektedir. Buna karşın çalışanların hayal kırıklığı oldukça dikkat çekmektedir. Asgari ücret zam oranlarının değiştirilmesi ve güncellenmesi için gerekli olan çalışmaların başlatılması da bu yönde atılan adımlardan biridir.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu hakkında farklı bilgilendirmelerde bulunmuştur. Asgari ücret rakamlarının kesinleşmesinden sonra tavrını belli edeceği de aynı basın açıklamalarında yer alan bilgilerden biriydi. Zaten bu neden yüzünden çalışanlar Erdoğan’dan gelecek olan yeni bir açıklama beklemektedir. Çünkü pek çok çalışan Erdoğan’ın talep etmesi ile birlikte yeni maaş oranlarının 3000 TL olmasın istemektedir. Henüz bu konuda resmî açıklama bulunmamaktadır.

Asgari Ücret Ek Zamla 3000 TL Olur Mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğanlar ve ilgili bakanlar düzenli olarak kabine toplantısı yapmaktadır. Salgın döneminin ilk dönemlerinde bile toplantılar ihmal edilmemiştir. Online şekilde devam eden toplantılar kapsamında ülke gündemindeki önemli konular görüşülmeye devam etmiştir.

  • Sokağa çıkma kısıtlamaları,
  • Devlet yardımları,
  • Yeni çalışma saatleri,
  • Atama haberleri gibi başlıklar bu tür toplantıların neticeleridir.

Vatandaşlar ilerleyen saatlerde başlayacak olan kabine toplantısında güncel asgari ücret rakamlarının konuşulmasını beklemektedir. Beklentinin yüksek olması ise geçtiğimiz günlerde Erdoğan tarafından yapılan ve içeriklerimizde belirtilen açıklama ile alakalıdır. Çalışanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni yıl için bir müjde beklemektedir.

Komisyon toplantısının sona ermesinden sonra akşama doğru bir açıklama yapılacaktır. Bu açıklamada hangi konuların gündem olacağı henüz bilinmemektedir. Fakat çalışanların beklentisi asgari ücret rakamlarının yeniden masaya yatırılması şeklindedir. Pek çok vatandaş Erdoğan baskıları ile birlikte asgari ücret zamlarının 3000 TL olacak şekilde güncelleneceğini düşünmektedir.

Asgari ücret kesin rakamlarının belli olmasından sonra gözler emekli maaşlarına çevrilmiş durumdadır. Emekli maaşları ise enflasyon rakamlarının açıklanmasından kıs süre sonra duyurulacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı