Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

13 Kasım 2020 Cuma 01:09:22

Asgari Ücretlilere, Sigortalı Çalışanlara, Memurlara, Emeklilere Herkese Devlet Ödenekleri

Vatandaşlarımız için yapılan devlet destekleri devam ediyor. Vatandaşlarımız için korona virüs döneminde yapılacak olan yardımlar daha çok önem kazanmıştır. Asgari ücretle çalışanlar, özel sektörde çalışanlar emekliler, kamu personelleri kamu işçileri olan vatandaşlarımız bu yardımlardan faydalanabilecekler. Vatandaşlarımız korona virüs sürecinin başından beri ekonomik anlamda sıkıntı çekmektedirler.

Başlarda vatandaşlarımız kendine özgü çözüm yolları bulsa da bu süreç uzadıkça vatandaşlarımız da çareyi devletten gelecek olan yardımlarda buldular. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan başvurular için vatandaşlarımız yardımların detaylarını merak ediyorlar. Yardımın içeriğinde hangi yardımlar bulunuyor? Yapılacak yardımlar için vatandaşlarımızın hangi koşulları sağlaması gerekiyor gibi pek çok soru vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor.

Vatandaşlarımız korona virüs sürecinde ekonomik olarak bütçe krizleri yaşamaya devam ediyor. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan yardımlar SGK, Aile Bakanlığı ve KOSGEB tarafından yapılacaktır. Vatandaşlarımız bu kapsama hangi yardımların girdiğini merak ediyorlar. Yapılacak olan yardımların büyük bir çoğunluğu ihtiyacı olan vatandaşlarımız için yapılıyor. Korona virüs süreci arttıkça vatandaşlarımız da yapılacak olan yardımların çeşitlerini her geçen gün daha da arttırıyor. Bununla birlikte de korona virüsten etkilenen her kesimden vatandaşımızın yanında olmaya çalışıyor. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan yardımlar için vatandaşlarımız sırada bekliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Belediyeler, Kaymakamlıklar veya KOSGEB tarafından vatandaşlarımıza yarımlar yapılacak. Vatandaşlarımız bu yardımları kaçırmamak için bekliyorlar.

SİGORTALI ÇALIŞANLARIN, EMEKLİLERİN, MEMURLARIN ALABİLECEĞİ DESTEK ÖDEMELERİ NELER?

Devlet destekleri her kesimden vatandaşımıza ulaştırılmaya devam ediyor. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan yardımların çeşitleri oldukça merak ediliyor. Bu yardımlar vatandaşlarımıza genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sunulur. Vatandaşlarımıza Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan yardımların başında doğum izni yardımı, iş görmezlik ödeneği, cenaze yardımı geliyor. Doğum izni yardımı iş hayatında yer alan çalışan annelerimiz için anne olmaya hazırlandıkları dönemde ve sonrasında dönemde çalışamayacak olan kadınlara devlet tarafından ödeme yapılmasıdır. Bu ödemeler maaşların tutarına göre değişir. Asgari ücretli çalışan kadınlara en az 7 bin 325 TL olarak ödenir. Bununla birlikte de maaş oranı arttıkça da ödenecek olan tutar da artar. Doğum parası yeni çocuk sahibi olan annelere ödenir. Bu tutar en az 300 TL’dir. Ödemeler çocuk sayısına göre 600 TL tutarlarına kadar çıkar.
Bunların yanında diğer bir ödeme de cenaze yardımıdır. Cenaze yardımı ise sigortalı bir kişinin vefat etmesi halinde ailesine ödenen paradır. Ödemeler 2020 yılında 801 TL olarak ödenir. Vefat eden kişi evliyse bu para eş ve çocuklara, bekâr ise anne, baba kardeşlere ödenir. Bu yardım emeklilere ve memurlara ödenir. İş görmezlik ödeneği ise çalışanlara çalışamayacak durumda olmaları halinde ödenir. Bunların yanında sür parası ve emzirme parası da anneler yapılan yardımlardandır.

ÇALIŞAMAYANLARA HANGİ YARDIMLAR ÖDENİR?

Vatandaşlarımız tarafından çalışamayan vatandaşlarımız için yardım ödemeleri yapılıyor. Vatandaşlarımız için çalışmayanlara hastalara, yaşlılara, sosyal güvencesi bulunmayanlara, hastası olup da ona bakmakta yükümlü olan vatandaşlarımıza durumları dâhilinde yardımlar yapılmaya devam ediyor. Bu yardımlardan en bilinenleri barınma yardımı, yakacak yardımı, yaşlı maaşı, evde bakım parası, elektrik yardımı, gıda yardımı, nakit destek, öğrenciler için burs, eğitim yardımı, sağlık yardımıdır.

NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM?

Vatandaşlarımız hangi kurumun hangi yardımı yaptığını öğrendi. Vatandaşlarımız tarafından yapılan yardımlar için nasıl başvuru yapacağını bilmeyenler her yerden bu yardımlarla ilgili başvuru bilgilerini araştırıyorlar. Yardımlara başvurmak oldukça kolaydır. Vatandaşlarımız eğer şartları sağlıyorlarsa eğer seçtikleri yardım hangi kurum tarafından yapılıyorsa kimlik kartları ile giderek birebir başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı