Asker Ailelerine Para Yardımı Şartları nedir? Maaşı ne kadar?

Asker ailelerine para yardımı şartları nedir? Asker eşlerine para yardımı yapılıyor mu? Askere gidenlerin ailelerine hangi yardımlar yapılır? Sizlere bu yazımızda asker ailelerine para yardımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Asker Ailelerine Para Yardımı Şartları nedir? Maaşı ne kadar?

Asker ailelerine para yardımı şartları nedir? Asker eşlerine para yardımı yapılıyor mu? Askere gidenlerin ailelerine hangi yardımlar yapılır? Sizlere bu yazımızda asker ailelerine para yardımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Asker ailelerine yardım parası için başvuru yapacaksanız belediyelerdeki sosyal yardımlaşma bölümlerine gitmeniz gerekiyor. Bu bölüm devlet destekli olup, Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından desteklenmektedirler. Asker ailelerine eğer şartlara uygun olmaları durumunda para yardımları verilmektedir. Bu para yardımlarını alacak olan kişilerin de gerçekten ihtiyaç sahibi olması gerekiyor. Ayrıca eğer bedelli askerlik yapıldıysa ve kişi ücretli olarak askerlik yapıyorsa bu yardımlardan faydalanamazlar. Askerlerin özellikle eşlerine yapılan bu destek yardımı sadece muhtaç durumda olanlar için geçerlidir.

Asker Eşi Maaşı Ne Kadar?

Askerlerin eşlerine muhtaç olmaları durumunda para yardımı yapılmaktadır. Bu para yardımına başvuru yaparsanız ve başvurunuz onaylarsa, 2 ayda 1 ödemeli olmak üzere bu yardımları alacaksınız. Asker eşleri gibi ayrıca bu yardımları asker anne ve babaları da almaktadır. 2 ayda bir verilen bu ücret maaş gibi 550 TL olarak verilmektedir. Ayrıca eğer askere giden kişinin 18 yaşından küçük çocuğu varsa da 2 aylık 100 TL eğitim masrafı olarak da para alınmaktadır. 650 TL 2 ayda bir askerlik boyunca yardım alabilirsiniz.

Asker aileleri başvuru yaptıktan sonra bu paraları PTT üzerinden hesaplarına yattıkları gibi çekebilirler.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu maaşları alabilmeniz için bazı şartlar vardır. Bu şartlar özellikle askerliğin devam etmesidir. Askerlik görevine devam eden kişinin, eş veya ailesi bu yardımlar için başvuruda bulunmaktadır. Aşağıdaki maddeleri iyi okuyarak bu maaşı alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

  • Maaş başvurusu yapacak olan kişi resmi nikahlı eşi olması gerekiyor. Resmi nikahlı eşi ve anne babası muhtaç durumdaysa ilk öncelik eşine gelmektedir.
  • Bekar olan kişilerde ise maaş hakkı anneye kalır. Anne sağ değilse baba bu maaşı alabilir.
  • Maaş alabilmeniz için askerin evinin gelir durumu asgari ücretin 3’de 1’i kadar olmalıdır. Bu maaş üzerinde olan kişiler para yardımından faydalanamazlar.
  • Asker yardımları her asker için 1 kere verilir. Eğer aynı evde 2 asker varsa 2 maaş için başvuru yapabilirsiniz.
  • Asker maaşı almak isteyenler gerçekten muhtaç olmalı ve muhtaçlık belgelerinin olması gerekmektedir.

Bu şartlara uygun olan kişiler, evrakları ile birlikte en yakın sosyal yardımlaşma kurumlarına giderek bu yardım için başvuruda bulunabilirler. Gelir evraklarınız ve ev hane halkı kimlikleri ile gidebilirsiniz. Muhtarlıklara giderek de bu para yardımı için bilgiler alabilirsiniz.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik yardım parası maaş sorgulaması yapmak için PTT şubelerine ve e-devlet sistemine bakabilirsiniz. Buralarda sizin maaş başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını, paranızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa ve e-devlet girişi yapamıyorsanız yine PTT şubelerine giderek kendinize bir şifre alabilirsiniz.

YORUM EKLE