Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

15 Ekim 2020 Perşembe 09:59:11

Asgari Ücretli Çalışanları Üzen Haber! Maaşlarda Kesinti Yapılacak!

İşçi veya memur olarak çalışma hayatını sürdüren vatandaşlar çalışma süreçleri içerisinde sağladıkları gelir oranları ile birlikte vergi dilimleri de söz konusu olacak. 2020 tarihinde 22 bin TL ve üzerinde geliri bulunan vatandaşlar gelir vergi dilimine tabi tutulurken altında geliri söz konusu olan vatandaşlar ise bu kısma dahil edilmeyecekler. Asgari ücretlileri üzecek detay haberimizde sizlerle…

İşçi veya memur olarak çalışma hayatını sürdüren vatandaşlar çalışma süreçleri içerisinde sağladıkları gelir oranları ile birlikte vergi dilimleri de söz konusu olacak. 2020 tarihinde 22 bin TL ve üzerinde geliri bulunan vatandaşlar gelir vergi dilimine tabi tutulurken altında geliri söz konusu olan vatandaşlar ise bu kısma dahil edilmeyecekler. Asgari ücretlileri üzecek detay haberimizde sizlerle…

Asgari ücretli olarak çalışma hayatını sürdüren vatandaşların ücretleri Eylül ayı itibariyle %20 gelir vergisi dilimine giriyor. Evli ve çocuğu olan asgari ücretli vatandaşlar, bu ay itibariyle gelir vergisi diliminden etkilenmeye başlıyor. Eylül ayı ücretlerinde 25 lira düzeyinde bir azalma olacak. Ekim ayından sene sonuna kadar ise aylık ücretlerde 125 liraya varan bir düşüş oluşacak. 

Asgari ücretli olarak çalışma hayatına devam eden vatandaşlar için de iki dilim ile birlikte vergi ödemeleri mevcut olacak. Ağustos ayına kadar gelen süreçler için %15, bu aydan sonra gelen süreçlerde sene sonuna kadar %20’lik gelir vergi düzenlemesi olacak. Asgari ücret ile çalışan bir kişi için aylık gelir vergi matrahı adına da 2501,55 TL hesaplaması söz konusu olacak. Bekar olan işçiler için brüt ücret ödemeleri 2.943 TL olmasının ardından net ücretleri de 2.324,71 TL olarak görülecek. Ancak bekar olmaları nedeniyle AGİ ödemesi olarak 220.73 TL indirim mevcut.

NE KADAR KESİNTİ YAPILACAK?

– 22 bin TL’nin üzerinde yıllık geliri bulunan kişiler için %15’lik bir kesinti yapılacak.
– 22 bin TL ve 49 bin TL’nin arasında yıllık geliri bulunan kişiler için %20’lik bir kesinti yapılacak.
– 49 bin TL ve 180 bin TL’nin arasında yıllık geliri bulunan kişiler için %27’lik bir kesinti yapılacak. 
– 180 bin TL ve 600 bin TL’nin arasında yıllık geliri bulunan kişiler için %35’lik bir kesinti uygulanacak.
– 600 bin TL’nin üzerinde yıllık geliri bulunan vatandaşlar için %40’lık bir kesinti ile vergi dilimi uygulaması gerçekleştirilecek.

ÖDENEN VERGİLERİN BİR BÖLÜMÜ GERİ ALINABİLECEK

Asgari ücret ile çalışan bekar işçiler için normal ödeme yapmaları gereken süreçlerde aylık vergi miktarı da 375,23 TL olarak hesaplanmıştır. AGİ ile birlikte bu süreçler de 220,73 TL olan bölümü iade edilebilecek. Dolayısıyla bekar bir işçi asgari ücret üzerinden aylık 154,50 TL veri ödemesi yapacak.

Önceki dönemlerde bekar asgari ücretli kişiler de Eylül ayı itibariyle %20 gelir vergisi dilimine girdikleri için ellerine geçen net ücret, Eylül ayı itibariyle düşmeye başlıyordu. 2016 tarihinden sonra getirilen düzenlemeyle, gelir vergisi dilimindeki yükseliş sebebiyle asgari ücretli vatandaşların eline geçen net ücretin Ocak ayındaki net ücretin altına düşmesinin önüne geçildi. Bu düzenleme sayesinde asgari ücret ile çalışan bekar vatandaşların Ocak ayında ellerine geçen net ücretle Aralık ayındaki net ücret aynı hale getirildi. Söz konusu olan yasal düzenleme yapılmasaydı, asgari ücretle çalışan bekar vatandaşların da ele geçen net ücretleri bu ay düşecekti.

Eşi çalışmayan ve çocuğu olan kişilere daha yüksek AGİ uygulaması yapılıyor. Dolayısıyla örneğin eşi çalışmayan üç çocuğu bulunan bir asgari ücretli kişinin ödemiş olduğu verginin tamamı Ocak-Ağustos aylarında AGİ aracılığıyla iade edilmektedir. AGİ sabit kaldığı halde vergi dilimindeki yükseliş sebebiyle ödenen vergi yükseldiği için asgari ücretle çalışan evli ve çocuğu olan kişilerin ele geçen net ücretlerinde azalma meydana geliyor.

ÜÇ ÇOCUĞU BULUNAN İŞÇİNİN YILLIK KAYBI 400 TL!

Üç çocuğu bulunan bir asgari ücretli vatandaş Ocak ayından bu yana AGİ ile birlikte net olarak 2.479 TL ücret almaktaydı. Söz konusu olan işçinin eline geçen net ücret bu ay 2.453 TL’ye, Ekim ayı itibariyle de sene sonuna kadar 2.324 TL’ye kadar düşecek. Aslında bu kişinin eline geçen net ücret Kasım ayı sonrasında daha da düşecekti. Fakat, 2016 tarihinde çıkartılan yasa ile birlikte vergi dilimindeki yükseliş ne olursa olsun ele geçen net ücretin bekar işçiye verilen Ocak ayındaki net ücretin altına düşmesi önlendi.

Eşi çalışmayan ve üç çocuğu bulunan asgari ücret ile çalışma hayatını sürdüren kişilerden Ağustos ayına kadar gelir vergisi talep edilmiyor. Söz konusu olan kişiler bu sene Eylül ayında 25,70 TL, Ekim Kasım ve Aralık aylarında da aylık olarak 125,08 TL vergi ödemesi gerçekleştirecekler. Dolayısıyla ellerine geçen net ücret de düşecek. Üç çocuğu bulunan bir asgari ücretli vatandaş ile eşi çalışan 4-5 çocuğu bulunan ve eşi çalışmayan 2 çocuğu bulunan asgari ücretli vatandaşın senelik kaybı 400,94 TL olarak görülecek.

DAMGA VERGİSİ 268 TL ALINACAK!

Asgari ücretli olarak çalışma hayatını sürdüren bütün vatandaşlar, gelir vergisinden ayrı olarak binde 5.79 oranında gelir vergisi ödemesi yapıyor. Bu şekilde ödemesi yapılan damga vergisi de aylık 22,34 TL, yıllık 268,08 TL’yi bulmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Gündem

Halil Sezai Serbest Bırakıldı!

← yazdı30 Ekim 2020
Yukarı