Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Kasım 2020 Cumartesi 21:48:24

Asgari Ücret Zammını bekleyenlere sürpriz! Asgari Ücrete AGİ sürprizi!

Asgari Ücrette büyük sürpriz! Asgari Ücrete gelecek zam tarihi ve bilgileri belli oluyor. Özellikle Asgari Ücretli vatandaşların merakla beklediği AGİ ücreti ne kadar olacak? Asgari Ücrette AGİ bilmecesi son buluyor. İşte Asgari Ücret zammına ilişkin bakanlıktan gelen tüm bilgiler. Asgari Ücret ne kadar ve nasıl zamlanacak sorusu yanıt buluyor.

2021 tarihi asgari ücret zammının belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 Aralık tarihinde bir araya gelecek. Orta Vadeli Program’da (OVP) önceki senelerde de olduğu gibi enflasyon oranlarına göre asgari ücret zammı uygulanacağı bilgisi verilmedi. 2021 asgari ücret zammıyla ilgili araştırmalar vatandaşlar tarafından sıklıkla yapılmaya başlandı. 2021 asgari ücrete dair bilinmesi gerekenler haberimizde sizlerle…

Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak? Asgari Ücrete Agi Dahil Olacak Mı?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 Aralık’ta 2021 yılı asgari ücret artışını belirlemek amacıyla çalışmalara başlayacak. Orta Vadeli Program’da (OVP) önceki dönemlerde olduğu gibi enflasyon oralarına bakılarak asgari ücret zammı gerçekleşeceği bilgisi verilmedi. 2021 tarihinde memur maaşlarında ve kamu çalışanlarının maaşlarında artış oranı %3 + %3 olarak belirlendi. Asgari ücret zammı ile emekli ve memur gibi pek çok işçinin maaşlarında değişiklikler olacak.

Asgari Ücret Artışı Hangi Tarihte Belli Olacak?

Asgari ücret her sene olduğu gibi bir önceki senenin aralık ayı içerisinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun gerçekleştirdiği toplantılarda yapmış olduğu çalışmalarla belli oluyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 tarihi asgari ücretini belirlemek için yine her sene olduğu gibi bu sene de 1 Aralık itibarıyla çalışmalara başlayacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi, işveren ve devlet 5’er üye ile temsil ederek bulunacak. Çalışanlar adına en fazla üyeye sahip konfederasyon olarak TÜRK-İŞ, işverenler adına da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) üyeler görev yapacak.

Asgari Ücrette Son Durum Nasıl?

Asgari ücretli çalışan vatandaşların gözü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlı olan kurum ve kuruluşların 2021 tarihi bütçe görüşmelerine yöneltildi. 2021 tarihinde asgari ücret zammının ne kadar olacağına yönelik araştırmalar yapan vatandaşlar, toplantılardan çıkacak sonuçları merak ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk son dakika asgari ücret zammına yönelik açıklamar yaptı. Yaptığı açıklamalar asgari ücretli çalışanların gündeminde yerini aldı.

Komisyon AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında görüşme gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçesinin beraberinde Mesleki Yeterlilik Kurumu Devlet Personel Başkanlığı, SGK ile Türkiye İş Kurumu bütçeleri de göz önüne alınacak.

Bu sene enflasyon oranlarının duyurulması ve covid-19 salgınının etkileriyle asgari ücretin ve AGİ’nin yükseleceği yönünde beklentiler ortaya çıktı. 2019 tarihinin Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafınca belirlenen asgari ücret 1 Ocak 2020 itibariyle net 2.324 TL ve brüt olarak 2.943 TL olarak ödenmeye başladı. Milyonlarca vatandaşa ödemesi gerçekleştirilen asgari geçim indirimi AGİ Kasım ve Aralık ayında değişecek mi sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

2020 Yılında Agi Ne Kadar Oldu?

Geçen yıl 2019 tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aldığı karara göre asgari ücrete yüzde 15,03’lük zam uygulanmış ve brüt asgari ücret 2.943 TL olurken net asgari ücret tutarı da 2.234,70 TL olarak ödenmeye başlamıştı. 2020 senesi içerisinde işçiler asgari ücret brüt ne kadar ödeneceği sorusuna yanıt arayanlar 2020 yılı net asgari ücret ve brüt olarak bu ücretleri alıyor. 2020 tarihi içerisinde 2.943 TL brüt asgari ücret içerisinde 412 TL SGK primi ve bekar çocuksuz işçiler için 154 TL gelir vergisi kesintisi ile 22,34 TL damga vergisi, 29,43 TL ise işsizlik sigortası işçi payı kesintileri gerçekleştirilecek.

Asgari ücret 2020 tarihinde bekar çalışan için Asgari Geçim İndirimi(AGİ) dahil 2.324 TL olarak ödenecek. Asgari ücret tüm vatandaşlara aynı rakamda ödeniyor ve içerisinde bulunan AGİ tutarı da asgari ücrete dahil ediliyor. AGİ asgari ücret haricinde ilave olarak ödenmiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı